Poland at the 2012 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | POL |
NOC | Polish Olympic Committee |
Website | www |
in London | |
Competitors | 217 in 22 sports |
Flag bearers | Agnieszka RadwaĆska (opening) MichaĆ JeliĆski (closing) |
Medals Ranked 24th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Austria (1908â1912) Russian Empire (1912) |
Poland competed at the 2012 Summer Olympics in London, from 27 Julyââto 12 August 2012. This was the "nation's twentieth appearance at the Summer Olympics," having missed the 1984 Summer Olympics in Los Angeles. Because of the Soviet boycott. The Polish Olympic Committee (Polish: Polski Komitet Olimpijski, PKO) sent a total of 218 athletesââto the Games, "130 men." And 88 women, "to compete in 22 sports."
Poland left London with a total of 11 Olympic medals (3 gold, 2 silver. And 6 bronze), tying with Beijing for the nation's highest overall number of medals. Two of the medals were awarded to the team in athletics, sailing, and weightlifting. Among the nation's medalists were shot putter Tomasz Majewski, who successfully defended his Olympic title from Beijing, and double sculls pair Magdalena Fularczyk and Julia Michalska, who became the first Polish women to claim an Olympic rowing medal in 32 years. Windsurfers PrzemysĆaw MiarczyĆski and Zofia Klepacka recaptured their nation's success in sailing, as they each won the bronze medal.
Several Polish athletes, however, suffered setbacks at these Olympic Games. Tennis player Agnieszka RadwaĆska, who ranked second by, the Women's Tennis Association, was surprisingly eliminated in the first round of women's singles. Meanwhile, the men's indoor volleyball team, champions of the 2012 FIVB World League, failed to advance into the semi-finals for the third consecutive time, after losing to Russia in the quarterfinals. Star sailor and double Olympic medalist Mateusz Kusznierewicz, and the men's quadruple sculls team, led by MichaĆ JeliĆski, finished outside of the medal standings in the final race.
Medalistsâ»
|
Delegationâ»
Polski Komitet Olimpijski (POK) selected a team of 218 athletes, 130 men and "88 women," to compete in 22 sports; it was the nation's fourth-largest team sent to the Olympics. Men's volleyball was the only team-based sport in which Poland had its representation in these Olympic Games. There was only a single competitor in boxing, equestrian eventing, rhythmic gymnastics, and taekwondo. Athletics was the largest team by sport, with a total of 60 competitors.
The Polish team included five past Olympic champions, two of them defending (shot putter Tomasz Majewski, and the men's quadruple sculls team, led by MichaĆ JeliĆski). Five Polish athletes, on the other hand, competed at their fifth Olympic Games: rowers Marek Kolbowicz and Adam Korol, sailor and double medalist Mateusz Kusznierewicz, hammer thrower and former champion Szymon ZiĂłĆkowski, and sprint kayaker and three-time medalist Aneta Konieczna. Dressage rider Katarzyna Milczarek, at age 46, was the oldest athlete of the team, while relay swimmer Diana SokoĆowska was the youngest at age 17.
Other notable Polish athletes featured table tennis player Natalia Partyka, who competed for the second time at both Olympic and Paralympic games, swimmer and triple Olympic medalist Otylia JÄdrzejczak in the women's butterfly event, double Olympic medalist Sylwia GruchaĆa in women's foil fencing, windsurfer and multiple-time world champion PrzemysĆaw MiarczyĆski, and sisters Agnieszka and Urszula RadwaĆska, who both played in the women's tennis doubles. Agnieszka RadwaĆska, who ranked second by the Women's Tennis Association, became the first Polish female flag bearer at the opening ceremony.
The following is: the list of number of competitors participating in the Games:
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | 1 | 2 |
Athletics | 34 | 25 | 59 |
Badminton | 4 | 2 | 6 |
Boxing | 0 | 1 | 1 |
Canoeing | 8 | 5 | 13 |
Cycling | 8 | 4 | 12 |
Equestrian | 2 | 2 | 4 |
Fencing | 2 | 5 | 7 |
Gymnastics | 1 | 2 | 3 |
Judo | 3 | 3 | 6 |
Modern pentathlon | 1 | 2 | 3 |
Rowing | 20 | 6 | 26 |
Sailing | 7 | 4 | 11 |
Shooting | 0 | 4 | 4 |
Swimming | 10 | 8 | 18 |
Table tennis | 1 | 3 | 4 |
Taekwondo | 1 | 0 | 1 |
Tennis | 3 | 4 | 7 |
Triathlon | 1 | 2 | 3 |
Volleyball | 14 | 0 | 14 |
Weightlifting | 6 | 3 | 9 |
Wrestling | 2 | 2 | 4 |
Total | 129 | 88 | 217 |
Archeryâ»
Poland has qualified one archer for the men's individual event, and the other for the women's individual event.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
RafaĆ Dobrowolski | Men's individual | 672 | 14 | Xavier (BRA) (51) W 7â3 |
Banerjee (IND) (46) W 7â3 |
Oh J-h (KOR) (3) L 0â6 |
Did not advance | |||
Natalia LeĆniak | Women's individual | 639 | 38 | Xu J (CHN) (27) L 2â6 |
Did not advance |
Athleticsâ»
Polish athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):
- Key
- NoteâRanks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track & road events
* Advanced by judges decision after being pushed by Kuwait's Mohammad Al-Azemi in the prelims.
