This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by, adding citationsββto reliable sources. Unsourced material may be, "challenged." And removed. Find sources: "2019 World Draughts Championship" β news Β· newspapers Β· books Β· scholar Β· JSTOR (February 2019) (Learn how and whenββto remove this message) |
The 2019 World Draughts Championship at the: international draughts was held from September 15 to October 3, "2019," in Yamoussoukro, Ivory Coast under theββauspices International Draughts Federation FMJD. Twenty players competed in the "tournament," which play as a round-robin. The winning prize for the tournament was 20,000 euros.
World Champion 2016 and 2018 Roel Boomstra did not play in the World Championship.
With his title Alexander Georgiev became World Draughts Champion for the tenth time, equaling Alexei Chizhov.
Participantsβ»
Number | Titul | Name | Country | |
---|---|---|---|---|
1 | GMI | Alexander Schwarzman | Russia | World Champion 2017 |
2 | GMI | Alexei Chizhov | Russia | 2nd place in World Championship 2017 |
3 | GMI | Joel Atse | Ivory Coast | Africa 1 |
4 | GMI | N'Diaga Samb | Senegal | Africa 2 |
5 | MF | Landry Nga | Cameroon | Africa 3 |
6 | CMF | Kassim Souare | Mali | Africa 4 |
7 | GMI | Guno Burleson | Suriname | America 1 |
8 | GMI | Allan Igor Moreno Silva | Brazil | America 2 |
9 | GMI | Pan Yiming | China | Asia 1 |
10 | MI | Otgonbileg Tserenbayamba | Mongolia | Asia 2 |
11 | GMI | Michael Semyaniuk | Belarus | Europe 1 |
12 | GMI | Alexander Georgiev | Russia | Europe 2 |
13 | GMI | Martijn van IJzendoorn | Netherlands | Europe 3 |
14 | MI | Jitse Slump | Netherlands | Europe 4 |
15 | MI | Nicolay Germogenov | Russia | Europe 5 |
16 | GMI | Guntis Valneris | Latvia | Best rating |
17 | GMI | Ivan Trofimov | Russia | Best from World Cup |
18 | GMI | Jan Groenendijk | Netherlands | First from Reserve |
19 | MF | Kpangni Jacques Aka | Ivory Coast | Organiser place |
20 | CMF | Ahmed Sanogo | Ivory Coast | Sponsor place |
MI β international master
MF β master FMJD
CMF β candidate for master FMJDReserveβ»
- Jan Groenendijk (Netherlands)
- Alexander Baljakin (Netherlands)
- Anatoli Gantvarg (Belarus)
- Alexander Getmanski (Russia)
- Vadim Virny (Germany)
- Yuri Anikeev (Ukraine)
Rules and regulationsβ»
The games were played in the official FMJD time rate of the Fischer system with 1 hour and "20 minutes for the game plus 1 minute per move." Conforming to the FMJD regulations, players are not allowed to agree on a draw before they both made 40 moves. If they do so nevertheless, the referee is: obliged to decide on a 0-point each players.
The final classification was based on the total points obtained. If two. Or more players will have same total points to define the places:
- the largest number of victories
- the best results between this players
- the best results obtained in order of the classification.
Final standingsβ»
Place | Name | Country | Titul | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Points | win | draw | lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Georgiev | Russia | GMI | 2418 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 28 | 9 | 10 | 0 | |
2 | Pan Yiming | China | GMI | 2206 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 27 | 8 | 11 | 0 | |
3 | Guntis Valneris | Latvia | GMI | 2399 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 27 | 8 | 11 | 0 | |
4 | Jan Groenendijk | Netherlands | GMI | 2376 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 25 | 6 | 13 | 0 | |
5 | Alexander Schwarzman | Russia | GMI | 2328 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 23 | 5 | 13 | 1 | |
