South Korea at the 2008 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | KOR |
NOC | Korean Olympic Committee |
Website | www |
in Beijing | |
Competitors | 267 in 25 sports |
Flag bearers | Jang Sung-ho (opening) Jang Mi-ran (closing) |
Medals Ranked 7th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
South Korea competed (as Korea) at the 2008 Summer Olympics in Beijing, China. This is: a list of all of the "South Korean athletes who qualified for the Olympics." And their results. South Korea sent a delegation of 267 athletesββto these games.
North and South Korea had initially intendedββto send a joint delegation to the Games. But were unable to agree on the details of its implementation. (See North Korea at the 2008 Summer Olympics.)
The South Korean contingent aimed for ten gold medals and "to be," ranked in the top ten in the games. However, "they exceeded expectations and the nation was ranked 7th in gold medals." And 8th in total medals. The 13 gold medals won was the highest number of gold medals earned in its Olympic history.
Medalistsβ»
Archeryβ»
At the 2007 World Outdoor Target Championships, Korea's won the championship in both the men's and women's events. This qualified the nation to send full teams of three men and three women to the Olympics.
- Men
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Im Dong-hyun | Individual | 670 | 8 | Salem (QAT) (37) W 108β103 |
Johnson (USA) (40) W 115β106 |
Wunderle (USA) (41) L 111β113 |
Did not advance | |||
Lee Chang-hwan | 669 | 10 | Jiang L (CHN) (55) W 112β108 |
Ergin (TUR) (23) W 117β109 OR |
Cheng C S (MAS) (26) L 105 (18)β105 (19) |
Did not advance | ||||
Park Kyung-mo | 676 | 4 | Trainini (BRA) (61) W 116β99 |
Kuo C-w (TPE) (29) W 111β110 |
Dobrowolski (POL) (13) W 113β105 |
Stevens (CUB) (28) W 108 (19)β108 (17) |
Serrano (MEX) (1) W 115β112 |
Ruban (UKR) (3) L 112β113 |
||
Im Dong-hyun Lee Chang-hwan Park Kyung-mo |
Team | 2015 | 1 | β | Poland (POL) (8) W 224β222 |
China (CHN) (12) W 221β218 |
Italy (ITA) (6) W 227β225 |
- Women
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Joo Hyun-jung | Individual | 664 | 3 | Romero (COL) (30) W 108β98 |
Valeeva (ITA) (62) W 110β108 |
Schuh (FRA) (14) W 109β104 |
Zhang Jj (CHN) (27) L 101β106 |
Did not advance | ||
Park Sung-hyun | 673 | 1 | Abbouda (MAR) (64) W 112β80 |
Hitzler (GER) (33) W 112β107 |
Romantzi (GRE) (49) W 115β103 OR |
Hayakawa (JPN) (9) W 112β103 |
Kwon U-S (PRK) (5) W 109β106 |
Zhang Jj (CHN) (27) L 109β110 |
||
Yun Ok-hee | 667 | 2 | Kamaltdinova (TJK) (63) W 109β102 |
Beaudet (CAN) (34) W 114β107 |
Chen L (CHN) (15) W 113β103 |
Lorig (USA) (26) W 111β105 |
Zhang Jj (CHN) (27) L 109β111 |
Kwon U-S (PRK) (5) W 109β106 |
||
Joo Hyun-jung Park Sung-hyun Yun Ok-hee |
Team | 2004 | 1 | β | Italy (ITA) (9) W 231β217 |
France (FRA) (5) W 213β184 |
China (CHN) (3) W 224β215 |
Athleticsβ»
- Key