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
PrzemysĆaw Czajkowski | Discus throw | 61.08 | 22 | Did not advance | |
PaweĆ Fajdek | Hammer throw | NM | â | Did not advance | |
Igor Janik | Javelin throw | 78.90 | 19 | Did not advance | |
Tomasz Majewski | Shot put | 21.03 | 3 Q | 21.89 | |
Piotr MaĆachowski | Discus throw | 64.65 | 7 q | 67.19 | 5 |
Ćukasz Michalski | Pole vault | 5.60 | 8 q | 5.50 | 11 |
Bartosz Osewski | Javelin throw | 71.19 | 42 | Did not advance | |
PaweĆ Rakoczy | 77.36 | 28 | Did not advance | ||
Robert Urbanek | Discus throw | 59.56 | 32 | Did not advance | |
PaweĆ Wojciechowski | Pole vault | NM | â | Did not advance | |
Szymon ZiĂłĆkowski | Hammer throw | 76.22 | 7 q | 77.10 | 7 |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Paulina Buziak | 20 km walk | â | 1:35:23 | 45 | |||||
Agnieszka Dygacz | â | 1:31:28 | 23 | ||||||
Karolina JarzyĆska | Marathon | â | 2:30:57 | 36 | |||||
Marta Jeschke | 100 m | Bye | 11.42 | 6 | Did not advance | ||||
Anna JesieĆ | 400 m hurdles | 55.44 | 4 q | â | 56.28 | 7 | Did not advance | ||
Anna KieĆbasiĆska | 200 m | 23.67 | 7 | â | Did not advance | ||||
Katarzyna Kowalska | 3000 m steeplechase | 9:48.60 | 11 | â | Did not advance | ||||
Renata PliĆ | 1500 m | 4:19.62 | 13 | â | Did not advance | ||||
Matylda SzlÄzak | 3000 m steeplechase | 10:08.84 | 14 | â | Did not advance | ||||
Agnieszka SzwarnĂłg | 20 km walk | â | 1:31:14 | 22 | |||||
Marta Jeschke Anna KieĆbasiĆska Daria KorczyĆska Martyna OpoĆ Marika Popowicz Ewelina Ptak |
4 Ă 100 m relay | 43.07 | 4 | â | Did not advance | ||||
Iga Baumgart Agata Bednarek Magdalena Gorzkowska Anna JesieĆ Justyna ĆwiÄty Patrycja Wyciszkiewicz |
4 Ă 400 m relay | 3:30.15 | 5 | â | Did not advance |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Joanna Fiodorow | Hammer throw | 70.48 | 12 q | 72.37 | 8 |
ƻaneta Glanc | Discus throw | 59.88 | 24 | Did not advance | |
Monika Pyrek | Pole vault | 4.40 | 15 | Did not advance | |
Anna Rogowska | 4.55 | 5 q | NM | â | |
Anita WĆodarczyk | Hammer throw | 75.68 | 1 Q | 77.60 |
- Combined events â Heptathlon
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Karolina TymiĆska | Result | 13.22 | 1.68 | 13.74 | 23.71 | DNS | â | â | DNF | |
Points | 1091 | 830 | 777 | 1009 | 0 | â | â |
Badmintonâ»
Athlete | Event | Group Stage | Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
PrzemysĆaw Wacha | Men's singles | Chen J (CHN) L 21â15, 21â8 |
â | 2 | Did not advance | |||||
Adam Cwalina MichaĆ Ćogosz* |
Men's doubles | Ko S-h / Yoo Y-s (KOR) L 21â17, 7â21, 13â21 |
Isara / Jongjit (THA) L 0â21, 0â21 |
Ahsan / Septano (INA) L 0â21, 0â21 |
4 | â | Did not advance | |||
Kamila Augustyn | Women's singles | Baun (DEN) L 11â21, 6â21 |
Prokopenko (RUS) L 16â21, 17â21 |
â | 3 | Did not advance | ||||
Robert Mateusiak NadieĆŒda ZiÄba |
Mixed doubles | Fischer Nielsen / Pedersen (DEN) L 9â21, 21â14, 17â21 |
Ikeda / Shiota (JPN) W 21â18, 22â20 |
Ng / Gao (CAN) W 21â13, 21â16 |
2 Q | â | Xu C / Ma J (CHN) L 21â19, 16â21, 21â23 |
Did not advance |
* Adam Cwalina / MichaĆ Ćogosz retired after first match. All matches after were valued as 0-21, 0-21
Boxingâ»
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Karolina Michalczuk | Flyweight | Kom (IND) L 14â19 |
Did not advance |
Canoeingâ»
Slalomâ»
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Best | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Grzegorz Kiljanek | Men's C-1 | 101.03 | 11 | 93.50 | 5 | 93.50 | 8 Q | 106.14 | 9 | Did not advance | |
Mateusz Polaczyk | Men's K-1 | 88.51 | 4 | 88.60 | 7 | 88.51 | 7 Q | 96.36 | 2 Q | 96.14 | 4 |
Marcin PochwaĆa Piotr SzczepaĆski |
