Games
|
Gold
|
Silver
|
Bronze
|
1908 London details
|
Hungary (HUN) Jenő Fuchs Oszkár Gerde Péter Tóth Lajos Werkner Dezső Földes
|
Italy (ITA) Marcello Bertinetti Riccardo Nowak Abelardo Olivier Alessandro Pirzio-Biroli Sante Ceccherini
|
Bohemia (BOH) Vlastimil Lada-Sázavský Vilém Goppold von Lobsdorf Bedřich Schejbal Jaroslav Šourek-Tuček Otakar Lada
|
1912 Stockholm details
|
Hungary (HUN) Jenő Fuchs László Berti Ervin Mészáros Dezső Földes Oszkár Gerde Zoltán Ozoray Schenker Péter Tóth Lajos Werkner
|
Austria (AUT) Richard Verderber Otto Herschmann Rudolf Cvetko Friedrich Golling Andreas Suttner Albert Bogen Reinhold Trampler
|
Netherlands (NED) Willem Hubert van Blijenburgh George van Rossem Adrianus de Jong Jetze Doorman Dirk Scalongne Hendrik de Iongh
|
1920 Antwerp details
|
Italy (ITA) Aldo Nadi Nedo Nadi Francesco Gargano Oreste Puliti Giorgio Santelli Dino Urbani Federico Secondo Cesarano Baldo Baldi
|
France (FRA) Jean Margraff Marc Marie Jean Perrodon Henri de Saint Germain Georges Trombert Lucien Gaudin
|
Netherlands (NED) Jan Van Der Wiel Adrianus de Jong Jetze Doorman Willem Hubert van Blijenburgh Louis Delaunoy Salomon Zeldenrust
|
1924 Paris details
|
Italy (ITA) Renato Anselmi Guido Balzarini Marcello Bertinetti Bino Bini Vincenzo Cuccia Oreste Moricca Oreste Puliti Giulio Sarrocchi
|
Hungary (HUN) László Berti János Garay Sándor Pósta József Rády Zoltán Ozoray Schenker László Széchy Ödön Tersztyánszky Jenő Uhlyárik
|
Netherlands (NED) Adrianus de Jong Jetze Doorman Hendrik Scherpenhuyzen Jan Van Der Wiel Maarten Hendrik Van Dulm Henri Jacob Wynoldy-Daniels
|
1928 Amsterdam details
|
Hungary (HUN) Ödön Tersztyánszky János Garay Attila Petschauer József Rády Sándor Gombos Gyula Glykais
|
Italy (ITA) Bino Bini Oreste Puliti Giulio Sarrocchi Renato Anselmi Emilio Salafia Gustavo Marzi
|
Poland (POL) Adam Papée Tadeusz Friedrich Kazimierz Laskowski Władysław Segda Aleksander Małecki Jerzy Zabielski
|
1932 Los Angeles details
|
Hungary (HUN) Endre Kabos Attila Petschauer Ernő Nagy Gyula Glykais György Piller Aladár Gerevich
|
Italy (ITA) Gustavo Marzi Giulio Gaudini Renato Anselmi Emilio Salafia Arturo De Vecchi Ugo Pignotti
|
Poland (POL) Tadeusz Friedrich Marian Suski Władysław Dobrowolski Władysław Segda Leszek Lubicz Adam Papée
|
1936 Berlin details
|
Hungary (HUN) Pál Kovács Tibor Berczelly Imre Rajczy Aladár Gerevich Endre Kabos László Rajcsányi
|
Italy (ITA) Vincenzo Pinton Aldo Masciotta Athos Tanzini Aldo Montano Gustavo Marzi Giulio Gaudini
|
Germany (GER) Hans Jörger Julius Eisenecker August Heim Erwin Casmir Richard Wahl Hans Esser
|
1948 London details
|