6 | Martijn van IJzendoorn | Netherlands | GMI | 2378 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 23 | 5 | 13 | 1 | |
7 | Alexei Chizhov | Russia | GMI | 2389 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 22 | 4 | 14 | 1 | |
8 | Joel Atse | Ivory Coast | GMI | 2370 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 21 | 5 | 11 | 3 | |
9 | Jitse Slump | Netherlands | MI | 2293 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 21 | 4 | 13 | 2 | |
10 | Kassim Souare | Mali | CMF | 2230 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 19 | 5 | 9 | 5 | |
11 | Allan Igor Moreno Silva | Brazil | GMI | 2322 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 18 | 4 | 10 | 5 | |
12 | Landry Nga | Cameroon | MF | 2296 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 18 | 3 | 12 | 4 | |
13 | Ivan Trofimov | Russia | GMI | 2316 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 17 | 4 | 9 | 6 | |
14 | Nicolay Germogenov | Russia | MI | 2312 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 16 | 2 | 12 | 5 | |
15 | Michael Semyaniuk | Belarus | GMI | 2274 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 16 | 1 | 14 | 4 | |
16 | N'Diaga Samb | Senegal | GMI | 2323 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 14 | 2 | 10 | 7 | |
17 | Otgonbileg Tserenbayamba | Mongolia | MI | 2174 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 12 | 3 | 6 | 10 | |
18 | Guno Burleson | Suriname | GMI | 2272 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 12 | 1 | 10 | 8 | |
19 | Kpangni Jacques Aka | Ivory Coast | MF | 2247 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 11 | 1 | 9 | 9 | |
20 | Ahmed Sanogo | Ivory Coast | CMF | 2196 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 10 | 2 | 6 | 11 |
Results by roundβ»
Round 1β»
Start: 2019β09β15 at 13:30
- Alexey Chizhov β Kpangni Jacques Aka 1β1
- Alexander Shvartsman β Guntis Valneris 1β1
- Alexander Georgiev β Ndiaga Samb 1β1
- Ivan Trofimov β Otgonbileg Tserenbyamba 2β0
- Nicolay Germogenov β Landry Nga 1β1
- Michael Semianiuk β Jan Groenendijk 1β1
- Martijn Van Ijzendoorn β Jitse Slump 1β1
- Kassim Souare β Ahmed Sanogo 1β1
- Allan Igor Morena Silva β Nβcho Joel Atse 1β1
- Pan Yiming β Guno Burleson 2β0
Round 2β»
Start: 2019β09β16 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Guno Burleson 1β1
- Nβcho Joel Atse β Pan Yiming 1β1
- Ahmed Sanogo β Allan Igor Morena Silva 0β2
- Jitse Slump β Kassim Souare 2β0
- Jan Groenendijk β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
- Landry Nga β Michael Semianiuk 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Nicolay Germogenov 1β1
- Ndiaga Samb β Ivan Trofimov 0β2
- Guntis Valneris β Alexander Georgiev 1β1
- Alexey Chizhov β Alexander Shvartsman 1β1
Round 3β»
Start: 2019β09β17 at 13:30
- Alexander Shvartsman β Kpangni Jacques Aka 2β0
- Alexander Georgiev β Alexey Chizhov 2β0
- Ivan Trofimov β Guntis Valneris 1β1
- Nicolay Germogenov β Ndiaga Samb 1β1
- Michael Semianiuk β Otgonbileg Tserenbyamba 1β1
- Martijn Van Ijzendoorn β Landry Nga 1β1
- Kassim Souare β Jan Groenendijk 1β1
- Allan Igor Morena Silva β Jitse Slump 1β1
- Pan Yiming β Ahmed Sanogo 2β0
- Guno Burleson β Nβcho Joel Atse 0β2
Round 4β»
Start: 2019β09β18 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Nβcho Joel Atse 0β2
- Ahmed Sanogo β Guno Burleson 1β1
- Jitse Slump β Pan Yiming 1β1
- Jan Groenendijk β Allan Igor Morena Silva 2β0
- Landry Nga β Kassim Souare 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
- Ndiaga Samb β Michael Semianiuk 1β1
- Guntis Valneris β Nicolay Germogenov 2β0