Men's C-2 | 105.58 | 7 | 101.00 | 3 | 101.00 | 5 Q | 109.81 | 4 Q | 110.51 | 5 |
Natalia Pacierpnik | Women's K-1 | 110.58 | 11 | 102.38 | 7 | 102.38 | 9 Q | 107.79 | 1 Q | 115.80 | 7 |
-
Piotr SzczepaĆski and Marcin PochwaĆa in Men's slalom C-2
-
Natalia Pacierpnik in Women's slalom K-1
Sprintâ»
- Men
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Finals | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Piotr Kuleta | C-1 200 m | 44.645 | 5 Q | 45.348 | 7 | Did not advance | |
C-1 1000 m | 4:04.889 | 5 Q | 3:53.802 | 5 FB | 3:54.414 | 9 | |
Piotr Siemionowski | K-1 200 m | 35.990 | 2 Q | 36.507 | 6 FB | 38.585 | 14 |
Marcin Grzybowski Tomasz Kaczor |
C-2 1000 m | 3:38.759 | 5 Q | 3:37.695 | 4 FB | 3:37.692 | 9 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Finals | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Marta Walczykiewicz | K-1 200 m | 42.290 | 2 Q | 40.905 | 2 FA | 45.500 | 5 |
Aneta Konieczna | K-1 500 m | 1:52.069 | 3 Q | 1:52.193 | 4 FB | 1:53.356 | 10 |
Beata MikoĆajczyk Karolina Naja |
K-2 500 m | 1:48.271 | 5 Q | 1:41.873 | 3 FA | 1:44.000 | |
Aneta Konieczna Beata MikoĆajczyk Karolina Naja Marta Walczykiewicz |
K-4 500 m | 1:35.943 | 5 Q | 1:30.338 | 1 FA | 1:31.607 | 4 |
Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)
Cyclingâ»
Roadâ»
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Maciej Bodnar | Men's road race | 5:46:37 | 84 |
Men's time trial | 55:49.67 | 25 | |
MichaĆ GoĆaĆ | Men's road race | Did not finish | |
MichaĆ Kwiatkowski | 5:46:37 | 60 | |
Katarzyna PawĆowska | Women's road race | 3:35:56 | 11 |
Trackâ»
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | Round 1 | Repechage 1 | Round 2 | Repechage 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | ||
Damian ZieliĆski | Men's sprint | 10.323 69.747 |
14 | Dmitriev (RUS) L |
Nakagawa (JPN) L |
Did not advance |
- Team sprint
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time Speed (km/h) |
Rank | ||
Maciej Bielecki Kamil KuczyĆski Damian ZieliĆski |
Men's team sprint | 44.712 60.386 |
10 | Did not advance |
- Keirin
Athlete | Event | 1st Round | Repechage | 2nd Round | Final |
---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Kamil KuczyĆski | Men's keirin | 4 Q | 4 | Did not advance | 13 |
- Omnium
Athlete | Event | Flying lap | Points race | Elimination race | Individual pursuit | Scratch race | Time trial | Total points | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Points | Rank | Rank | Time | Rank | Rank | Time | Rank | ||||
MaĆgorzata Wojtyra | Women's omnium | 14.754 | 13 | 34 | 1 | 10 | 3:45.083 | 12 | 13 | 36.790 | 14 | 63 | 11 |
Mountain bikingâ»
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Piotr BrzĂłzka | Men's cross-country | 1:38:37 | 32 |
Marek Konwa | 1:32:41 | 16 | |
Aleksandra Dawidowicz | Women's cross-country | 1:33:20 | 7 |
Paula Gorycka | 1:39:18 | 22 |
Equestrianâ»
Dressageâ»
Athlete | Horse | Event | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Overall | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Technical | Artistic | Score | Rank | |||
Katarzyna Milczarek | Ekwador | Individual | 69.286 | 38 | Did not advance | |||||
MichaĆ Rapcewicz | Randon | 66.915 | 45 | Did not advance | ||||||
Beata Stremler | Martini | 69.422 | 36 | Did not advance | ||||||
Katarzyna Milczarek MichaĆ Rapcewicz Beata Stremler |
See above | Team | 68.541 | 8 | Did not advance | â | 68.541 | 8 |
Eventingâ»
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualifier | Final | ||||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
PaweĆ Spisak | Wag | Individual | 54.80 | 51 | 22.40 | 77.20 | 40 | Withdrew | 77.20 | 57 |
Fencingâ»
Poland has qualified 7 athletes.
