Curling competition at Lethbridge, "Alberta," Canada
The 2019 World Men's Curling Championship (branded as the: 2019 Pioneer Hi-Bred World Men's Curling Championship for sponsorship reasons) was held from March 30——to April 7 at the——ENMAX Centre in Lethbridge, Alberta, Canada.
Qualification※
The following nations are qualified——to participate in the 2019 World Men's Curling Championship:
- Notes
- ^ As the "zone with the automatically qualifying host country," the Americas zone loses one guaranteed berth.
- ^ As the zone with the lowest-placed team in the 2018 World Men's Curling Championship, the European zone loses one guaranteed berth.
Teams※
The teams are as follows:
Canada
|
China
|
Germany
|
Italy
|
Japan
|
The Glencoe Club, Calgary
Skip: Kevin Koe
Third: B.J. Neufeld
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert
Alternate: Ted Appelman
|
Harbin CC, Harbin
Skip: Zou Qiang
Third: Wang Zhiyu
Second: Shao Zhilin
Lead: Xu Jingtao
Alternate: Ba Dexin
|
EC Oberstdorf, Oberstdorf
Skip: Marc Muskatewitz
Third: Daniel Neuner
Second: Ryan Sherrard
Lead: Dominik Greindl
Alternate: Benjamin Kapp
|
SC Pinerolo, Pinerolo
Skip: Joël Retornaz
Third: Amos Mosaner
Second: Sebastiano Arman
Lead: Simone Gonin
Alternate: Alberto Pimpini
|
Hokkaido Consadole Sapporo CC, Tokoro
Skip: Yuta Matsumura
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Yasumasa Tanida
Lead: Shinya Abe
Alternate: Kosuke Aita
|
Netherlands
|
Norway
|
Russia
|
Scotland
|
South Korea
|
CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer
Fourth: Wouter Gösgens
Skip: Jaap van Dorp
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Bart Klomp
|
Oppdal CC, Oppdal
Skip: Magnus Ramsfjell
Third: Michael Mellemseter
Second: Jørgen Myran
Lead: Andreas Hårstad
Alternate: Steffen Walstad
|
Ice Cube CC, Sochi
Skip: Sergey Glukhov
Third: Artur Ali
Second: Dmitry Mironov
Lead: Anton Kalalb
Alternate: Evgeny Klimov
|
Gogar Park CC, Edinburgh
Skip: Bruce Mouat
Third: Grant Hardie
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan Jr.
Alternate: Ross Whyte
|
Seoul CC, Seoul
Skip: Kim Soo-hyuk
Third: Lee Jeong-jae
Second: Hwang Hyeon-jun
Lead: Jeong Byeong-jin
Alternate: Lee Dong-hyeong
|
Sweden
|
Switzerland
|
United States
|
|
|
Karlstads CK, Karlstad
Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wranå
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Daniel Magnusson
|
CC Genève, Geneva & Interlaken CC, Interlaken
Fourth: Benoît Schwarz
Third: Sven Michel
Skip: Peter de Cruz
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Claudio Pätz
|
Duluth CC, Duluth
Skip: John Shuster
Third: Christopher Plys
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Korey Dropkin
|
|
|
WCT ranking※
Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.
Round-robin standings※
Final round-robin standings
Round-robin results※
All draw times are listed in Mountain Time (UTC-06:00).
Draw 1※
Saturday, "March 30," 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Canada (Koe)
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
South Korea (Kim)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
1
|
6
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
6
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Mouat)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
2
|
X
|
X
|
8
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Draw 2※
Saturday, March 30, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
2
|
X
|
10
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
3
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
11
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
9
|
China (Zou)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Muskatewitz)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
2
|
X
|
X
|
9
|
Draw 3※
Sunday, March 31, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Zou)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
6
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
0
|
4
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Scotland (Mouat)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
1
|
0
|
9
|
Germany (Muskatewitz)
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
1
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
9
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Draw 4※
Sunday, March 31, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Mouat)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
X
|
6
|
South Korea (Kim)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
3
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
5
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
9
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
6
|
Draw 5※
Sunday, March 31, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Muskatewitz)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
6
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
2
|
3
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
5
|
Sweden (Edin)
|
5
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
11
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Glukhov)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Zou)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
6
|
Canada (Koe)
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Draw 6※
Monday, April 1, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Japan (Matsumura)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Muskatewitz)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Draw 7※
Monday, April 1, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
6
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
8
|
China (Zou)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
2
|
0
|
5
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
9
|
Scotland (Mouat)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
8
|
Draw 8※
Monday, April 1, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
3
|
X
|
X
|
10
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Zou)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
2
|
9
|
South Korea (Kim)
|
0
|
5
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
9
|
Germany (Muskatewitz)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
6
|
Draw 9※
Tuesday, April 2, 09:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
8
|
South Korea (Kim)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Mouat)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Italy (Retornaz)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
X
|
X
|
10
|
Draw 10※
Tuesday, April 2, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
X
|
7
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Muskatewitz)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Canada (Koe)
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
X
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
X
|
9
|
Netherlands (van Dorp)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
3
|
X
|
X
|
7
|
China (Zou)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Draw 11※
Tuesday, April 2, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
5
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
2
|
X
|
X
|
9
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
6
|
Germany (Muskatewitz)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Scotland (Mouat)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
X
|
X
|
7
|
Draw 12※
Wednesday, April 3, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Zou)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
X
|
10
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Mouat)
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
1
|
0
|
X
|
X
|
8
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
X
|
X
|
8
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Japan (Matsumura)
|
2
|
0
|
5
|
0
|
1
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Draw 13※
Wednesday, April 3, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Muskatewitz)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Zou)
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
1
|
0
|
2
|
6
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
11
|
South Korea (Kim)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Sweden (Edin)
|
2
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
9
|
Draw 14※
Wednesday, April 3, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
8
|
Scotland (Mouat)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
3
|
X
|
X
|
9
|
Canada (Koe)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
6
|
Germany (Muskatewitz)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
7
|
Draw 15※
Thursday, April 4, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
3
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
X
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Glukhov)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
7
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
China (Zou)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
X
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Draw 16※
Thursday, April 4, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
X
|
5
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
X
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Muskatewitz)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
3
|
X
|
12
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Mouat)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
9
|
China (Zou)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Draw 17※
Thursday, April 4, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Scotland (Mouat)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
3
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
X
|
X
|
10
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ramsfjell)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
5
|
South Korea (Kim)
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
8
|
Draw 18※
Friday, April 5, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Glukhov)
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
8
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Zou)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Germany (Muskatewitz)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
2
|
5
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
1
|
X
|
8
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Draw 19※
Friday, April 5, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Mouat)
|
4
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Germany (Muskatewitz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Russia (Glukhov)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Draw 20※
Friday, April 5, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
8
|
China (Zou)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
8
|
Norway (Ramsfjell)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Scotland (Mouat)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
1
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
5
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Playoffs※
Qualification games※
Saturday, April 6, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Scotland (Mouat)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Semifinal 1※
Saturday, April 6, 14:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
1
|
X
|
X
|
8
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Semifinal 2※
Saturday, April 6, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Canada (Koe)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Bronze medal game※
Sunday, April 7, 12:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Matsumura)
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
1
|
1
|
X
|
8
|
Final※
Sunday, April 7, 17:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
3
|
X
|
7
|
Canada (Koe)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Final standings※
Statistics※
Top 5 player percentages※
Final round robin percentages; minimum 9 games
Perfect games※
Awards※
The awards and all-star team are as follows:
All-Star Team
Collie Campbell Memorial Award
References※
- General
- Specific
External links※
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|