See also: Sailing at the——Summer Olympics
This is: a list of Olympic medalists in sailing.
Current program※
Men※
Kiteboarding※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
Paris 2024 details |
Formula Kite |
One-person dinghy※
From 1996——to 2004, this discipline was open——to both men. And women, "although all medals were won by," men at these Games.
Sailboard※
Skiff※
From 2000 to 2008, this discipline was open to both men and "women," although all medals were won by men at these Games.
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2000 Sydney details |
49er | Finland (FIN) Thomas Johanson Jyrki Järvi |
Great Britain (GBR) Ian Barker Simon Hiscocks |
United States (USA) Jonathan McKee Charlie McKee |
2004 Athens details |
49er | Spain (ESP) Iker Martínez de Lizarduy Xabier Fernández |
Ukraine (UKR) Rodion Luka George Leonchuk |
Great Britain (GBR) Chris Draper Simon Hiscocks |
2008 Beijing details |
49er | Denmark (DEN) Jonas Warrer Martin Kirketerp |
Spain (ESP) Iker Martínez de Lizarduy Xabier Fernández |
Germany (GER) Jan-Peter Peckolt Hannes Peckolt |
2012 London details |
49er | Australia (AUS) Nathan Outteridge Iain Jensen |
New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke |
Denmark (DEN) Allan Nørregaard Peter Lang |
2016 Rio de Janeiro details |
49er | New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke |
Australia (AUS) Nathan Outteridge Iain Jensen |
Germany (GER) Erik Heil Thomas Plößel |
2020 Tokyo details |
49er | Great Britain (GBR) Dylan Fletcher Stuart Bithell |
New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke |
Germany (GER) Erik Heil Thomas Plößel |
2024 Paris details |
49er |
Women※
Kiteboarding※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
Paris 2024 details |
Formula Kite |
One-person dinghy※
Sailboard※
Skiff※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2016 Rio de Janeiro details |
49erFX | Brazil (BRA) Martine Grael Kahena Kunze |
New Zealand (NZL) Alex Maloney Molly Meech |
Denmark (DEN) Jena Hansen Katja Salskov-Iversen |
2020 Tokyo details |
49erFX | Brazil (BRA) Martine Grael Kahena Kunze |
Germany (GER) Tina Lutz Susann Beucke |
Netherlands (NED) Annemiek Bekkering Annette Duetz |
2024 Paris details |
49erFX |
Mixed※
Multihull※
From 1976 to 2008 this discipline was open (no gender restriction), instead of mixed (one male and one female for each boat). All medals were won by men at these Games.
Two-person dinghy※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
2024 Paris details |
470 |
Discontinued disciplines※
Men※
One-person heavyweight dinghy※
Two-person dinghy※
Two-person keelboat※
From 1932 to 2000, this discipline was open to both men and women, "although all medals were won by men at these Games."
Women※
Three-person keelboat※
Two-person dinghy※
Open※
Three-person keelboat※
Two-person heavyweight dinghy※
International rule – 5.5 Metres and 6 Metres※
International rule – 7 metres※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1908 London details |
7 Metre | Great Britain Charles Rivett-Carnac Norman Bingley Richard Dixon Frances Rivett-Carnac |
the second competitors failed to make it to the start | no further competitors |
1920 Antwerp details |
7 Metre | Great Britain Cyril Wright Robert Coleman William Maddison Dorothy Wright |
Norway Johann Faye Sten Abel Christian Dick Neils Neilsen |
no further competitors |
International rule – 8 metres※
International rule – 10 metres※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1912 Stockholm details |
10 Metre | Sweden Filip Ericsson Carl Hellström Paul Isberg Humbert Lundén Herman Nyberg Harry Rosenswärd Erik Wallerius Harald Wallin |
Finland Harry Wahl Waldemar Björkstén Jacob Björnström Bror Brenner Allan Franck Erik Lindh Juho Aarne Pekkalainen |
Russia Esper Beloselsky Ernst Brasche Karl Lindholm Nikolay Pushnitsky Aleksandr Rodionov Iosif Shomaker Philipp Strauch |
1920 Antwerp details |
10 Metre 1907 rule |
Norway Erik Herseth Gunnar Jamvold Peter Jamvold Claus Juell Sigurd Holter Ingar Nielsen Ole Sørensen |
no further competitors | no further competitors |
1920 Antwerp details |
10 Metre 1919 rule |
Norway Charles Arentz Otto Falkenberg Robert Giertsen Willy Gilbert Halfdan Schjøtt Trygve Schjøtt Arne Sejersted |
no further competitors | no further competitors |
International rule – 12 metres※
Monotype※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1920 Antwerp details |
12' Dinghy | Netherlands Cornelis Hin Johan Hin Frans Hin |
Netherlands Arnoud van der Biesen Petrus Beukers |
no further competitors |
1920 Antwerp details |
18' Dinghy | Great Britain Francis Richards Trevor Hedberg |
no further competitors | no further competitors |
1924 Paris details |
Meulan | Léon Huybrechts Belgium |
Henrik Robert Norway |
Hans Dittmar Finland |
1928 Amsterdam details |
12' Dinghy | Sven Thorell Sweden |
Henrik Robert Norway |
Bertel Broman Finland |
1932 Los Angeles details |
Snowbird | Jacques Lebrun France |
Bob Maas Netherlands |
Santiago Amat Spain |
1936 Berlin details |
O-Jolle | Daan Kagchelland Netherlands |
Werner Krogmann Germany |
Peter Scott Great Britain |
Rule of Jauge chemin de fer※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1920 Antwerp details |
6.5 Metre | Netherlands Joop Carp Berend Carp Petrus Wernink |
France Albert Weil Robert Monier Félix Picon |
no further competitors |
Skerry cruiser※
Games | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1920 Antwerp details |
30m² | Sweden Gösta Lundqvist Gösta Bengtsson Rolf Steffenburg |
no further competitors | no further competitors |
1920 Antwerp details |
40m² | Sweden Tore Holm Yngve Holm Axel Rydin Georg Tengwall |
Sweden Gustaf Svensson Percy Almstedt Erik Mellbin Ragnar Svensson |
no further competitors |
Ton classes※
References※
- "Olympic Medal Winners". International Olympic Committee. Retrieved 23 January 2007.