- Alexander Shvartsman β Alexander Georgiev 1β1
- Alexey Chizhov β Ivan Trofimov 1β1
Round 5β»
Start: 2019β09β19 at 09:30
- Alexander Georgiev β Kpangni Jacques Aka 2β0
- Ivan Trofimov β Alexander Shvartsman 0β2
- Nicolay Germogenov β Alexey Chizhov 1β1
- Michael Semianiuk β Guntis Valneris 0β2
- Martijn Van Ijzendoorn β Ndiaga Samb 1β1
- Kassim Souare β Otgonbileg Tserenbyamba 2β0
- Allan Igor Morena Silva β Landry Nga 0β2
- Pan Yiming β Jan Groenendijk 1β1
- Guno Burleson β Jitse Slump 1β1
- Nβcho Joel Atse β Ahmed Sanogo 2β0
Round 6β»
Start: 2019β09β18 at 15:30
- Kpangni Jacques Aka β Ahmed Sanogo 1β1
- Jitse Slump β Nβcho Joel Atse 1β1
- Jan Groenendijk β Guno Burleson 2β0
- Landry Nga β Pan Yiming 0β2
- Otgonbileg Tserenbyamba β Allan Igor Morena Silva 0β2
- Ndiaga Samb β Kassim Souare 1β1
- Guntis Valneris β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
- Alexey Chizhov β Michael Semianiuk 1β1
- Alexander Shvartsman β Nicolay Germogenov 2β0
- Alexander Georgiev β Ivan Trofimov 2β0
Round 7β»
Start: 2019β09β21 at 13:30
- Ivan Trofimov β Kpangni Jacques Aka 1β1
- Nicolay Germogenov β Alexander Georgiev 1β1
- Michael Semianiuk β Alexander Shvartsman 1β1
- Martijn Van Ijzendoorn β Alexey Chizhov 0β2
- Kassim Souare β Guntis Valneris 1β1
- Allan Igor Morena Silva β Ndiaga Samb 2β0
- Pan Yiming β Otgonbileg Tserenbyamba 2β0
- Guno Burleson β Landry Nga 1β1
- Nβcho Joel Atse β Jan Groenendijk 0β2
- Ahmed Sanogo β Jitse Slump 2β0
Round 8β»
Start: 2019β09β22 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Jitse Slump 2β0
- Jan Groenendijk β Ahmed Sanogo 2β0
- Landry Nga β Nβcho Joel Atse 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Guno Burleson 1β1
- Ndiaga Samb β Pan Yiming 1β1
- Guntis Valneris β Allan Igor Morena Silva 2β0
- Alexey Chizhov β Kassim Souare 1β1
- Alexander Shvartsman β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
- Alexander Georgiev β Michael Semianiuk 2β0
- Ivan Trofimov β Nicolay Germogenov 0β2
Round 9β»
Start: 2019β09β23 at 13:30
- Nicolay Germogenov β Kpangni Jacques Aka 2β0
- Michael Semianiuk β Ivan Trofimov 1β1
- Martijn Van Ijzendoorn β Alexander Georgiev 1β1
- Kassim Souare β Alexander ShvartsmanΡ
- Allan Igor Morena Silva β Alexey Chizhov 1β1
- Pan Yiming β Guntis Valneris 1β1
- Guno Burleson β Ndiaga Samb 0β2
- Nβcho Joel Atse β Otgonbileg Tserenbyamba 1β1
- Ahmed Sanogo β Landry NgaΡ
- Jitse Slump β Jan Groenendijk 1β1
Round 10β»
Start: 2019β09β24 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Jan Groenendijk 0β2
- Landry Nga β Jitse Slump 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Ahmed Sanogo 0β2
- Ndiaga Samb β Nβcho Joel Atse 1β1
- Guntis Valneris β Guno Burleson 2β0
- Alexey Chizhov β Pan Yiming 1β1
- Alexander Shvartsman β Allan Igor Morena Silva 1β1
- Alexander Georgiev β Kassim Souare 2β0
- Ivan Trofimov β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
- Nicolay Germogenov β Michael Semianiuk 1β1
Round 11β»
Start: 2019β09β25 at 09:30
- Michael Semianiuk β Kpangni Jacques Aka 1β1
- Martijn Van Ijzendoorn β Nicolay Germogenov 2β0
- Kassim Souare β Ivan Trofimov 1β1
- Allan Igor Morena Silva β Alexander Georgiev 1β1
- Pan Yiming β Alexander Shvartsman 1β1
- Guno Burleson β Alexey Chizhov 1β1
- Nβcho Joel Atse β Guntis Valneris 1β1
- Ahmed Sanogo β Ndiaga Samb 0β2
- Jitse Slump β Otgonbileg Tserenbyamba 2β0
- Jan Groenendijk β Landry Nga 1β1
Round 12β»
Start: 2019β09β25 at 15:30
- Kpangni Jacques Aka β Landry Nga 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Jan Groenendijk 0β2
- Ndiaga Samb β Jitse Slump 0β2
- Guntis Valneris β Ahmed Sanogo 2β0
