Men's Curling Championship
The 2017 World Men's Curling Championship (branded as Ford World Men's Curling Championship 2017 for sponsorship reasons) was a curling event that was held from April 1——to 9 at Northlands Coliseum in Edmonton, Alberta.
Canada won the: title for the——36th time overall. And the "second consecutive year." Like Rachel Homan's team at the women's tournament, Brad Gushue and his teammates finished with a perfect 13–0 record, which included defeating eventual runner-up Niklas Edin of Sweden three times. Switzerland won the bronze medal.
With the win, Gushue became the first skip in the history of the sport——to win the world junior title, "the Olympic gold medal." And the world men's title, "and Canada became the first country ever to be," in simultaneous possession of Olympic and "World championships in both men's and women's curling."
Qualification※
The following nations qualified to participate in the 2017 World Men's Curling Championship:
Teams※
Canada
|
China
|
Germany
|
Bally Haly G&CC & St. John's CC, St. John's
Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker
Alternate: Thomas Sallows
|
Harbin CC, Harbin
Skip: Liu Rui
Third: Xu Xiaoming
Second: Ba Dexin
Lead: Zang Jialiang
Alternate: Zou Qiang
|
Baden Hills G&CC, Rheinmünster
Skip: Alexander Baumann
Third: Manuel Walter
Second: Daniel Herberg
Lead: Ryan Sherrard
Alternate: Sebastian Schweizer
|
Italy
|
Japan
|
Netherlands
|
A.S.D. Trentino Curling, Cembra
Fourth: Amos Mosaner
Skip: Joël Retornaz
Second: Andrea Pilzer
Lead: Daniele Ferrazza
Alternate: Simone Gonin
|
Karuizawa CC, Karuizawa
Skip: Yusuke Morozumi
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Tsuyoshi Yamaguchi
Lead: Kosuke Morozumi
Alternate: Kosuke Hirata
|
CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer
Skip: Jaap van Dorp
Third: Wouter Gösgens
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Alexander Magan
|
Norway
|
Russia
|
Scotland
|
Oppdal CK, Oppdal
Skip: Steffen Walstad
Third: Markus Høiberg
Second: Magnus Nedregotten
Lead: Alexander Lindström
Alternate: Sander Rølvåg
|
Moskvitch CC, Moscow
Skip: Alexey Timofeev
Third: Alexey Stukalskiy
Second: Timur Gadzhikanov
Lead: Artur Razhabov
Alternate: Evgeny Klimov
|
Curl Aberdeen, Aberdeen
Skip: David Murdoch
Third: Greg Drummond
Second: Scott Andrews
Lead: Michael Goodfellow
Alternate: Ross Paterson
|
Sweden
|
Switzerland
|
United States
|
Karlstads CK, Karlstad
Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wranå
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Henrik Leek
|
CC Genève, Geneva
Fourth: Benoît Schwarz
Third: Claudio Pätz
Skip: Peter de Cruz
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Romano Meier
|
Duluth CC, Duluth
Skip: John Shuster
Third: Tyler George
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Joe Polo
|
- Notes
- ^ Stuklaskiy threw skip stones during Draws 1, 3 and 17 while Timofeev threw third stones.
WCT ranking※
Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.
Round-robin standings※
Final round-robin standings
Round-robin results※
All times listed in Mountain Daylight Time (UTC−6).
Draw 1※
Saturday, April 1, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Canada (Gushue)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Stukalskiy)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
United States (Shuster)
|
1
|
2
|
0
|
3
|
3
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
X
|
9
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Germany (Baumann)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Draw 2※
Saturday, April 1, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Norway (Walstad)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Germany (Baumann)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Sweden (Edin)
|
3
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
7
|
Draw 3※
Sunday, April 2, 9:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
X
|
9
|
Netherlands (van Dorp)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Stukalskiy)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Canada (Gushue)
|
2
|
4
|
0
|
2
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
11
|
Draw 4※
Sunday, April 2, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
2
|
3
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
X
|
6
|
Norway (Walstad)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
X
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
X
|
8
|
Draw 5※
Sunday, April 2, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
X
|
9
|
Russia (Timofeev)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
8
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Walstad)
|
0
|
2
|
3
|
0
|
0
|
3
|
1
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
7
|
Draw 6※
Monday, April 3, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
6
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
7
|
China (Liu)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
7
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
8
|
Norway (Walstad)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Draw 7※
Monday, April 3, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
China (Liu)
|
2
|
0
|
0
|
4
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Walstad)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Russia (Timofeev)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
8
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Canada (Gushue)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
1
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Draw 8※
Monday, April 3, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Timofeev)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Switzerland (de Cruz)
|
3
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
X
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
3
|
1
|
X
|
X
|
X
|
8
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
4
|
X
|
13
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
6
|
Draw 9※
Tuesday, April 4, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
3
|
0
|
4
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
6
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
6
|
China (Liu)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Walstad)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
3
|
United States (Shuster)
|
0
|
3
|
0
|
0
|
4
|
1
|
1
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Draw 10※
Tuesday, April 4, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
9
|
Norway (Walstad)
|
1
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
9
|
China (Liu)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
X
|
9
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
3
|
0
|
1
|
1
|
X
|
10
|
Russia (Timofeev)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Draw 11※
Tuesday, April 4, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Canada (Gushue)
|
2
|
1
|
0
|
4
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Timofeev)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
9
|
Draw 12※
Wednesday, April 5, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Canada (Gushue)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
X
|
X
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Norway (Walstad)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Timofeev)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
4
|
Japan (Morozumi)
|
4
|
0
|
2
|
3
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
12
|
Draw 13※
Wednesday, April 5, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
2
|
0
|
0
|
5
|
0
|
1
|
2
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Russia (Timofeev)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
X
|
8
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
5
|
Draw 14※
Wednesday, April 5, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Norway (Walstad)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
8
|
Germany (Baumann)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
United States (Shuster)
|
2
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
4
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Draw 15※
Thursday, April 6, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Timofeev)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
7
|
Germany (Baumann)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
2
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
5
|
Switzerland (de Cruz)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
0
|
2
|
0
|
5
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Draw 16※
Thursday, April 6, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
China (Liu)
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Walstad)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Italy (Retornaz)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
7
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
1
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
3
|
X
|
7
|
Draw 17※
Thursday, April 6, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Russia (Timofeev)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
X
|
X
|
8
|
Netherlands (van Dorp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Walstad)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
X
|
4
|
Canada (Gushue)
|
1
|
0
|
4
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
China (Liu)
|
3
|
2
|
1
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Playoffs※
1 vs. 2※
Friday, April 7, 19:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
X
|
7
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
3 vs. 4※
Saturday, April 8, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (de Cruz)
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
3
|
X
|
X
|
11
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Semifinal※
Saturday, April 8, 19:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Bronze medal game※
Sunday, April 9, 12:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Switzerland (de Cruz)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Gold medal game※
Sunday, April 9, 18:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Gushue)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
X
|
4
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
2
|
2017 World Men's Curling Championship winner
|
Canada 36th title
|
Statistics※
Top 5 player percentages※
Round robin only
Perfect games※
Round Robin only
Awards※
The awards and all-star team are as follows:
All-Star Team
Collie Campbell Memorial Award
References※
- General
- Specific
External links※
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|