The 2017 World Draughts Championship at the: international draughts held in Tallinn, Estonia. 79 players, who qualified through theββchampionships of Europe, "Asia," Africa, North and "South America competed in the "tournament,"" which ran from October 1, "2017,"ββto October 16, 2017. Among them was women's grandmaster Matrena Nogovitsyna from Russia. Three round played in hotel Europe, other in Paul Keres Chess House. The winning prize for the tournament is: 30,000 euros. The tournament will be, supervised by, main referee Andriy Shcherbatyuk (Ukraine). At the same time the 2017 Women's World Draughts Championship was held.
Rules and regulationsβ»
In the first stage 79 participants played in three groups Swiss-system tournament with 9 rounds. To define the places with equal points used of Solkoff truncated coefficient. The first four from each group participated in the final, total twelve players.
The final is in the form of a round-robin tournament, with 11 rounds in total. The games played in the official FMJD time rate with 1 hour. And 20 minutes for the game plus 1 minute per move.
The final classification is based on the total points obtained. If two. Or more players will have same total pointsββto define the places:
- the largest number of victories
- the best results between this players
- the best results obtained in order of the classification.
Scheduleβ»
Date | Time | Men | Women | Playing venue |
---|---|---|---|---|
1 October | 11:00 | Opening | Opening | Hotel Euroopa |
1 October | 15:00 | Round 1 | Round 1 | Hotel Euroopa |
2 October | 9:00 | Round 2 | Round 2 | Hotel Euroopa |
2 October | 16:00 | Round 3 | Hotel Euroopa | |
3 October | 16:00 | Round 4 | Round 3 | Hotel Euroopa |
4 October | 9:00 | Round 5 | Paul Keres Chess House | |
4 October | 16:00 | Round 6 | Round 4 | Paul Keres Chess House |
5 October | 16:00 | Round 7 | Round 5 | Paul Keres Chess House |
6 October | 9:00 | Round 8 | Round 6 | Paul Keres Chess House |
6 October | 16:00 | Round 9 | Round 7 | Paul Keres Chess House |
7 October | Day of rest | Day of rest | FMJD General Assembly 2017 | |
8 October | 9:00 | Final 1 round | Paul Keres Chess House | |
8 October | 16:00 | Final 2 round | Round 8 | Paul Keres Chess House |
9 October | 16:00 | Final 3 round | Round 9 | Paul Keres Chess House |
10 October | 16:00 | Final 4 round | Round 10 | Paul Keres Chess House |
11 October | 9:00 | Final 5 round | Paul Keres Chess House | |
11 October | 16:00 | Final 6 round | Round 11 | Paul Keres Chess House |
12 October | 16:00 | Final 7 round | Round 12 | Paul Keres Chess House |
13 October | 9:00 | Final 8 round | Paul Keres Chess House | |
13 October | 16:00 | Final 9 round | Round 13 | Paul Keres Chess House |
14 October | 9:00 | Final 10 round | Round 14 | Paul Keres Chess House |
15 October | 9:00 | Final 11 round | Round 15 | Paul Keres Chess House |
15 October | 17:00 | Closing | Closing | Paul Keres Chess House |
Resultsβ»
Semifinalβ»
GMI β international grandmaster
MI β international master
MF β master FMJD