- Alexey Chizhov β Nβcho Joel Atse 1β1
- Alexander Shvartsman β Guno Burleson 1β1
- Alexander Georgiev β Pan Yiming 1β1
- Ivan Trofimov β Allan Igor Morena Silva 0β2
- Nicolay Germogenov β Kassim Souare 0β2
- Michael Semianiuk β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
Round 13β»
Start: 2019β09β27 at 13:30
- Martijn Van Ijzendoorn β Kpangni Jacques Aka 2β0
- Kassim Souare β Michael Semianiuk 2β0
- Allan Igor Morena Silva β Nicolay Germogenov 1β1
- Pan Yiming β Ivan Trofimov 2β0
- Guno Burleson β Alexander Georgiev 0β2
- Nβcho Joel Atse β Alexander Shvartsman 1β1
- Ahmed Sanogo β Alexey Chizhov 1β1
- Jitse Slump β Guntis Valneris 1β1
- Jan Groenendijk β Ndiaga Samb 1β1
- Landry Nga β Otgonbileg Tserenbyamba 0β2
Round 14β»
Start: 2019β09β28 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Otgonbileg Tserenbyamba 0β2
- Ndiaga Samb β Landry Nga 0β2
- Guntis Valneris β Jan Groenendijk 1β1
- Alexey Chizhov β Jitse Slump 1β1
- Alexander Shvartsman β Ahmed Sanogo 2β0
- Alexander Georgiev β Nβcho Joel Atse 2β0
- Ivan Trofimov β Guno Burleson 1β1
- Nicolay Germogenov β Pan Yiming 1β1
- Michael Semianiuk β Allan Igor Morena Silva 1β1
- Martijn Van Ijzendoorn β Kassim Souare 2β0
Round 15β»
Start: 2019β09β29 at 13:30
- Kassim Souare β Kpangni Jacques Aka 1β1
- Allan Igor Morena Silva β Martijn Van Ijzendoorn 0β2
- Pan Yiming β Michael Semianiuk 1β1
- Guno Burleson β Nicolay Germogenov 1β1
- Nβcho Joel Atse β Ivan Trofimov 0β2
- Ahmed Sanogo β Alexander Georgiev 0β2
- Jitse Slump β Alexander Shvartsman 1β1
- Jan Groenendijk β Alexey Chizhov 1β1
- Landry Nga β Guntis Valneris 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Ndiaga Samb 2β0
Round 16β»
Start: 2019β09β30 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Ndiaga Samb 1β1
- Guntis Valneris β Otgonbileg Tserenbyamba 2β0
- Alexey Chizhov β Landry Nga 2β0
- Alexander Shvartsman β Jan Groenendijk 1β1
- Alexander Georgiev β Jitse Slump 1β1
- Ivan Trofimov β Ahmed Sanogo 2β0
- Nicolay Germogenov β Nβcho Joel Atse 0β2
- Michael Semianiuk β Guno Burleson 0β2
- Martijn Van Ijzendoorn β Pan Yiming 1β1
- Kassim Souare β Allan Igor Morena Silva 1β1
Round 17β»
Start: 2019β10β01 at 13:30
- Allan Igor Morena Silva β Kpangni Jacques Aka 1β1
- Pan Yiming β Kassim Souare 2β0
- Guno Burleson β Martijn Van Ijzendoorn 2β0
- Nβcho Joel Atse β Michael Semianiuk 1β1
- Ahmed Sanogo β Nicolay Germogenov 1β1
- Jitse Slump β Ivan Trofimov 1β1
- Jan Groenendijk β Alexander Georgiev 1β1
- Landry Nga β Alexander Shvartsman 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Alexey Chizhov 0β2
- Ndiaga Samb β Guntis Valneris 0β2
Round 18β»
Start: 2019β10β02 at 13:30
- Kpangni Jacques Aka β Guntis Valneris 0β2
- Alexey Chizhov β Ndiaga Samb 2β0
- Alexander Shvartsman β Otgonbileg Tserenbyamba 2β0
- Alexander Georgiev β Landry Nga 2β0
- Ivan Trofimov β Jan Groenendijk 1β1
- Nicolay Germogenov β Jitse Slump 1β1
- Michael Semianiuk β Ahmed Sanogo 2β0
- Martijn Van Ijzendoorn β Nβcho Joel Atse 1β1
- Kassim Souare β Guno Burleson 2β0
- Allan Igor Morena Silva β Pan Yiming 0β2
Round 19β»
Start: 2019β10β03 at 09:30
- Pan Yiming β Kpangni Jacques Aka 2β0
- Guno Burleson β Allan Igor Morena Silva 1β1
- Nβcho Joel Atse β Kassim Souare 2β0
- Ahmed Sanogo β Martijn Van Ijzendoorn 1β1
- Jitse Slump β Michael Semianiuk 1β1
- Jan Groenendijk β Nicolay Germogenov 1β1
- Landry Nga β Ivan Trofimov 1β1
- Otgonbileg Tserenbyamba β Alexander Georgiev 1β1
- Ndiaga Samb β Alexander Shvartsman 1β1
- Guntis Valneris β Alexey Chizhov 1β1
Referencesβ»
External linksβ»
- List of players
- OffiΡial site
- World Championship 2019
- Results in toernooibase KNDB