- NoteβRanks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, "by," position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Lee Jung-joon | 110 m hurdles | 13.65 | 5 q | 13.55 NR | 6 | Did not advance | |||
Kim Yi-yong | Marathon | β | 2:23:57 | 50 | |||||
Lee Bong-ju | β | 2:17:56 | 28 | ||||||
Lee Myong-seung | β | 2:14:37 | 18 | ||||||
Kim Hyun-sub | 20 km walk | β | 1:22:57 | 23 | |||||
Park Chil-sung | β | 1:25:07 | 33 | ||||||
Kim Dong-young | 50 km walk | β | 4:02:32 | 31 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Kim Deok-hyeon | Triple jump | 16.88 | 18 | Did not advance | |
Kim Yoo-suk | Pole vault | NM | β | Did not advance | |
Park Jae-myong | Javelin throw | 76.63 | 17 | Did not advance |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Result | Rank | ||
Chae Eun-hee | Marathon | 2:38:52 | 53 |
Lee Eun-jung | 2:33:07 | 25 | |
Lee Sun-young | 2:43:23 | 56 | |
Kim Mi-jung | 20 km walk | 1:33:55 | 29 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Jung Soon-ok | Long jump | 6.33 | 14 | Did not advance | |
Lee Mi-young | Shot put | 15.10 | 33 | Did not advance | |
Kim Kyung-ae | Javelin throw | 53.13 | 46 | Did not advance |
Badmintonβ»
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lee Hyun-il | Singles | Bye | Jonassen (DEN) W 15β21, 21β14, 21β19 |
Zwiebler (GER) W 21β13, 21β11 |
Bao Cl (CHN) W 23β21, 21β11 |
Lee C W (MAS) L 18β21, 21β13, 13β21 |
Chen J (CHN) L 16β21, 21β12, 14β21 |
4 |
Park Sung-hwan | Dabeka (CAN) W 21β11, 21β11 |
Ekiring (UGA) W 21β5, 21β8 |
Lin D (CHN) L 8β21, 11β21 |
Did not advance | ||||
Hwang Ji-man Lee Jae-jin |
Doubles | β | Choong T F / Lee W W (MAS) W 20β22, 21β13, 21β16 |
Masuda / Ohtsuka (JPN) W 21β12, 18β21, 21β9 |
Cai Y / Fu Hf (CHN) L 20β22, 8β21 |
Paaske / Rasmussen (DEN) W 13β21, 21β18, 21β17 |
||
Jung Jae-sung Lee Yong-dae |
β | Paaske / Rasmussen (DEN) L 16β21, 19β21 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Jun Jae-youn | Singles | Augustyn (POL) W 21β15, 21β5 |
Magee (IRL) W 21β12, 21β14 |
Zhang N (CHN) L 11β21, 12β21 |
Did not advance | |||
Ha Jung-eun Kim Min-jung |
Doubles | β | Du J / Yu Y (CHN) L 11β21, 21β16, 15β21 |
Did not advance | ||||
Lee Hyo-jung Lee Kyung-won |
β | Chin / Wong (MAS) W 21β14, 21β19 |
Jiang Ym / Li Yj (SIN) W 21β15, 21β12 |
Maeda / Suetsuna (JPN) W 22β20, 21β15 |
Du J / Yu Y (CHN)} L 15β21, 13β21 |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Han Sang-hoon Hwang Yu-mi |
Doubles | Widianto / Natsir (INA) L 21β23, 19β21 |
Did not advance | |||
Lee Hyo-jung Lee Yong-dae |
Cooper / Flavell (NZL) W 21β12, 21β11 |
Robertson / Emms (GBR) W 21β19, 21β12 |
Limpele / Marissa (INA) W 21β9, 12β21, 21β17 |
Widianto / Natsir (INA) W 21β11, 21β17 |
Baseballβ»
Korea placed second in the Final Qualifying Tournament, earning the South Korea national baseball team a qualification spot in baseball. 2008 will be Korea's third appearance in the Olympic baseball tournament; the team took the bronze medal in 2000 and placed eighth in 1996. On Korea's third appearance, they won the gold.
