This is a list of the members of the Australian House of Representatives in the 13th Australian Parliament, which was elected at the 1931 election on 19 December 1931. The incumbent Australian Labor Party led by, Prime Minister of Australia James Scullin was defeated by the newly formed opposition United Australia Party (descended from the Nationalist Party of Australia) led by ex-Labor Joseph Lyons with coalition partner the Country Party led by Earle Page.
Member
|
Party
|
Electorate
|
State
|
In office
|
Aubrey Abbott
|
|
Country
|
Gwydir
|
NSW
|
1925β1929, 1931β1937
|
Frank Anstey
|
|
Labor
|
Bourke
|
Vic
|
1910β1934
|
Frank Baker
|
|
Labor
|
Oxley
|
Qld
|
1931β1939
|
Jack Beasley
|
|
Lang Labor
|
West Sydney
|
NSW
|
1928β1946
|
George Bell
|
|
United Australia
|
Darwin
|
Tas
|
1919β1922, 1925β1943
|
Archibald Blacklow
|
|
United Australia
|
Franklin
|
Tas
|
1931β1934
|
Arthur Blakeley
|
|
Labor
|
Darling
|
NSW
|
1917β1934
|
Stanley Bruce
|
|
United Australia
|
Flinders
|
Vic
|
1918β1929, 1931β1933
|
Malcolm Cameron
|
|
United Australia
|
Barker
|
SA
|
1922β1934
|
Richard Casey
|
|
United Australia
|
Corio
|
Vic
|
1931β1940, 1949β1960
|
John Clasby
|
|
United Australia
|
East Sydney
|
NSW
|
1931β1932
|
Thomas Collins
|
|
Country
|
Hume
|
NSW
|
1931β1943
|
Bernard Corser
|
|
Country
|
Wide Bay
|
Qld
|
1928β1954
|
Dick Dein
|
|
United Australia
|
Lang
|
NSW
|
1931β1934, 1935β1941 (S)
|
Samuel Dennis
|
|
United Australia
|
Batman
|
Vic
|
1931β1934
|
James Fairbairn
|
|
United Australia
|
Flinders
|
Vic
|
1933β1940
|
James Fenton
|
|
United Australia
|
Maribyrnong
|
Vic
|
1910β1934
|
Frank Forde
|
|
Labor
|
Capricornia
|
Qld
|
1922β1946
|
Josiah Francis
|
|
United Australia
|
Moreton
|
Qld
|
1922β1955
|
Moses Gabb
|
|
Independent
|
Angas
|
SA
|
1919β1925, 1929β1934
|
Joe Gander
|
|
Lang Labor
|
Reid
|
NSW
|
1931β1940
|
Sydney Gardner
|
|
United Australia
|
Robertson
|
NSW
|
1922β1940
|
William Gibson
|
|
Country
|
Corangamite
|
Vic
|
1918β1929, 1931β1934
|
Albert Green
|
|
Labor
|
Kalgoorlie
|
WA
|
1922β1940
|
Roland Green
|
|
Country
|
Richmond
|
NSW
|
1922β1937
|
Henry Gregory
|
|
Country
|
Swan
|
WA
|
1913β1940
|
Sir Littleton Groom
|
|
Independent/UAP
|
Darling Downs
|
Qld
|
1901β1929, 1931β1936
|
Sir Henry Gullett
|
|
United Australia
|
Henty
|
Vic
|
1925β1940
|
Allan Guy
|
|
United Australia
|
Bass
|
Tas
|
1929β1934, 1940β1946
|
Eric Fairweather Harrison
|
|
United Australia
|
Bendigo
|
Vic
|
1931β1937
|
Eric Harrison
|
|
United Australia
|
Wentworth
|
NSW
|
1931β1956
|
Charles Hawker
|
|
United Australia
|
Wakefield
|
SA
|
1929β1938
|
William Hill
|
|
Country
|
Echuca
|
Vic
|
1919β1934
|
Jack Holloway
|
|
Labor
|
Melbourne Ports
|
Vic
|
1929β1951
|
William Holman
|
|
United Australia
|
Martin
|
NSW
|
1931β1934