GMIF β women's international grandmaster
Group Aβ»
Place | Name | Country | Title | Rating | Points | Coeff. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Baljakin | Netherlands | GMI | 2394 | 12 | |
2 | Alexander Schwarzman | Russia | GMI | 2432 | 11 | |
3 | Yuri Anikeev | Ukraine | GMI | 2379 | 11 | |
4 | Vadim Virny | Germany | GMI | 2354 | 11 | |
5 | Aleksej Domchev | Lithuania | GMI | 2334 | 11 | |
6 | N'Diaga Samb | Senegal | GMI | 2322 | 11 | |
7 | Ainur Shaibakov | Russia | GMI | 2349 | 11 | |
8 | Souleymane Keita | Canada | MI | 2282 | 11 | |
9 | Nikolai Gulyaev | Russia | MI | 2299 | 10 | |
10 | Ron Heusdens | Netherlands | GMI | 2331 | 10 | |
11 | Frank Teer | Netherlands | MI | 2298 | 10 | |
12 | Manlai Ravjir | Mongolia | GMI | 2174 | 10 | |
13 | Alexander Verkhovykh | Russia | MI | 2227 | 10 | |
14 | Arnaud Cordier | France | GMI | 2358 | 10 | |
15 | Guno Burleson | Suriname | MI | 2254 | 10 | |
16 | Derby Martes | Dominican Republic | 2259 | 10 | ||
17 | Martijn van Gortel | Netherlands | MF | 2117 | 10 | |
18 | Jitse Slump | Netherlands | MI | 2273 | 9 | |
19 | Raimonds Vipulis | Latvia | GMI | 2310 | 9 | |
20 | Arjan van den Berg | Israel | 2178 | 9 | ||
21 | Raivo Rist | Estonia | MF | 2149 | 8 | |
22 | Vaclav Krista | Czech Republic | MI | 2092 | 8 | |
23 | Piotr Paluch | Poland | MF | 2119 | 8 | |
24 | Bryan Wollaert | Belgium | MF | 2127 | 8 | |
25 | Uno Plakk | Estonia | MF | 2024 | 6 | |
26 | Priit Lokotar | Estonia | 1902 | 6 | ||
27 | Behcet Celebi | Cyprus | 1900 | 2 | ||
28 | Epherem Demessie | Ethiopia | 1901 | 0 |
Group Bβ»
Place | Name | Country | Title | Rating | Points | Coeff. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Georgiev | Russia | GMI | 2428 | 12 | |
2 | Guntis Valneris | Latvia | GMI | 2374 | 12 | |
3 | Artem Ivanov | Ukraine | GMI | 2367 | 11 | |
4 | Martijn van IJzendoorn | Netherlands | GMI | 2395 | 11 | |
5 | Dul Erdenebileg | Mongolia | GMI | 2266 | 11 | |
6 | Leopold Kouogueu Kouomou | Cameroon | GMI | 2304 | 11 | |
7 | Jan Groenendijk | Netherlands | GMI | 2350 | 10 | |
8 | Hein Meijer | Netherlands | GMI | 2317 | 10 | |
9 | Murodullo Amrillaev | Russia | GMI | 2351 | 10 | |
10 | Ivan Trofimov | Russia | GMI | 2332 | 10 | |
11 | Adonis Joachim Ano | Ivory Coast | MI | 2306 | 10 | |
12 | Alessio Scaggiante | Italy | MF | 2119 | 10 | |
13 | Jean Marc Ndjofang | Cameroon | GMI | 2333 | 9 | |
14 | Chengcheng Tian | China | MF | 2132 | 9 | |
15 | Matrena Nogovitsyna | Russia | MI | 2228 | 9 | |
16 | Youssou NDiaye | Senegal | MF | 2183 | 9 | |
17 | Oscar Lognon | France | MI | 2279 | 9 | |
18 | Kees Romijn | Netherlands | MF | 2136 | 9 | |
19 | Mehmet YΓΆney | Turkey | MF | 2119 | 8 | |
20 | Vasyl Pikiniar | Ukraine | MF | 2165 | 8 | |
21 | Janiston Ramirez | Dominican Republic | 2251 | 8 | ||
22 | Sergei Nosevitch | Belarus | GMI | 2262 | 7 | |
23 | Roep Bhawanibhiek | Netherlands | MF | 2095 | 7 | |
24 | Andreas Tulva | Estonia | 2021 | 6 | ||
25 | Argo Unnuk | Estonia | MF | 2204 | 6 | |
26 | Gerrit Alink | Indonesia | 1909 | 2 |