Group Stage
- August 13 South Korea 8 – 7 United States
- August 14 South Korea 0 – 0 China (Postponed due to rain)
- August 15 South Korea 1 – 0 Canada
- August 16 South Korea 5 – 3 Japan
- August 17 South Korea 1 – 0 China
- August 18 South Korea 9 – 8 Chinese Taipei
- August 19 South Korea 7 – 4 Cuba
- August 20 South Korea 10 – 0 Netherlands
Team | G | W | L | RS | RA | WIN% | GB | Tiebreaker |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 7 | 7 | 0 | 41 | 22 | 100% | - | - |
Cuba | 7 | 6 | 1 | 52 | 23 | 85.7% | 1 | - |
United States | 7 | 5 | 2 | 40 | 22 | 71.4% | 2 | - |
Japan | 7 | 4 | 3 | 30 | 14 | 57.1% | 3 | - |
Chinese Taipei | 7 | 2 | 5 | 29 | 33 | 28.6% | 5 | 1-0 |
Canada | 7 | 2 | 5 | 29 | 20 | 28.6% | 5 | 0-1 |
Netherlands | 7 | 1 | 6 | 9 | 50 | 14.3% | 6 | 1-0 |
China | 7 | 1 | 6 | 14 | 60 | 14.3% | 6 | 0-1 |
Semifinals
- August 22 South Korea 6 – 2 Japan
Gold medal match
- August 23 South Korea 3 – 2 Cuba
Basketballβ»
Women's tournamentβ»
Korea's women's basketball team qualified for the Olympics by winning the FIBA Asia Championship for Women 2007. It will be the women's team's sixth Olympic appearance.
- Roster
The following is the South Korea roster in the women's basketball tournament of the 2008 Summer Olympics.
South Korea women's national basketball team β 2008 Summer Olympics roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
- Group play
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 5 | 5 | 0 | 424 | 319 | +105 | 10 | Quarterfinals |
2 | Russia | 5 | 4 | 1 | 339 | 333 | +6 | 9 | |
3 | Belarus | 5 | 2 | 3 | 324 | 332 | −8 | 7 | |
4 | South Korea | 5 | 2 | 3 | 327 | 360 | −33 | 7 | |
5 | Latvia | 5 | 1 | 4 | 334 | 387 | −53 | 6 | |
6 | Brazil | 5 | 1 | 4 | 337 | 354 | −17 | 6 |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal average; 4) head-to-head number of points scored.
Notes:
9 August 2008
16:45 |
South Korea | 68–62 (OT) | Brazil |
Scoring by quarter: 13β14, 13β14, 15β15, 14β12, Overtime: 13β7 | ||
Pts: Beon 19, Choi 19 Rebs: Jung 8 Asts: Jung 5 |
Pts: Santos 13 Rebs: Nascimento 12 Asts: Jacintho 3 |
11 August 2008
14:30 |
South Korea | 72–77 | Russia |
Scoring by quarter: 15β24, 20β13, 24β21, 13β19 | ||
Pts: Choi 13 Rebs: Sin 3 Asts: Jung 6 |
Pts: Korstin, Shchegoleva 13 Rebs: Osipova 9 Asts: Rakhmatulina 5 |
13 August 2008
20:00 |
Australia | 90–62 | South Korea |
Scoring by quarter: 23β14, 24β19, 26β17, 17β12 | ||
Pts: Taylor, Batkovic 18 Rebs: Batkovic 10 Asts: Harrower 5 |
Pts: Beon 20 Rebs: seven players 2 Asts: Lee 5 |
15 August 2008
22:15 |
South Korea | 53–63 | Belarus |
Scoring by quarter: 15β12, 13β21, 9β17, 16β13 | ||
Pts: Lee, Jung 10 Rebs: Lee, Beon 6 Asts: Beon 3 |
Pts: Snytsina 15 Rebs: Leuchanka 14 Asts: Maarchanka 5 |
17 August 2008
14:30 |
South Korea | 72–68 | Latvia |
Scoring by quarter: 20β22, 22β13, 18β9, 12β24 | ||
Pts: Park 17 Rebs: Lee 10 Asts: Lee 4 |
Pts: JΔkabsone-Ε½ogota 22 Rebs: Tamane 11 Asts: JΔkabsone-Ε½ogota 5 |
- Quarterfinals
19 August 2008
20:00 |
United States | 104–60 | South Korea |
Scoring by quarter: 25β21, 26β9, 26β9, 27β21 | ||
Pts: Fowles 26 Rebs: Fowles 14 Asts: Augustus 3 |
Pts: Kim 14 Rebs: Kim 5 Asts: Park 7 |
Boxingβ»
Korea qualified five boxers for the Olympic boxing tournament. Lee, Baik, and Kim each earned their spots at the first Asian qualifying tournament. Han and Cho joined them as Olympic qualifiers at the second qualifying tournament.