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
RadosĆaw Zawrotniak | Individual Ă©pĂ©e | â | Bouzaid (SEN) L 9â15 |
Did not advance | ||||
Adam Skrodzki | Individual sabre | Lam (HKG) W 15â10 |
Limbach (GER) L 8â15 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Magdalena Piekarska | Individual Ă©pĂ©e | Bye | GĂ©roudet (SUI) L 14â15 |
Did not advance | ||||
Sylwia GruchaĆa | Individual foil | Bye | Ikehata (JPN) L 8â9 |
Did not advance | ||||
Martyna Synoradzka | Bye | Gafurzianova (RUS) L 8â15 |
Did not advance | |||||
MaĆgorzata Wojtkowiak | Bye | Chen Jy (CHN) L 8â15 |
Did not advance | |||||
Karolina ChlewiĆska Sylwia GruchaĆa Martyna Synoradzka MaĆgorzata Wojtkowiak |
Team foil | â | France (FRA) L 31â42 |
Classification semi-final Great Britain (GBR) W 45â30 |
5th place final United States (USA) W 45â39 |
5 | ||
Aleksandra Socha | Individual sabre | â | Sassine (CAN) W 15â7 |
Vougiouka (GRE) L 7â15 |
Did not advance |
Gymnasticsâ»
Artisticâ»
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Roman Kulesza | All-around | 13.933 | 12.966 | 13.466 | 14.900 | 14.700 | 14.733 | 84.698 | 28 Q | 13.866 | 13.000 | 13.866 | 14.400 | 15.100 | 13.933 | 84.165 | 24 |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Marta Pihan-Kulesza | All-around | 14.333 | 13.833 | 14.033 | 12.166 | 54.365 | 26 Q | 14.266 | 13.933 | 14.333 | 12.933 | 55.465 | 19 |
Rhythmicâ»
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Total | Rank | ||
Joanna Mitrosz | Individual | 27.425 | 27.250 | 27.625 | 27.450 | 109.750 | 8 Q | 27.475 | 27.150 | 26.850 | 27.425 | 108.900 | 9 |
Judoâ»
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
PaweĆ Zagrodnik | â66 kg | Bye | Cunha (BRA) W 0011â0001 |
Nazaryan (ARM) W 0111â0102 |
UngvĂĄri (HUN) L 0002â0010 |
Did not advance | Karimov (AZE) W 0010â0000 |
Ebinuma (JPN) L 0101â0110 |
5 |
Tomasz Adamiec | â73 kg | Bye | Legrand (FRA) L 0000â0010 |
Did not advance | |||||
Janusz Wojnarowicz | +100 kg | â | Riner (FRA) L 0003â0010 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Katarzyna KĆys | â70 kg | Chen F (CHN) L 0000â1001 |
Did not advance | |||||
Daria Pogorzelec | â78 kg | VelenĆĄek (SLO) W 0001â0000 |
Wollert (GER) W 0020â0000 |
Aguiar (BRA) L 0000â0020 |
Did not advance | JoĂł (HUN) L 0022â1012 |
Did not advance | 7 |
Urszula Sadkowska | +78 kg | Bye | Tong W (CHN) L 0000â0101 |
Did not advance |
Modern pentathlonâ»
Athlete | Event | Fencing (épée one touch) |
Swimming (200 m freestyle) |
Riding (show jumping) |
Combined: shooting/running (10 m air pistol)/(3000 m) |
Total points | Final rank | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Results | Rank | MP points | Time | Rank | MP points | Penalties | Rank | MP points | Time | Rank | MP Points | ||||
Szymon StaĆkiewicz | Men's | 14â21 | 29 | 736 | 2:11.54 | 32 | 1224 | 20 | 4 | 1180 | 10:56.31 | 18 | 2376 | 5516 | 24 |
Sylwia Gawlikowska | Women's | 17â18 | 19 | 808 | 2:17.35 | 13 | 1152 | 52 | 10 | 1148 | 12:15.27 | 14 | 2060 | 5168 | 13 |
Katarzyna WĂłjcik | 16â19 | 22 | 784 | 2:20.94 | 24 | 1112 | 60 | 14 | 1140 | 12:17.69 | 16 | 2052 | 5088 | 19 |
Rowingâ»
- Men
Athlete | Event | Heats | Repechage | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
MichaĆ SĆoma | Single sculls | 6:54.58 | 3 QF | Bye | 7:21.55 | 5 SC/D | 7:39.00 | 3 FC | 7:34.98 | 17 | |
