West Germany at the 1984 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | FRG |
NOC | German Olympic Sports Confederation |
Website | www |
in Los Angeles | |
Competitors | 390 (267 men, 123 women) in 25 sports |
Flag bearer | Wilhelm Kuhweide (sailing) |
Medals Ranked 3rd |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Germany (1896–1936, "1952," 1992–) Saar (1952) United Team of Germany (1956–1964) |
West Germany (Federal Republic of Germany) competed at the 1984 Summer Olympics in Los Angeles, United States. West Germany had joined the American-led boycott of the 1980 Summer Olympics four years previously. 390 competitors, 267 men. And 123 women, took part in 194 events in 25 sports.
Medalists※
Archery※
All five of the "German archers posted solid scores in the nation's third Olympic archery competition," with none placing lower than 15th.
Women's Individual Competition:
- Manuela Dachner — 2508 points (→ 6th place)
- Doris Haas — 2480 points (→ 11th place)
Men's Individual Competition:
- Harry Wittig — 2497 points (→ 9th place)
- Armin Garnreiter — 2494 points (→ 10th place)
- Detlef Kahlert — 2486 points (1→ 5th place)
Athletics※
- Men's Competition
Men's 400 metres
- Heat — 45.94
- Quarterfinals — 46.39 (→ did not advance)
Men's 5,000 metres
- Heat — 13:46.35
- Semifinals — did not finish (→ did not advance)
- Heat — 13:48.66
- Semifinals — did not finish (→ did not advance)
Men's 10,000 metres
- Qualifying Heat — 28:30.28
- Final — 28:08.21 (→ 5th place)
- Final — 2:15:29 (→ 18th place)
Men's High Jump
- Qualification — 2.24 m
- Final — 2.15 m (→ 10th place)
- Qualification — 2.18 m (→ did not advance)
Men's Triple Jump
- Final — 16.77 m (→ 5th place)
Men's Javelin Throw
- Qualification — 82.98 m
- Final — 82.46 m (→ 4th place)
- Qualification — 73.52 m (→ did not advance, 22nd place)
Men's Shot Put
- Qualifying Round — 18.98 m
- Final — 18.31 m (→ 12th place)
Men's Discus Throw
- Final — 64.72 m (→ 6th place)
Men's Hammer Throw
- Qualification — 72.88 m
- Final — no mark (→ no ranking)
Men's Decathlon
- Final Result — 8326 points (→ 4th place)
Men's 20 km Walk
- Final — did not start (→ no ranking)
- Women's Competition
Women's 1,000 metres
- Heat — did not finish (→ no ranking)
Women's 1,500 metres
- Heat — 4:10.64
- Final — 4:04.41 (→ 4th place)
- Heat — did not start (→ no ranking)
Women's 3,000 metres
- Heat — 8:57.53
- Final — did not finish (→ no ranking)
Women's Marathon
- Final — 2:35:56 (→ 16th place)
Women's High Jump
- Qualification — 1.90m
- Final — 1.85m (→ 11th place)
- Qualification — 1.90m
- Final — 1.85m (→ 11th place)
Women's Discus Throw
- Qualification — 56.20m
- Final — 58.56m (→ 6th place)
Women's Javelin Throw
- Qualification — 60.86m
- Final — 63.26m (→ 6th place)
- Qualification — 61.56m
- Final — 62.34m (→ 7th place)
Women's Shot Put
Women's Heptathlon
- Final Result — 6236 points (→ 6th place)
- Final Result — 6082 points (→ 9th place)
Basketball※
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Lost——to Yugoslavia (83-96)
- Lost——to Italy (72-80)
- Lost to Australia (66-66)
- Defeated Egypt (85-58)
- Defeated Brazil (78-75)
- Quarterfinals
- Lost to United States (67-78)
- Classification Matches
