The 2013 World Women's Curling Championship (branded as the: Titlis Glacier Mountain World Women's Curling Championship 2013 for sponsorship reasons) was held at the——Volvo Sports Centre in Riga, Latvia from March 16——to 24. It marked the first time that Latvia has hosted the "World Women's Championship." This event was also a qualifying event for the 2014 Winter Olympics, awarding points——to countries based on performance at the worlds.
Scotland's Eve Muirhead won the event, "becoming the youngest skip to ever win the women's curling championship at 22 years of age." She edged Sweden's Margaretha Sigfridsson, the previous year's silver medallist, in the final with a score of 6–5. Canada's Rachel Homan won the bronze medal after defeating Erika Brown of the United States with a score of 8–6.
Qualification※
The following nations qualified to participate in the 2013 World Women's Curling Championship:
Teams※
With Mirjam Ott's Swiss rink losing in the Swiss Championships, "there was no defending team at the 2013 Women's Worlds." Representing Switzerland instead was 1999 World Junior champion Silvana Tirinzoni. Returning from the 2012 World championships was the Margaretha Sigfridsson rink, who won silver in 2012 as well as in 2002. And 2009. The team was selected by, the Swedish Curling Association, despite losing to Anette Norberg in the Swedish final, feeling that they would be, a better representative. Also returning from 2012 was 2009 World Champion Wang Bingyu of China, 2-time European bronze medalist Lene Nielsen of Denmark, 2006 European silver medalist Diana Gaspari of Italy, reigning European champion Anna Sidorova of Russia and four-time World Junior champion Eve Muirhead of Scotland. Also, two-time world champion Andrea Schöpp of Germany, whose team represented Germany in 2012 is: also returning, having missed the 2012 tournament due to a leg injury. Making her seventh appearance at the Worlds is U.S. skip, Erika Brown, who is a two-time world silver medalist. The host Latvian team was skipped by Iveta Staša-Šaršūne who finished last in her lone appearance in 2010. Making their World debuts was Canadian skip Rachel Homan, the 2010 World Junior silver medalist and Japanese skip Satsuki Fujisawa who is a two-time Pacific Junior champion.
The teams are listed as follows:
Canada
|
China
|
Denmark
|
Ottawa CC, Ottawa
Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Alison Kreviazuk
Lead: Lisa Weagle
Alternate: Stephanie LeDrew
|
Harbin CC, Harbin
Skip: Wang Bingyu
Third: Liu Yin
Second: Yue Qingshuang
Lead: Zhou Yan
Alternate: Liu Jinli
|
Hvidovre CC, Hvidovre
Skip: Lene Nielsen
Third: Helle Simonsen
Second: Jeanne Ellegaard
Lead: Maria Poulsen
Alternate: Mette de Neergaard
|
Germany
|
Italy
|
Japan
|
SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
Skip: Andrea Schöpp
Third: Imogen Oona Lehmann
Second: Stella Heiß
Lead: Corinna Scholz
Alternate: Nicole Muskatewitz
|
CC Dolomiti, Cortina d'Ampezzo
Skip: Diana Gaspari
Third: Giorgia Apollonio
Second: Chiara Olivieri
Lead: Claudia Alverà
Alternate: Maria Gaspari
|
Karuizawa CC, Karuizawa
Skip: Satsuki Fujisawa
Third: Miyo Ichikawa
Second: Emi Shimizu
Lead: Chiaki Matsumura
Alternate: Miyuki Satoh
|
Latvia
|
Russia
|
Scotland
|
Jelgavas KK, Jelgava
Skip: Iveta Staša-Šaršūne
Third: Ieva Krusta
Second: Zanda Bikše
Lead: Dace Munča
Alternate: Una Ģērmane
|
Moskvitch CC, Moscow
Skip: Anna Sidorova
Third: Liudmila Privivkova
Second: Margarita Fomina
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Nkeiruka Ezekh
|
Dunkeld CC, Pitlochry
Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Claire Hamilton
Alternate: Lauren Gray
|
Sweden
|
Switzerland
|
United States
|
Skellefteå CK, Skellefteå
Fourth: Maria Prytz
Third: Christina Bertrup
Second: Maria Wennerström
Skip: Margaretha Sigfridsson
Alternate: Agnes Knochenhauer
|
CC Aarau, Aarau
Skip: Silvana Tirinzoni
Third: Marlene Albrecht
Second: Esther Neuenschwander
Lead: Sandra Gantenbein
Alternate: Manuela Siegrist
|
Madison CC, Madison
Skip: Erika Brown
Third: Debbie McCormick
Second: Jessica Schultz
Lead: Ann Swisshelm
Alternate: Sarah Anderson
|
Round robin standings※
Final Round Robin Standings
Key
|
|
Teams to Playoffs
|
|
Teams to Tiebreakers
|
Round robin results※
All draw times are listed in Eastern European Time (UTC+2).