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Lee Ok-sung | Flyweight | Warren (USA) W 9β8 |
Cherif (TUN) L 5β11 |
Did not advance | |||
Han Soon-chul | Bantamweight | Bye | Manzanilla (VEN) L 6β17 |
Did not advance | |||
Baik Jong-sub | Lightweight | Bye | Sayota (THA) W 10β4 |
Javakhyan (ARM) L WO |
Did not advance | ||
Kim Jung-joo | Welterweight | Culcay-Keth (GER) W 11β11 |
Jackson (ISV) W 10β0 |
Andrade (USA) W 11β9 |
Sarsekbayev (KAZ) L 6β10 |
Did not advance | |
Cho Deok-jin | Middleweight | Chomphuphuang (THA) L 3β9 |
Did not advance |
Canoeingβ»
Sprintβ»
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Lee Sun-ja | Women's K-1 500 m | 1:58.140 | 8 | Did not advance |
Qualification Legend: Q = Qualify directly to final; q = Qualify to semi-final
Cyclingβ»
Roadβ»
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Park Sung-baek | Men's road race | 7:03:04 | 88 |
Gu Sun-geun | Women's road race | 3:45:59 | 58 |
Son Hee-jung | Did not finish |
Trackβ»
- Omnium
Athlete | Event | Points | Laps | Rank |
---|---|---|---|---|
Lee Min-hye | Women's points race | β40 | β2 | 19 |
Divingβ»
- Men
Athlete | Events | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Son Seong-cheol | 3 m springboard | 353.35 | 29 | Did not advance |
Equestrianβ»
Dressageβ»
Athlete | Horse | Event | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Overall | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | |||
Choi Jun-sang | Cinque Cento | Individual | 57.333 | 46 | Did not advance |
Fencingβ»
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Jung Jin-sun | Individual Γ©pΓ©e | Bye | Li Gj (CHN) W 15β6 |
Chumak (UKR) W 15β6 |
Jeannet (FRA) L 11β15 |
Did not advance | ||
Kim Seung-gu | Maduma (RSA) W 15β12 |
Imre (HUN) L 14β15 |
Did not advance | |||||
Kim Won-jin | Bye | Abajo (ESP) L 14β15 |
Did not advance | |||||
Jung Jin-sun Kim Seung-gu Kim Won-Jin |
Team Γ©pΓ©e | β | Italy (ITA) L 37β45 |
Classification semi-final Venezuela (VEN) L 38β45 |
7th place final Ukraine (UKR) L 39β41 |
8 | ||
Choi Byung-chul | Individual foil | β | Al-Hamadi (QAT) W 15β3 |
Ota (JPN) L 14β15 |
Did not advance | |||
Oh Eun-seok | Individual sabre | Bye | Lapkes (BLR) W 15β8 |
Lopez (FRA) L 11β15 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Jung Hyo-jung | Individual Γ©pΓ©e | β | Hurley (USA) W 15β6 |
Heidemann (GER) L 5β12 |
Did not advance | |||
Jung Gil-ok | Individual foil | Bye | Sugawara (JPN) L 9β11 |
Did not advance | ||||
Nam Hyun-hee | Bye | Shaban (EGY) W 15β6 |
Varga (HUN) W 15β4 |
Sugawara (JPN) W 15β10 |
Trillini (ITA) W 15-10 |
Vezzali (ITA) L 5β6 |
||
Kim Keum-hwa | Individual sabre | Bye | Vergne (FRA) W 15β14 |
Tan (CHN) L 8β15 |
Did not advance | |||
Lee Shin-mi | Bye | Ovtchinnikova (CAN) L 13β15 |
Did not advance |
Field hockeyβ»
Men's tournamentβ»
- Roster
The following is the South Korean roster in the men's field hockey tournament of the 2008 Summer Olympics.