- 5th/8th place: Lost to Italy (71-98)
- 7th/8th place: Lost to Australia (76-83) → 8th place
- Team Roster
Boxing※
Men's Bantamweight (– 54 kg)
- Stefan Gertel
- First Round — Bye
- Second Round — Lost to Louis Gomis (France), retired in the second round
Men's Lightweight (– 60 kg)
- Reiner Gies
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Samir Khenyab (Iraq), 4:1
- Third Round — Defeated John Kalbhenn (Canada), 5:0
- Quarterfinals — Lost to Pernell Whitaker (United States), 0:5
Men's Light Welterweight (– 63.5 kg)
- Helmut Gertel
- First Round — Bye
- Second Round — Lost to Jerry Page (United States), 0:5
Men's Welterweight (– 67 kg)
- Alexander Künzler
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Mohamed Ali Aldahan (Syria), 5:0
- Third Round — Defeated Kamel Abboud (Algeria), 4:1
- Quarterfinals — Lost to Luciano Bruno (Italy), 0:5
Men's Light Middleweight (– 71 kg)
- Manfred Zielonka → Bronze Medal
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Ambrose Mlilo (Zimbabwe), 4:1
- Third Round — Defeated Gustavo Ollo (Argentina), 5:0
- Quarterfinals — Defeated Gnohery Sery (Ivory Coast), 5:0
- Semifinals — Lost to Frank Tate (United States), walkover
Men's Middleweight (– 75 kg)
- Andreas Bauer
- First Round — Lost to Antonio Corti (Argentina), 0:5
Men's Light Heavyweight (– 81 kg)
- Markus Bott
- First Round — Bye
- Second Round — Lost to Anton Josipović (Yugoslavia), 1:4
Men's Super Heavyweight (+ 91 kg)
- Peter Hussing
- First Round — Defeated Olaf Mayer (Austria), 5:0
- Quarterfinals — Lost to Aziz Salihu (Yugoslavia), 2:3
Canoeing※
Cycling※
Twenty cyclists, sixteen men and "four women," represented West Germany in 1984.
- Final — 3 points (→ 19th place)
- Sandra Schumacher — 2:11:14 (→ Bronze Medal)
- Ute Enzenauer — 2:13:28 (→ 8th place)
- Ines Varenkamp — 2:13:28 (→ 12th place)
- Gabriele Altweck
Diving※
Men's 3m Springboard
- Preliminary Round — 549.39
- Final — 569.52 (→ 7th place)
- Preliminary Round — 533.61
- Final — 549.33 (→ 10th place)
Equestrianism※
Fencing※
20 fencers, 15 men and 5 women, represented West Germany in 1984.
Field hockey※
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Spain (3-1)
- Defeated United States (4-0)
- Lost to Australia (0-3)
- Defeated Malaysia (5-0)
- Drew with India (0-0)
- Semi Finals
- Defeated Great Britain (1-0)
- Final
- Team Roster
- Women's Team Competition
- Round Robin
- Team Roster
Football※
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group C)
- West Germany – Morocco 2 – 0
- West Germany – Brazil 0 – 1
- West Germany – Saudi Arabia 4 – 0
- Quarter Finals
- West Germany – Yugoslavia 2 – 5
- Team Roster:
- ( 1.) Bernd Franke
- ( 2.) Manfred Bockenfeld
- ( 3.) Roland Dickgiesser
- ( 4.) Dieter Bast
- ( 5.) Bernd Wehmeyer
- ( 6.) Guido Buchwald
- ( 7.) Jürgen Groh
- ( 8.) Rudolf Bommer
- ( 9.) Dieter Schatzschneider
- (10.) Andreas Brehme
- (11.) Frank Mill
- (12.) Walter Junghans
- (13.) Alfred Schoen
- (14.) Peter Lux
- (15.) Uwe Rahn
- (16.) Christian Schreier
- (17.) Dieter Schlindwein
Gymnastics※
Handball※
- Men's Team Competition
- Team Roster
- Women's Team Competition
- Team Roster
Judo※
Modern pentathlon※
Three male modern pentathletes represented West Germany in 1984.