Draw 1※
Saturday, March 16, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Brown)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
4
|
4
|
0
|
0
|
2
|
X
|
10
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
X
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
9
|
Germany (Schöpp)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
3
|
11
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
7
|
Japan (Fujisawa)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Nielsen)
|
1
|
0
|
1
|
3
|
5
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
11
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
X
|
4
|
Draw 2※
Saturday, March 16, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
7
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
3
|
2
|
2
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Russia (Sidorova)
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
X
|
6
|
Canada (Homan)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Draw 3※
Sunday, March 17, 9:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Fujisawa)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
6
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Brown)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
3
|
0
|
5
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
2
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Draw 4※
Sunday, March 17, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Wang)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
5
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
7
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
X
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
3
|
2
|
0
|
5
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
11
|
Scotland (Muirhead)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
9
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Draw 5※
Sunday, March 17, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Scotland (Muirhead)
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
1
|
3
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
9
|
United States (Brown)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
1
|
1
|
1
|
1
|
2
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Denmark (Nielsen)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Fujisawa)
|
1
|
3
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
11
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
0
|
2
|
0
|
0
|
8
|
Draw 6※
Monday, March 18, 8:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
2
|
X
|
8
|
China (Wang)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
5
|
Italy (Gaspari)
|
3
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
2
|
0
|
2
|
1
|
1
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
0
|
Draw 7※
Monday, March 18, 13:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
7
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Japan (Fujisawa)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
1
|
X
|
8
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Brown)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
6
|
Draw 8※
Monday, March 18, 18:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
8
|
Japan (Fujisawa)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
United States (Brown)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Canada (Homan)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
4
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Germany (Schöpp)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Draw 9※
Tuesday, March 19, 8:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
7
|
United States (Brown)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
China (Wang)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Japan (Fujisawa)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Draw 10※
Tuesday, March 19, 13:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
2
|
1
|
0
|
X
|
7
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Scotland (Muirhead)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
5
|
X
|
11
|
Draw 11※
Tuesday, March 19, 18:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Scotland (Muirhead)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Fujisawa)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
United States (Brown)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
3
|
2
|
X
|
X
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
Sweden (Sigfridsson)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
4
|
8
|
Draw 12※
Wednesday, March 20, 8:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Fujisawa)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
3
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
X
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
8
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
United States (Brown)
|
2
|
3
|
2
|
0
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Draw 13※
Wednesday, March 20, 13:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Brown)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
China (Wang)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
9
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
1
|
X
|
7
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Fujisawa)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Russia (Sidorova)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
2
|
X
|
X
|
10
|
Draw 14※
Wednesday, March 20, 18:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
X
|
7
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
1
|
0
|
4
|
1
|
0
|
2
|
2
|
X
|
X
|
10
|
Russia (Sidorova)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
7
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
X
|
8
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Draw 15※
Thursday, March 21, 8:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Scotland (Muirhead)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
3
|
1
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
2
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
2
|
2
|
X
|
X
|
10
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Wang)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Canada (Homan)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
7
|
Draw 16※
Thursday, March 21, 13:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Nielsen)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
8
|
Latvia (Staša-Šaršūne)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
1
|
1
|
0
|
4
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
8
|
United States (Brown)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
2
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Japan (Fujisawa)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
X
|
6
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
3
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Draw 17※
Thursday, March 21, 18:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
7
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Fujisawa)
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
X
|
10
|
China (Wang)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
X
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
United States (Brown)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Nielsen)
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
8
|
Tiebreakers※
Friday, March 22, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Russia (Sidorova)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Friday, March 22, 14:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Brown)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Switzerland (Tirinzoni)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Playoffs※
1 vs. 2※
Friday, March 22, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
7
|
Scotland (Muirhead)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
5
|
3 vs. 4※
Saturday, March 23, 14:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
7
|
United States (Brown)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
6
|
Semifinal※
Saturday, March 23, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Muirhead)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
8
|
Canada (Homan)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
7
|
Bronze medal game※
Sunday, March 24, 9:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Homan)
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
8
|
United States (Brown)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Gold medal game※
Sunday, March 24, 14:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Sigfridsson)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Scotland (Muirhead)
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
2013 Titlis Glacier Mountain World Women's Curling Championship winner
|
Scotland 2nd title
|
Statistics※
Top 5 player percentages※
Round robin only
References※
- General
- Specific
External links※
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|