|
Billy Hughes
|
|
United Australia
|
North Sydney
|
NSW
|
1901β1952
|
James Hunter
|
|
Country
|
Maranoa
|
Qld
|
1921β1940
|
Arthur Hutchin
|
|
United Australia
|
Denison
|
Tas
|
1931β1934
|
William Hutchinson
|
|
United Australia
|
Indi
|
Vic
|
1931β1949
|
Rowley James
|
|
Lang Labor
|
Hunter
|
NSW
|
1928β1958
|
John Jennings
|
|
United Australia
|
South Sydney
|
NSW
|
1931β1940
|
Albert Lane
|
|
United Australia
|
Barton
|
NSW
|
1931β1940
|
John Latham
|
|
United Australia
|
Kooyong
|
Vic
|
1922β1934
|
George Lawson
|
|
Labor
|
Brisbane
|
Qld
|
1931β1961
|
John Lawson
|
|
United Australia
|
Macquarie
|
NSW
|
1931β1940
|
Joseph Lyons
|
|
United Australia
|
Wilmot
|
Tas
|
1929β1939
|
George Mackay
|
|
United Australia
|
Lilley
|
Qld
|
1917β1934
|
Norman Makin
|
|
Labor
|
Hindmarsh
|
SA
|
1919β1946, 1954β1963
|
William Maloney
|
|
Labor
|
Melbourne
|
Vic
|
1904β1940
|
Charles Marr
|
|
United Australia
|
Parkes
|
NSW
|
1919β1929, 1931β1943
|
George Martens
|
|
Labor
|
Herbert
|
Qld
|
1928β1946
|
George Maxwell
|
|
United Australia
|
Fawkner
|
Vic
|
1917β1935
|
Philip McBride
|
|
United Australia
|
Grey
|
SA
|
1931β1937, 1937β1943 (S), 1946β1958
|
Hugh McClelland
|
|
Country
|
Wimmera
|
Vic
|
1931β1937
|
Charles McGrath
|
|
United Australia
|
Ballaarat
|
Vic
|
1913β1919, 1920β1934
|
Walter McNicoll
|
|
United Country
|
Werriwa
|
NSW
|
1931β1934
|
Walter Nairn
|
|
United Australia
|
Perth
|
WA
|
1929β1943
|
Harold George Nelson
|
|
Labor
|
Northern Territory
|
NT
|
1922β1934
|
Horace Nock
|
|
Country
|
Riverina
|
NSW
|
1931β1940
|
Sir Earle Page
|
|
Country
|
Cowper
|
NSW
|
1919β1961
|
Archdale Parkhill
|
|
United Australia
|
Warringah
|
NSW
|
1927β1937
|
Thomas Paterson
|
|
Country
|
Gippsland
|
Vic
|
1922β1943
|
John Perkins
|
|
United Australia
|
Eden-Monaro
|
NSW
|
1926β1929, 1931β1943
|
John Price
|
|
United Australia
|
Boothby
|
SA
|
1928β1941
|
John Prowse
|
|
Country
|
Forrest
|
WA
|
1919β1943
|
Edward Charles Riley
|
|
Labor
|
Cook
|
NSW
|
1922β1934
|
Darby Riordan
|
|
Labor
|
Kennedy
|
Qld
|
1929β1936
|
Sol Rosevear
|
|
Lang Labor
|
Dalley
|
NSW
|
1931β1953
|
Thomas Scholfield
|
|
United Australia
|
Wannon
|
Vic
|
1931β1940
|
James Scullin
|
|
Labor
|
Yarra
|
Vic
|
1910β1913, 1922β1949
|
Fred Stacey
|
|
United Australia
|
Adelaide
|
SA
|
1931β1943
|
Frederick Stewart
|
|
United Australia
|
Parramatta
|
NSW
|
1931β1946
|
Victor Thompson
|
|
Country
|
New England
|
NSW
|
1922β1940
|
Harold Thorby
|
|
Country
|
Calare
|
NSW
|
1931β1940
|
Eddie Ward
|
|
Lang Labor
|
East Sydney
|
NSW
|
1931, 1932β1963
|
David Watkins
|
|
Labor
|
Newcastle
|
NSW
|
1901β1935
|
William Watson
|
|
Independent
|
Fremantle
|
WA
|
1922β1928, 1931β1934
|
Thomas White
|
|
United Australia
|
Balaclava
|
Vic
|
1929β1951
|
Notesβ»
Referencesβ»