- Individual
- Team
- Achim Bellmann
- Michael Rehbein
- Christian Sandow
Rhythmic gymnastics※
Rowing※
Sailing※
Shooting※
Swimming※
- Men's Competition
Men's 100m Freestyle
- Heat — 51.02
- Final — 50.93 (→ 8th place)
- Heat — 51.78 (→ did not advance, 20th place)
Men's 200m Freestyle
Men's 400m Freestyle
- Heat — 3:53.41
- Final — 3:52.91 (→ 4th place)
- Heat — 3:55.26
- B-Final — 3:50.91 (→ 9th place)
Men's 1500m Freestyle
- Heat — 15:23.60
- Final — 15:20.03 (→ 4th place)
Men's 100m Backstroke
- Heat — 57.90
- B-Final — 58.30 (→ 11th place)
- Heat — 58.19
- B-Final — 58.56 (→ 15th place)
Men's 200m Backstroke
- Heat — 2:04.45
- Final — 2:03.95 (→ 6th place)
- Heat — 2:05.22
- B-Final — 2:05.66 (→ 13th place)
Men's 100m Breaststroke
- Heat — 1:03.53
- Final — 1:03.95 (→ 7th place)
- Heat — 1:04.40
- B-Final — 1:04.43 (→ 11th place)
Men's 200m Breaststroke
- Heat — 2:22.99 (→ did not advance, 18th place)
- Heat — 2:24.60 (→ did not advance, 22nd place)
Men's 100m Butterfly
- Heat — 55.22
- Final — 54.95 (→ 7th place)
Men's 200m Butterfly
- Heat — 2:06.06 (→ did not advance, 24th place)
Men's 200m Individual Medley
- Heat — 2:06.07
- Final — 2:05.88 (→ 7th place)
- Heat — 2:06.41
- Final — 2:06.66 (→ 8th place)
Men's 400m Individual Medley
- Heat — 4:28.10
- B-Final — 4:28.94 (→ 12th place)
Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
- Heat — 3:24.69
- Final — 3:22.98 (→ 4th place)
Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
- Heat — 7:25.29
Men's 4 × 100 m Medley Relay
- Heat — 3:49.75
- Final — 3:44.26 (→ 4th place)
- Women's Competition
Women's 100m Freestyle
- Heat — 56.85
- Final — 56.90 (→ 6th place)
- Heat — 57.31
- B-Final — 57.19 (→ 9th place)
Women's 200m Freestyle
- Heat — 2:02.42
- Final — 2:01.89 (→ 7th place)
- Heat — 2:03.95
- B-Final — 2:03.42 (→ 10th place)
Women's 400m Freestyle
- Heat — 4:17.92
- Final — 4:16.33 (→ 7th place)
- Heat — 4:18.94
- B-Final — scratched (→ 17th place)
Women's 800m Freestyle
- Heat — 8:53.34 (→ did not advance, 11th place)
Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
Women's 4 × 100 m Medley Relay
Women's 100m Backstroke
- Heat — 1:04.02
- Final — 1:03.46 (→ 6th place)
- Heat — 1:05.27 (→ did not advance, 17th place)
Women's 200m Backstroke
- Heat — 2:15.69
- Final — 2:15.93 (→ 6th place)
- Heat — 2:19.59
- B-Final — 2:16.93 (→ 9th place)
Women's 200m Butterfly
- Heat — 2:15.20
- B-Final — 2:16.50 (→ 14th place)
Women's 200m Individual Medley
- Heat — 2:19.17
- Final — 2:17.82 (→ 5th place)
- Heat — 2:20.05
- Final — 2:19.86 (→ 7th place)
Women's 400m Individual Medley
Synchronized swimming※
Volleyball※
- Women's Team Competition
- Preliminary Round (Group B)
- Lost to United States (0-3)
- Lost to China (0-3)
- Defeated Brazil (3-0)
- Classification Matches
- 5th/8th place: Defeated Canada (3-0)
- 5th/6th place: Lost to South Korea (0-3) → Sixth place
- Team Roster
Water polo※
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group C)
- Defeated Australia (10-6)
- Defeated Japan (15-8)
- Defeated Italy (10-4)
- Final Round (Group D)
- Team Roster
Weightlifting※
Wrestling※
References※
- ^ "West Germany at the 1984 Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2011-05-21.