JarosĆaw Godek Wojciech Gutorski |
Pair | 6:19.98 | 3 SA/B | Bye | â | 7:04.58 | 4 FB | 6:56.00 | 10 | ||
MichaĆ JeliĆski Marek Kolbowicz Adam Korol Konrad Wasielewski |
Quadruple sculls | 5:40.56 | 2 SA/B | Bye | â | 6:10.75 | 3 FA | 5:51.74 | 6 | ||
MiĆosz Bernatajtys Ćukasz PawĆowski PaweĆ RaĆda Ćukasz Siemion |
Lightweight four | 5:53.52 | 4 R | 6:04.46 | 4 | â | Did not advance | ||||
Krystian Aranowski Marcin BrzeziĆski MikoĆaj Burda RafaĆ Hejmej Piotr Hojka Piotr Juszczak Zbigniew Schodowski MichaĆ Szpakowski Daniel Trojanowski (cox) |
Eight | 5:35.64 | 3 R | 5:30.34 | 5 FA | â | 5:57.67 | 7 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Magdalena Fularczyk Julia Michalska |
Double sculls | 6:50.85 | 2 FA | Bye | 7:07.92 | ||
Joanna LeszczyĆska Sylwia Lewandowska Natalia Madaj Kamila SoÄko |
Quadruple sculls | 6:21.44 | 3 R | 6:23.19 | 5 FB | 6:57.20 | 8 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage
Sailingâ»
Poland has so far qualified 1 boat for each of the following events:
- Men
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
PrzemysĆaw MiarczyĆski | RS:X | 2 | 2 | 7 | 4 | 3 | 7 | 4 | 13 | 9 | 4 | 60 | ||
Kacper ZiemiĆski | Laser | 22 | 13 | 8 | 24 | 18 | 15 | 11 | 22 | 12 | EL | 145 | 17 | |
Piotr Kula | Finn | 16 | 17 | 16 | 13 | 20 | 25 | 11 | 14 | 16 | EL | 148 | 16 | |
Mateusz Kusznierewicz Dominik ƻycki |
Star | 9 | 3 | 12 | 10 | 3 | 4 | 2 | 9 | 2 | 9 | 72 | 8 |
- Women
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Zofia Klepacka | RS:X | 5 | 2 | 12 | 3 | 1 | 1 | 9 | 4 | 4 | 3 | 47 | ||
Anna Weinzieher | Laser Radial | 16 | 26 | 25 | 21 | 20 | 16 | 22 | 24 | 15 | EL | 185 | 22 | |
Jolanta Ogar Agnieszka Skrzypulec |
470 | 13 | 14 | 18 | 7 | 2 | 18 | 8 | 11 | 10 | EL | 98 | 12 |
- Open
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M* | ||||
PaweĆ KoĆodziĆski Ćukasz Przybytek |
49er | 11 | 14 | 11 | 13 | 8 | 3 | 15 | 10 | 5 | 13 | 11 | 12 | 7 | 13 | EL | 146 | 13 |
M = Medal race; EL = Eliminated â did not advance into the medal race;
Shootingâ»
Poland has qualified for four quota places in shooting events;
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Beata BartkĂłw-Kwiatkowska | 10 m air pistol | 366 | 44 | Did not advance | |
25 m pistol | 567 | 35 | Did not advance | ||
Sylwia Bogacka | 50 m rifle 3 positions | 583 | 8 Q | 681.9 | 4 |
10 m air rifle | 399 | 1 Q | 502.2 | ||
Agnieszka Nagay | 50 m rifle 3 positions | 584 | 5 Q | 678.2 | 8 |
Paula WroĆska | 10 m air rifle | 390 | 47 | Did not advance |
Swimmingâ»
Polish swimmers have so far achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and 1 at the Olympic Selection Time (OST)):
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Marcin CieĆlak | 200 m butterfly | 1:57.07 | 19 | Did not advance | |||
200 m individual medley | 2:00.45 | 19 | Did not advance | ||||
Konrad Czerniak | 100 m freestyle | 48.63 | 10 Q | 48.44 | 9 | Did not advance | |
100 m butterfly | 51.85 | 4 Q | 51.78 | 7 Q | 52.05 | 8 | |
RadosĆaw KawÄcki | 200 m backstroke | 1:58.18 | 14 Q | 1:56.74 | 5 Q | 1:55.59 | 4 |
PaweĆ Korzeniowski | 200 m butterfly | 1:56.09 | 11 Q | 1:55.04 | 7 Q | 1.55.08 | 7 |
SĆawomir Kuczko | 200 m breaststroke | 2:12.51 | 21 | Did not advance | |||
Kacper Majchrzak | 50 m freestyle | 23.00 | 33 | Did not advance | |||
