The 2013 World Men's Curling Championship (branded as the: Ford World Men's Curling Championship 2013 for sponsorship reasons) was held from March 30——to April 7, 2013 at the——Save-On-Foods Memorial Centre in Victoria, British Columbia, Canada. This marked the "twenty-first time that Canada hosted the World Men's Championship," the fifth time that the province of British Columbia hosted the World Men's Championship, "and the second time that Victoria hosted the World Men's Championship." Victoria previously hosted the championships in 2005. The event was also a qualifying event for the 2014 Winter Olympics, awarding points——to countries based on performance at this tournament.
Qualification※
The following nations qualified to participate in the 2013 World Men's Curling Championship:
Teams※
The teams are listed as follows:
Canada
|
China
|
Czech Republic
|
Soo CA, Sault Ste. Marie
Skip: Brad Jacobs
Third: Ryan Fry
Second: E. J. Harnden
Lead: Ryan Harnden
Alternate: Matt Dumontelle
|
Harbin CC, Harbin
Skip: Liu Rui
Third: Xu Xiaoming
Second: Ba Dexin
Lead: Zang Jialiang
Alternate: Zou Dejia
|
Brno CK, Brno
Skip: Jiří Snítil
Third: Martin Snítil
Second: Jakub Bareš
Lead: Marek Vydra
Alternate: Jindřich Kitzberger
|
Denmark
|
Finland
|
Japan
|
Hvidovre CC, Hvidovre
Skip: Rasmus Stjerne
Third: Johnny Frederiksen
Second: Mikkel Poulsen
Lead: Troels Harry
Alternate: Lars Vilandt
|
M-Curling, Vantaa
Skip: Aku Kauste
Third: Jani Sullanmaa
Second: Pauli Jäämies
Lead: Janne Pitko
Alternate: Leo Mäkelä
|
Karuizawa CC, Karuizawa
Skip: Yusuke Morozumi
Third: Tsuyoshi Yamaguchi
Second: Tetsuro Shimizu
Lead: Kosuke Morozumi
Alternate: Yoshiro Shimizu
|
Norway
|
Russia
|
Scotland
|
Snarøen CC, Oslo
Skip: Thomas Ulsrud
Third: Thomas Løvold
Second: Christoffer Svae
Lead: Håvard Vad Petersson
Alternate: Markus Høiberg
|
Moskvitch CC, Moscow
Skip: Andrey Drozdov
Third: Alexey Stukalskiy
Second: Alexey Tselousov
Lead: Petr Dron
Alternate: Anton Kalalb
|
Curl Aberdeen, Aberdeen
Skip: David Murdoch
Third: Tom Brewster
Second: Scott Andrews
Lead: Michael Goodfellow
Alternate: Greg Drummond
|
Sweden
|
Switzerland
|
United States
|
Karlstads CK, Karlstad
Skip: Niklas Edin
Third: Sebastian Kraupp
Second: Fredrik Lindberg
Lead: Viktor Kjäll
Alternate: Oskar Eriksson
|
CC Adelboden, Adelboden
Skip: Sven Michel
Third: Claudio Pätz
Second: Sandro Trolliet
Lead: Simon Gempeler
Alternate: Benoît Schwarz
|
Granite CC, Seattle
Skip: Brady Clark
Third: Sean Beighton
Second: Darren Lehto
Lead: Phil Tilker
Alternate: Greg Persinger
|
- Notes
- ^ Torger Nergård, who usually plays third, "was not present at the Worlds due to the upcoming birth of his child," so Løvold, the team's longtime alternate, played in his place. Høiberg served as the alternate.
Round-robin standings※
Final round-robin standings
Round-robin results※
All draw times are listed in Pacific Daylight Time (UTC−7).
Draw 1※
Saturday, March 30, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
7
|
China (Liu)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
7
|
Finland (Kauste)
|
0
|
1
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
8
|
Norway (Ulsrud)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
Draw 2※
Saturday, March 30, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
7
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
X
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
0
|
3
|
X
|
12
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Drozdov)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
1
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
United States (Clark)
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
X
|
8
|
Draw 3※
Sunday, March 31, 9:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
8
|
Switzerland (Michel)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
3
|
0
|
1
|
2
|
0
|
X
|
8
|
Finland (Kauste)
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Draw 4※
Sunday, March 31, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Clark)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Japan (Morozumi)
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Denmark (Stjerne)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
China (Liu)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Draw 5※
Sunday, March 31, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
2
|
2
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Canada (Jacobs)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Clark)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Switzerland (Michel)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Draw 6※
Monday, April 1, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
1
|
7
|
United States (Clark)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
3
|
0
|
8
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
1
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
China (Liu)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
X
|
7
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Draw 7※
Monday, April 1, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
6
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Jacobs)
|
1
|
0
|
2
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
7
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Draw 8※
Monday, April 1, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
7
|
Norway (Ulsrud)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
7
|
United States (Clark)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Draw 9※
Tuesday, April 2, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
X
|
6
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
0
|
5
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
9
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
6
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
1
|
1
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Draw 10※
Tuesday, April 2, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
10
|
Sweden (Edin)
|
2
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Drozdov)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
8
|
United States (Clark)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
5
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Draw 11※
Tuesday, April 2, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Denmark (Stjerne)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Canada (Jacobs)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
3
|
X
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Clark)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
8
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
6
|
Draw 12※
Wednesday, April 3, 8:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
X
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Clark)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
7
|
Finland (Kauste)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
4
|
Switzerland (Michel)
|
3
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
10
|
Canada (Jacobs)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
8
|
Draw 13※
Wednesday, April 3, 13:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Jacobs)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
8
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
China (Liu)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snítil)
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
9
|
Finland (Kauste)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Draw 14※
Wednesday, April 3, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
8
|
Sweden (Edin)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
6
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
7
|
China (Liu)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
0
|
6
|
Draw 15※
Thursday, April 4, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snítil)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
3
|
X
|
10
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
X
|
7
|
China (Liu)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Drozdov)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
1
|
7
|
United States (Clark)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
Draw 16※
Thursday, April 4, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
8
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
5
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Clark)
|
3
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
9
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
2
|
0
|
0
|
0
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
10
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
9
|
Draw 17※
Thursday, April 4, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
China (Liu)
|
0
|
3
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Finland (Kauste)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
4
|
0
|
2
|
2
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
11
|
Russia (Drozdov)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
7
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
11
|
Playoffs※
1 vs. 2※
Friday, April 5, 19:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
5
|
Sweden (Edin)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
6
|
3 vs. 4※
Saturday, April 6, 11:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
8
|
Semifinal※
Saturday, April 6, 16:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
X
|
6
|
Bronze medal game※
Sunday, April 7, 11:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
7
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Gold medal game※
Sunday, April 7, 16:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
8
|
Canada (Jacobs)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
6
|
2013 Ford World Men's Curling Championship Winner
|
Sweden 6th title
|
Statistics※
Top 5 player percentages※
Round robin only
Perfect games※
Round robin only
References※
- General
- Specific
External links※
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|