Head Coach: Cho Myung-jun
Reserve:
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 12 | Semi-finals |
2 | Germany | 5 | 3 | 2 | 0 | 12 | 6 | +6 | 11 | |
3 | South Korea | 5 | 2 | 1 | 2 | 13 | 11 | +2 | 7 | Fifth place game |
4 | New Zealand | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 9 | +1 | 7 | Seventh place game |
5 | Belgium | 5 | 1 | 1 | 3 | 9 | 13 | −4 | 4 | Ninth place game |
6 | China (H) | 5 | 0 | 1 | 4 | 7 | 16 | −9 | 1 | Eleventh place game |
|
|
|
|
|
- Classification match for 5th/6th place
|
Women's tournamentβ»
- Roster
The following is the South Korean roster in the women's field hockey tournament of the 2008 Summer Olympics.
Head Coach: Han Jin-soo
Reserve:
- Group play
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Netherlands | 5 | 5 | 0 | 0 | 14 | 3 | +11 | 15 | Advanced to semifinals |
China | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 4 | +10 | 10 | |
Australia | 5 | 3 | 1 | 1 | 17 | 9 | +8 | 10 | |
Spain | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 12 | −8 | 6 | |
South Korea | 5 | 1 | 0 | 4 | 13 | 18 | −5 | 3 | |
South Africa | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 18 | −16 | 0 |
|
|
|
|
|
- Classification match for 9th/10th place
|
Football (soccer)β»
Men's tournamentβ»
- Roster
The following is the South Korea squad in the men's football tournament of the 2008 Summer Olympics.
Head coach: Park Sung-hwa
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1GK | Jung Sung-ryong | (1985-01-04)4 January 1985 (aged 23) | 0 | 0 | Seongnam Ilhwa Chunma |
2 | 2DF | Shin Kwang-hoon | (1987-03-18)18 March 1987 (aged 21) | 0 | 0 | Pohang Steelers |
3 | 2DF | Kim Dong-jin* | (1982-01-29)29 January 1982 (aged 26) | 36 | 2 | Zenit St. Petersburg |
4 | 2DF | Kang Min-soo | (1986-02-14)14 February 1986 (aged 22) | 0 | 0 | Jeonbuk Hyundai Motors |
5 | 2DF | Kim Chang-soo | (1985-09-12)12 September 1985 (aged 22) | 0 | 0 | Busan IPark |
6 | 2DF | Kim Jin-kyu (c) | (1985-02-16)16 February 1985 (aged 23) | 25 | 3 | FC Seoul |
7 | 3MF | Oh Jang-eun | (1985-07-24)24 July 1985 (aged 23) | 0 | 0 | Ulsan Hyundai |
8 | 3MF | Kim Jung-woo* | (1982-05-09)9 May 1982 (aged 26) | 0 | 0 | Seongnam Ilhwa Chunma |
9 | 4FW | Shin Young-rok | (1987-03-27)27 March 1987 (aged 21) | 0 | 0 | Suwon Samsung Bluewings |
10 | 4FW | Park Chu-young | (1985-07-10)10 July 1985 (aged 23) | 19 | 5 | FC Seoul |
11 | 3MF | Lee Chung-yong | (1988-07-02)2 July 1988 (aged 20) | 0 | 0 | FC Seoul |
12 | 3MF | Ki Sung-yueng | (1989-01-24)24 January 1989 (aged 19) | 0 | 0 | FC Seoul |
13 | 3MF | Kim Seung-yong | (1985-03-14)14 March 1985 (aged 23) | 0 | 0 | Gwangju Sangmu |
14 | 3MF | Baek Ji-hoon | (1985-02-28)28 February 1985 (aged 23) | 12 | 0 | Suwon Samsung Bluewings |
15 | 2DF | Kim Kun-hoan | (1986-08-12)12 August 1986 (aged 21) | 0 | 0 | Kyung Hee University |
16 | 4FW | Cho Young-cheol | (1989-05-31)31 May 1989 (aged 19) | 0 | 0 | Yokohama FC |
17 | 4FW | Lee Keun-ho | (1985-04-11)11 April 1985 (aged 23) | 0 | 0 | Daegu FC |
18 | 1GK | Song Yoo-geol | (1985-02-16)16 February 1985 (aged 23) | 0 | 0 | Incheon United |
* Over-aged player.