Hungary (HUN) László Rajcsányi Bertalan Papp Aladár Gerevich Tibor Berczelly Rudolf Kárpáti Pál Kovács
|
Italy (ITA) Carlo Turcato Gastone Darè Vincenzo Pinton Mauro Racca Renzo Nostini Aldo Montano
|
United States (USA) Miguel Angel De Capriles Norman Cohn-Armitage George Vitez Worth Dean Victor Cetrulo James Hummitzsch Flynn Tibor Andrew Nyilas
|
1952 Helsinki details
|
Hungary (HUN) Bertalan Papp László Rajcsányi Rudolf Kárpáti Tibor Berczelly Aladár Gerevich Pál Kovács
|
Italy (ITA) Giorgio Pellini Vincenzo Pinton Renzo Nostini Mauro Racca Gastone Darè Roberto Ferrari
|
France (FRA) Maurice Piot Jacques Lefèvre Bernard Morel Jean Laroyenne Jean-Francois Tournon Jean Levavasseur
|
1956 Melbourne details
|
Hungary (HUN) Attila Keresztes Aladár Gerevich Rudolf Kárpáti Jenő Hámori Pál Kovács Dániel Magay
|
Poland (POL) Zygmunt Pawlas Jerzy Pawłowski Wojciech Zabłocki Andrzej Ryszard Piątkowski Marian Kuszewski Ryszard Zub
|
Soviet Union (URS) Yakov Rylsky David Tyshler Lev Kuznetsov Yevgeny Cherepovsky Leonid Bogdanov
|
1960 Rome details
|
Hungary (HUN) Tamás Mendelényi Rudolf Kárpáti Pál Kovács Zoltán Horváth Gábor Delneky Aladár Gerevich
|
Poland (POL) Andrzej Piatkowski Emil Ochyra Wojciech Zabłocki Jerzy Pawłowski Ryszard Zub Marian Kuszewski
|
Italy (ITA) Wladimiro Calarese Giampaolo Calanchini Pierluigi Chicca Roberto Ferrari Mario Ravagnan
|
1964 Tokyo details
|
Soviet Union (URS) Boris Melnikov Nugzar Asatiani Mark Rakita Yakov Rylsky Umyar Mavlikhanov
|
Italy (ITA) Giampaolo Calanchini Wladimiro Calarese Pierluigi Chicca Mario Ravagnan Cesare Salvadori
|
Poland (POL) Emil Ochyra Jerzy Pawłowski Ryszard Zub Andrzej Piatkowski Wojciech Zabłocki
|
1968 Mexico City details
|
Soviet Union (URS) Vladimir Nazlymov Viktor Sidyak Eduard Vinokurov Mark Rakita Umyar Mavlikhanov
|
Italy (ITA) Wladimiro Calarese Michele Maffei Cesare Salvadori Pierluigi Chicca Rolando Rigoli
|
Hungary (HUN) Tamás Kovács János Kalmár Péter Bakonyi Miklós Meszéna Tibor Pézsa
|
1972 Munich details
|
Italy (ITA) Michele Maffei Mario Aldo Montano Mario Tullio Montano Rolando Rigoli Cesare Salvadori
|
Soviet Union (URS) Viktor Bashenov Vladimir Nazlymov Viktor Sidyak Eduard Vinokurov Mark Rakita
|
Hungary (HUN) Pál Gerevich Tamás Kovács Péter Marót Tibor Pézsa Péter Bakonyi
|
1976 Montreal details
|
Soviet Union (URS) Viktor Krovopuskov Eduard Vinokurov Viktor Sidyak Vladimir Nazlymov Mikhail Burtsev
|
Italy (ITA) Mario Aldo Montano Michele Maffei Angelo Arcidiacono Tommaso Montano Mario Tullio Montano
|
Romania (ROU) Daniel Irimiciuc Ioan Pop Marin Mustata Corneliu Marin Alexandru Nilca
|
1980 Moscow details
|