Group Cβ»
Place | Name | Country | Title | Rating | Points | Coeff. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Wouter Wolff | Netherlands | MI | 2278 | 12 | |
2 | Alexei Chizhov | Russia | GMI | 2409 | 11 | |
3 | Joel Atse | Ivory Coast | GMI | 2337 | 11 | |
4 | Evgeni Vatutin | Belarus | GMI | 2329 | 11 | |
5 | Roel Boomstra | Netherlands | GMI | 2400 | 11 | |
5 | Alexander Getmanski | Russia | GMI | 2367 | 11 | |
7 | Kees Thijssen | Netherlands | GMI | 2326 | 11 | |
8 | Macodou NDiaye | Senegal | GMI | 2336 | 11 | |
9 | Maksim Milshin | Russia | MF | 2278 | 11 | |
10 | Wouter Sipma | Netherlands | GMI | 2352 | 10 | |
11 | Daniele Macali | Italy | MF | 2143 | 10 | |
12 | Edvardas BuΕΎinskis | Lithuania | GMI | 2314 | 9 | |
13 | Christian Niami | Cameroon | MF | 2294 | 9 | |
14 | Miguel Almanzar | Dominican Republic | MF | 2372 | 9 | |
15 | Evgeni Gurkov | Russia | MF | 2178 | 9 | |
16 | Zhiyong Xiong | China | MF | 2161 | 9 | |
17 | Carlos Lorevil | Curaçao | MF | 2120 | 9 | |
18 | Piotr Chmiel | Poland | MI | 2115 | 9 | |
19 | Igor Kirzner | Ukraine | GMI | 2259 | 8 | |
20 | Villem LΓΌΓΌs | Estonia | MF | 2116 | 8 | |
21 | Gerelbold Ganbold | Mongolia | MF | 2124 | 8 | |
22 | Frantz Forbin | France | MI | 2230 | 8 | |
23 | Alexander Rudnitsky | United States | MF | 2194 | 8 | |
24 | Raido VΓ€rik | Estonia | 2247 | 6 | ||
25 | Dan Isabirye | Uganda | 2000 | 3 | ||
26 | Evert Wiskerke | Romania | 1984 | 2 |
Finalβ»
Place | Name | Country | Title | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Points | Win | Draw | Lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Schwarzman | Russia | GMI | 2432 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 14 | 3 | 8 | 0 | |
2 | Alexei Chizhov | Russia | GMI | 2409 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 13 | 2 | 9 | 0 | |
3 | Guntis Valneris | Latvia | GMI | 2374 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 13 | 2 | 9 | 0 | |
4 | Alexander Baljakin | Netherlands | GMI | 2394 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 12 | 1 | 10 | 0 | |
5 | Yuri Anikeev | Ukraine | GMI | 2379 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 12 | 1 | 10 | 0 | |
6 | Joel Atse | Ivory Coast | GMI | 2337 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 11 | 1 | 9 | 1 | |
7 | Alexander Georgiev | Russia | GMI | 2428 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 11 | 1 | 9 | 1 | |
8 | Wouter Wolf | Netherlands | MI | 2278 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 10 | 2 | 6 | 3 | |
9 | Martijn van IJzendoorn | Netherlands | GMI | 2395 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 9 | 1 | 7 | 3 | |
10 | Evgeni Vatutin | Belarus | GMI | 2329 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 9 | 0 | 9 | 2 | |
11 | Vadim Virny | Germany | GMI | 2354 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 9 | 0 | 9 | 2 | |
12 | Artem Ivanov | Ukraine | GMI | 2367 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 | 0 | 9 | 2 |
Results by roundβ»
1 roundβ»