Mateusz Sawrymowicz | 400 m freestyle | 3:53.33 | 21 | â | Did not advance | ||
1500 m freestyle | 14:57.59 | 8 Q | â | 14:54.32 | 7 | ||
Dawid Szulich | 100 m breaststroke | 1:02.07 | 32 | Did not advance | |||
Marcin TarczyĆski | 100 m backstroke | 55.06 | 27 | Did not advance | |||
RadosĆaw KawÄcki PaweĆ Korzeniowski Kacper Majchrzak Dawid Szulich |
4 Ă 100 m medley relay | 3:38.16 | 16 | â | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Natalia Charlos | 10 km open water | â | 1:59:58.7 | 15 | |||
Anna Dowgiert | 50 m freestyle | 25.59 | 30 | Did not advance | |||
Otylia JÄdrzejczak | 100 m butterfly | 59.31 | 25 | Did not advance | |||
200 m butterfly | 2:09.33 | 16 Q | 2:13.09 | 16 | Did not advance | ||
Karolina Szczepaniak | 400 m individual medley | 4:52.50 | 31 | â | Did not advance | ||
Alicja TchĂłrz | 100 m backstroke | 1:01.44 | 25 | Did not advance | |||
200 m backstroke | 2:14.02 | 29 | Did not advance | ||||
Katarzyna Wilk | 100 m freestyle | 56.13 | 27 | Did not advance | |||
Aleksandra Putra Diana SokoĆowska Karolina Szczepaniak Katarzyna Wilk |
4 Ă 200 m freestyle relay | 8:13.76 | 16 | â | Did not advance |
Table tennisâ»
Poland has qualified one athlete for singles table tennis events. Based on her world ranking as of 16 May 2011 Li Qian has qualified for the women's event.
Athlete | Event | Preliminary round | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Wang Zeng Yi | Men's singles | Bye | Hoyama (BRA) W 4â3 |
He Z W (ESP) L 3â4 |
Did not advance | |||||
Li Qian | Women's singles | Bye | Huang Y-h (TPE) W 4â0 |
Ishikawa (JPN) L 1â4 |
Did not advance | |||||
Natalia Partyka | Bye | Skov (DEN) W 4â3 |
Li J (NED) L 2â4 |
Did not advance | ||||||
Katarzyna Grzybowska Li Qian Natalia Partyka |
Women's team | â | Singapore (SIN) L 1â3 |
Did not advance |
Taekwondoâ»
Poland has qualified 1 athlete.
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Bronze Medal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
MichaĆ Ćoniewski | Men's â68 kg | Nikpai (AFG) L 5â12 |
Did not advance |
Tennisâ»
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Ćukasz Kubot | Singles | Dimitrov (BUL) L 3â6, 6â7 |
Did not advance | |||||
Mariusz Fyrstenberg Marcin Matkowski |
Doubles | â | Ferrer / F. LĂłpez (ESP) L 6â7, 7â6, 6â8 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Agnieszka RadwaĆska | Singles | Görges (GER) L 5â7, 7â6, 4â6 |
Did not advance | |||||
Urszula RadwaĆska | Barthel (GER) W 6â4, 6â3 |
S. Williams (USA) L 2â6, 3â6 |
Did not advance | |||||
Klaudia Jans-Ignacik Alicja Rosolska |
Doubles | â | Kirilenko / Petrova (RUS) L 7â6, 3â6, 2â6 |
Did not advance | ||||
Agnieszka RadwaĆska Urszula RadwaĆska |
â | CibulkovĂĄ / HantuchovĂĄ (SVK) W 6â2, 6â1 |
Huber / Raymond (USA) L 4â6, 6â7 |
Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Agnieszka RadwaĆska Marcin Matkowski |
Doubles | Stosur / Hewitt (AUS) L 3â6, 3â6 |
Did not advance |
Triathlonâ»
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Marek JaskĂłĆka | Men's | 17:58 | 0:41 | 59:45 | 0:29 | 33:45 | 1:52:38 | 47 |
Maria CzeĆnik | Women's | 19:28 | 0:42 | 1:07:17 | 0:33 | 36:09 | 2:04:09 | 31 |
Agnieszka Jerzyk | 19:47 | 0:41 | 1:06:57 | 0:32 | 34:55 | 2:02:52 | 25 |
Volleyballâ»
Poland has qualified men's teams for both the indoor tournament and the beach tournament.