Soviet Union (URS) Mikhail Burtsev Viktor Krovopuskov Viktor Sidyak Vladimir Nazlymov
|
Italy (ITA) Michele Maffei Mario Aldo Montano Marco Romano Ferdinando Meglio
|
Hungary (HUN) Imre Gedővári Rudolf Nébald Pál Gerevich Ferenc Hammang György Nébald
|
1984 Los Angeles details
|
Italy (ITA) Marco Marin Gianfranco Dalla Barba Giovanni Scalzo Ferdinando Meglio Angelo Arcidiacono
|
France (FRA) Jean-François Lamour Pierre Guichot Hervé Granger-Veyron Philippe Delrieu Franck Ducheix
|
Romania (ROU) Marin Mustata Ioan Pop Alexandru Chiculita Corneliu Marin Vilmos Szabo
|
1988 Seoul details
|
Hungary (HUN) Imre Bujdosó László Csongrádi Imre Gedővári György Nébald Bence Szabó
|
Soviet Union (URS) Andrei Alshan Mikhail Burtsev Sergei Koryakin Sergei Mindirgassov Heorhiy Pohosov
|
Italy (ITA) Massimo Cavaliere Gianfranco Dalla Barba Marco Marin Ferdinando Meglio Giovanni Scalzo
|
1992 Barcelona details
|
Unified Team (EUN) Grigory Kiriyenko Aleksandr Shirshov Heorhiy Pohosov Vadim Gutzeit Stanislav Pozdnyakov
|
Hungary (HUN) Bence Szabó Csaba Köves György Nébald Péter Abay Imre Bujdosó
|
France (FRA) Jean-François Lamour Jean-Phillippe Daurelle Franck Ducheix Hervé Grainger-Veyron Pierre Guichot
|
1996 Atlanta details
|
Russia (RUS) Stanislav Pozdnyakov Grigory Kiriyenko Sergey Sharikov
|
Hungary (HUN) Csaba Köves József Navarrete Bence Szabó
|
Italy (ITA) Raffaello Caserta Luigi Tarantino Toni Terenzi
|
2000 Sydney details
|
Russia (RUS) Sergey Sharikov Aleksey Frosin Stanislav Pozdnyakov
|
France (FRA) Mathieu Gourdain Julien Pillet Cédric Séguin Damien Touya
|
Germany (GER) Dennis Bauer Wiradech Kothny Alexander Weber
|
2004 Athens details
|
France (FRA) Julien Pillet Damien Touya Gaël Touya
|
Italy (ITA) Aldo Montano Gianpiero Pastore Luigi Tarantino
|
Russia (RUS) Sergey Sharikov Aleksey Dyachenko Stanislav Pozdnyakov Aleksey Yakimenko
|
2008 Beijing details
|
France (FRA) Nicolas Lopez Julien Pillet Boris Sanson
|
United States (USA) Tim Morehouse Jason Rogers Keeth Smart James Williams
|
Italy (ITA) Aldo Montano Diego Occhiuzzi Giampiero Pastore Luigi Tarantino
|
2012 London details
|
South Korea (KOR) Gu Bon-gil Won Woo-young Kim Jung-hwan Oh Eun-seok
|
Romania (ROM) Rareș Dumitrescu Tiberiu Dolniceanu Florin Zalomir Alexandru Siriţeanu
|
Italy (ITA) Aldo Montano Diego Occhiuzzi Luigi Samele Luigi Tarantino
|
2016 Rio de Janeiro |
not included in the Olympic program
|
2020 Tokyo details
|
South Korea (KOR) Kim Jung-hwan Oh Sang-uk Gu Bon-gil Kim Jun-ho
|
Italy (ITA) Aldo Montano Luca Curatoli Enrico Berrè Luigi Samele
|
Hungary (HUN) Áron Szilágyi Tamás Decsi András Szatmári Csanád Gémesi
|
2024 Paris details
|
|
|
|