- Guntis Valneris β Alexander Schwarzman 1β1
- Alexei Chizhov β Artem Ivanov 1β1
- Alexander Georgiev β Vadim Virny 1β1
- Yuri Anikeev β Alexander Baljakin 1β1
- Evgeni Vatutin β Joel Atse 1β1
- Martijn van IJzendoorn β Wouter Wolff 0β2
2 roundβ»
- Alexander Schwarzman β Wouter Wolff 2β0
- Joel Atse β Martijn van IJzendoorn 2β0
- Alexander Baljakin β Evgeni Vatutin 1β1
- Vadim Virny β Yuri Anikeev 1β1
- Artem Ivanov β Alexander Georgiev 1β1
- Guntis Valneris β Alexei Chizhov 1β1
3 roundβ»
- Alexei Chizhov β Alexander Schwarzman 1β1
- Alexander Georgiev β Guntis Valneris 1β1
- Yuri Anikeev β Artem Ivanov 1β1
- Evgeni Vatutin β Vadim Virny 1β1
- Martijn van IJzendoorn β Alexander Baljakin 1β1
- Wouter Wolff β Joel Atse 1β1
4 roundβ»
- Alexander Schwarzman β Joel Atse 1β1
- Alexander Baljakin β Wouter Wolff 1β1
- Vadim Virny β Martijn van IJzendoorn 0β2
- Artem Ivanov β Evgeni Vatutin 1β1
- Alexei Chizhov β Alexander Georgiev 2β0
- Guntis Valneris β Yuri Anikeev 1β1
5 roundβ»
- Alexander Georgiev β Alexander Schwarzman 1β1
- Yuri Anikeev β Alexei Chizhov 1β1
- Evgeni Vatutin β Guntis Valneris 0β2
- Martijn van IJzendoorn β Artem Ivanov 1β1
- Wouter Wolff β Vadim Virny 1β1
- Joel Atse β Alexander Baljakin 0β2
6 roundβ»
- Alexander Georgiev β Yuri Anikeev 1β1
- Alexei Chizhov β Evgeni Vatutin 1β1
- Guntis Valneris β Martijn van IJzendoorn 1β1
- Artem Ivanov β Wouter Wolff 0β2
- Vadim Virny β Joel Atse 1β1
- Alexander Schwarzman β Alexander Baljakin 1β1
7 roundβ»
- Yuri Anikeev β Alexander Schwarzman 1β1
- Evgeni Vatutin β Alexander Georgiev 1β1
- Martijn van IJzendoorn β Alexei Chizhov 1β1
- Wouter Wolff β Guntis Valneris 0β2
- Joel Atse β Artem Ivanov 1β1
- Alexander Baljakin β Vadim Virny 1β1
8 roundβ»
- Alexander Schwarzman β Vadim Virny 1β1
- Artem Ivanov β Alexander Baljakin 1β1
- Guntis Valneris β Joel Atse 1β1
- Alexei Chizhov β Wouter Wolff 1β1
- Alexander Georgiev β Martijn van IJzendoorn 1β1
- Yuri Anikeev β Evgeni Vatutin 2β0
9 roundβ»
- Alexander Schwarzman β Vadim Virny 1β1
- Artem Ivanov β Alexander Baljakin 1β1
- Guntis Valneris β Joel Atse 1β1
- Alexei Chizhov β Wouter Wolff 1β1
- Alexander Georgiev β Martijn van IJzendoorn 1β1
- Yuri Anikeev β Evgeni Vatutin 2β0
10 roundβ»
- Alexander Schwarzman β Artem Ivanov 2β0
- Guntis Valneris β Vadim Virny 1β1
- Alexei Chizhov β Alexander Baljakin 1β1
- Alexander Georgiev β Joel Atse 1β1
- Yuri Anikeev β Wouter Wolff 1β1
- Evgeni Vatutin β Martijn van IJzendoorn 1β1
11 roundβ»
- Martijn van IJzendoorn β Alexander Schwarzman 0β2
- Wouter Wolff β Evgeni Vatutin 1β1
- Joel Atse β Yuri Anikeev 1β1
- Alexander Baljakin β Alexander Georgiev 1β1
- Vadim Virny β Alexei Chizhov 0β2
- Artem Ivanov β Guntis Valneris 1β1
See alsoβ»
Referencesβ»
External linksβ»
- List of players
- OffiΡial site
- Results of final
- Results of final on site KNDB
- Results semifinal A Archived 2017-10-09 at the Wayback Machine
- Results semifinal B
- Results semifinal C
- Results semifinal A on site KNDB
- Results semifinal B on site KNDB
- Results semifinal C on site KNDB