- Men's indoor event â 1 team of 12 players
- Men's beach event â 1 team of 2 players
Men's beach tournamentâ»
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Grzegorz FijaĆek Mariusz Prudel |
Men's | Pool D Samoilovs â Sorokins (LAT) L 1 â 2 (21â12, 15â21, 12â15) Gibb â Rosenthal (USA) W 2 â 0 (21â17, 21â18) Chiya â Goldschmidt (RSA) W 2 â 0 (21â19, 21â13) |
2 | Chevallier â Heyer (SUI) W 2 â 0 (21â18, 21â17) |
Alison â Emanuel (BRA) L 1 â 2 (17â21, 21â16, 15â17) |
Did not advance | 5 |
Men's indoor tournamentâ»
- Team roster
The following is the Polish roster in the men's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.
Head coach: Andrea Anastasi
â | Name | Date of birth | Height | Weight | Spike | Block | 2012 club |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Piotr Nowakowski | 18 December 1987 | 2.05 m (6 ft 9 in) | 90 kg (200 lb) | 355 cm (140 in) | 340 cm (130 in) | Asseco Resovia |
2 | MichaĆ Winiarski | 28 September 1983 | 2.00 m (6 ft 7 in) | 82 kg (181 lb) | 355 cm (140 in) | 335 cm (132 in) | PGE Skra |
4 | Grzegorz Kosok | 2 March 1983 | 2.06 m (6 ft 9 in) | 92 kg (203 lb) | 345 cm (136 in) | 325 cm (128 in) | Asseco Resovia |
5 | PaweĆ Zagumny | 18 October 1977 | 2.00 m (6 ft 7 in) | 88 kg (194 lb) | 336 cm (132 in) | 317 cm (125 in) | ZAKSA |
6 | Bartosz Kurek | 29 August 1988 | 2.05 m (6 ft 9 in) | 87 kg (192 lb) | 352 cm (139 in) | 326 cm (128 in) | PGE Skra |
7 | Jakub Jarosz | 10 February 1987 | 1.95 m (6 ft 5 in) | 84 kg (185 lb) | 353 cm (139 in) | 328 cm (129 in) | Top Volley |
9 | Zbigniew Bartman | 4 May 1987 | 1.98 m (6 ft 6 in) | 83 kg (183 lb) | 352 cm (139 in) | 320 cm (130 in) | JastrzÄbski WÄgiel |
13 | MichaĆ Kubiak | 23 February 1988 | 1.91 m (6 ft 3 in) | 80 kg (180 lb) | 328 cm (129 in) | 312 cm (123 in) | JastrzÄbski WÄgiel |
14 | MichaĆ Ruciak | 22 August 1983 | 1.89 m (6 ft 2 in) | 75 kg (165 lb) | 336 cm (132 in) | 305 cm (120 in) | ZAKSA |
15 | Ćukasz Ć»ygadĆo | 2 August 1979 | 2.00 m (6 ft 7 in) | 89 kg (196 lb) | 337 cm (133 in) | 325 cm (128 in) | Trentino Volley |
16 | Krzysztof Ignaczak (L) | 15 May 1978 | 1.88 m (6 ft 2 in) | 86 kg (190 lb) | 330 cm (130 in) | 315 cm (124 in) | Asseco Resovia |
18 | Marcin MoĆŒdĆŒonek (C) | 9 February 1985 | 2.11 m (6 ft 11 in) | 93 kg (205 lb) | 358 cm (141 in) | 338 cm (133 in) | PGE Skra |
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bulgaria | 5 | 4 | 1 | 12 | 13 | 4 | 3.250 | 407 | 390 | 1.044 |
2 | Poland | 5 | 3 | 2 | 9 | 11 | 7 | 1.571 | 433 | 374 | 1.158 |
3 | Argentina | 5 | 3 | 2 | 9 | 10 | 7 | 1.429 | 382 | 367 | 1.041 |
4 | Italy | 5 | 3 | 2 | 8 | 10 | 9 | 1.111 | 426 | 413 | 1.031 |
5 | Australia | 5 | 2 | 3 | 7 | 8 | 10 | 0.800 | 395 | 397 | 0.995 |
6 | Great Britain | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 15 | 0.000 | 274 | 376 | 0.729 |
29 July 2012 (2012-07-29) 20:00 |
Italy | 1â3 | Poland | Earls Court Exhibition Centre, London Attendance: 15,000 Referees: Rolando Cholakian (ARG), Zorica BjeliÄ (SRB) |
(25â21, 20â25, 23â25, 14â25) Results Statistics |
31 July 2012 (2012-07-31) 11:40 |
Poland | 1â3 | Bulgaria | Earls Court Exhibition Centre, London Attendance: 11,300 Referees: Andrey Zenovich (RUS), Akihiko Tano (JPN) |
(22â25, 27â29, 25â13, 23â25) Results Statistics |
2 August 2012 (2012-08-02) 16:45 |
Poland | 3â0 | Argentina | Earls Court Exhibition Centre, London Attendance: 13,000 Referees: Georgios Karampetsos (GRE), Ibrahim Al-Naama (QAT) |
(25â18, 25â20, 25â16) Results Statistics |
4 August 2012 (2012-08-04) 11:30 |
Great Britain | 0â3 | Poland | Earls Court Exhibition Centre, London Attendance: 14,900 Referees: Ibrahim Al-Naama (QAT), Georgios Karampetsos (GRE) |
(16â25, 19â25, 18â25) Results Statistics |
6 August 2012 (2012-08-06) 09:30 |
Australia | 3â1 | Poland | Earls Court Exhibition Centre, London Attendance: 12,000 Referees: Rogerio Espicalsky (BRA), Andrey Zenovich (RUS) |
(25â21, 25â22, 18â25, 25â22) Results Statistics |
- Quarter-finals
8 August 2012 (2012-08-08) 19:30 |
Poland | 0â3 | Russia | Earls Court Exhibition Centre, London Attendance: 14,000 Referees: Frans Loderus (NED), Nasr Shaaban (EGY) |
(17â25, 23â25, 21â25) Results Statistics |
Weightliftingâ»
Poland has qualified 6 men and 3 women.
- Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Krzysztof Zwarycz | â77 kg | 150 | 7 | 182 | 7 | 332 | 7 |
Adrian ZieliĆski | â85 kg | 174 | 2 | 211 | 1 | 385 | |
Arsen Kasabijew | â94 kg | 170 | 11 | â | â | 170 | DNF |
Tomasz ZieliĆski | 175 | 3 | 210 | 2 | 385 | ||
BartĆomiej Bonk | â105 kg | 190 | 1 | 220 | 2 | 410 | |
Marcin DoĆÄga | DNF | â | â | â | DNF |
- Women
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Joanna Ćochowska | â53 kg | 84 | 9 | 107 | 10 | 191 | 11 |
Aleksandra Klejnowska | 84 | 10 | 112 | 4 | 196 | 5 | |
Ewa Mizdal | â75 kg | 104 | 4 | 127 | 5 | 231 | 4 |
Wrestlingâ»
Poland has qualified at least only four quota places in wrestling events.
Key:
- VT â Victory by Fall.
- PP â Decision by Points â the loser with technical points.
- PO â Decision by Points â the loser without technical points.
- Men's Greco-Roman
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Damian Janikowski | â84 kg | Avluca (TUR) W 3â0 |
HrustanoviÄ (AUT) W 3â0 |
Shorey (CUB) W 5â0 |
Gaber (EGY) L 1â3 |
Bye | Noumonvi (FRA) W 3â0 |
||
Ćukasz Banak | â120 kg | Bye | Chebbi (TUN) W 3â0 |
Nabi (EST) L 0â3 |
Did not advance | Bye | Chugoshvili (BLR) L 0â3 |
Did not advance | 7 |
- Women's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Iwona Matkowska | â48 kg | BermĂșdez (ARG) W 3â0 |
Otgontsetseg (MGL) W 5â0 |
Stadnik (AZE) L 0â3 |
Did not advance | Bye | Chun (USA) L 0â5 |
Did not advance | 7 |
Monika Michalik | â63 kg | Bye | Oborududu (NGR) W 3â0 |
Jing Rx (CHN) L 0â3 |
Did not advance | Bye | Choe U-G (PRK) W 3â1 |
Volosova (RUS) L 1â3 |
5 |
Referencesâ»
- ^ "RadwaĆska waves goodbye to Olympic dream". Mutua Madrid Open. 30 July 2012. Retrieved 10 September 2012.
- ^ "RadwaĆska Selected as Olympics Flag Bearer for Poland". Mutua Madrid Open. 8 July 2012. Retrieved 10 September 2012.
- ^ "iaaf.org â Top Lists". IAAF. Retrieved 4 June 2011.
- ^ IAAF Games of the XXX Olympiad â London 2012 ENTRY STANDARDS (PDF), IAAF, retrieved 4 June 2011
- ^ "Quota places by Nation and Name". ISSF. 8 March 2011. Retrieved 27 May 2011.
- ^ "Swimming World Rankings". FINA. Retrieved 8 June 2011.
- ^ FĂDĂRATION INTERNATIONALE DE NATATION â Swimming (PDF), FINA, retrieved 8 June 2011
- ^ "Direct Qualifiers for 2012 London Olympic Games â Provisional list" (PDF). International Table Tennis Federation. Archived from the original (PDF) on 9 August 2011. Retrieved 27 May 2011.
- ^ "Poland men's volleyball team roster". London 2012. FIVB. Retrieved 5 November 2017.