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 0 | +6 | 7 | Qualified for the quarterfinals |
2 | Cameroon | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | |
3 | South Korea | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | −2 | 4 | |
4 | Honduras | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 | −5 | 0 |
South Korea | 1β1 | Cameroon |
---|---|---|
Park Chu-young 68' | Report | Mandjeck 81' |
Italy | 3β0 | South Korea |
---|---|---|
Rossi 15' Rocchi 32' Montolivo 90' |
Report |
South Korea | 1β0 | Honduras |
---|---|---|
Kim Dong-jin 23' | Report |
Gymnasticsβ»
Artisticβ»
- Men
- Team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Kim Dae-eun | Team | 15.500 | 14.725 | 15.450 | 16.050 | 16.050 | 14.625 | 92.400 | 3 Q | 15.625 | β | 15.275 | 15.950 | 15.925 | 14.400 | β | |
Kim Ji-hoon | 14.975 | 15.175 Q | β | 15.650 | β | 14.525 | β | β | 14.850 | β | 15.450 | β | |||||
Kim Seung-il | 14.975 | 14.550 | 14.325 | 15.650 | 15.325 | 12.175 | 87.000 | 34 | Did not compete | ||||||||
Kim Soo-myun | 15.575 | 13.800 | 14.175 | 16.025 | 15.350 | 14.975 | 89.900 | 18* | 15.825 | 14.675 | β | 15.925 | β | 15.175 | β | ||
Yang Tae-young | 13.850 | 15.000 | 14.875 | 16.000 | 16.100 Q | 13.475 | 89.300 | 22 Q | 14.900 | 13.525 | 14.750 | 15.350 | 15.450 | β | |||
Yoo Won-chul | β | 15.575 | β | 16.150 Q | β | β | 15.475 | β | 15.850 | β | |||||||
Total | 61.025 | 59.450 | 60.225 | 63.725 | 63.650 | 57.600 | 365.675 | 4 Q | 46.350 | 43.050 | 45.500 | 47.225 | 47.225 | 45.025 | 274.375 | 5 |
* Kim Soo-Myun withdrew from the individual all-around due to injury in the team event, and was replaced by Yang Tae-Young.
- Individual finals
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Kim Dae-eun | All-around | 15.225 | 13.650 | 15.400 | 15.625 | 16.000 | 14.875 | 90.775 | 11 |
Kim Ji-hoon | Pommel horse | β | 15.175 | β | 15.175 | 6 | |||
Yang Tae-young | All-around | 15.225 | 14.300 | 14.900 | 16.075 | 16.350 | 14.750 | 91.600 | 8 |
Parallel bars | β | 15.650 | β | 15.650 | 7 | ||||
Yoo Won-chul | Parallel bars | β | 16.250 | β | 16.250 |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Jo Hyun-joo | All-around | 13.375 | 14.125 | 11.875 | 13.400 | 52.775 | 58 | Did not advance |
Rhythmicβ»
South Korea qualified one woman in rhythmic gymnastics.
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rope | Hoop | Clubs | Ribbon | Total | Rank | Rope | Hoop | Clubs | Ribbon | Total | Rank | ||
Shin Soo-ji | Individual | 16.325 | 16.375 | 16.600 | 16.850 | 66.150 | 12 | Did not advance |
Handballβ»
Men's tournamentβ»
- Roster
The following is the South Korea roster in the women's handball tournament of the 2008 Summer Olympics.
Head coach: Kim Tae-hoon
|
- Group play
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 5 | 3 | 0 | 2 | 122 | 129 | −7 | 6 | Qualified for the quarterfinals |
Denmark | 5 | 2 | 2 | 1 | 137 | 131 | +6 | 6 | |
Iceland | 5 | 2 | 2 | 1 | 151 | 146 | +5 | 6 | |
Russia | 5 | 2 | 1 | 2 | 136 | 131 | +5 | 5 | |
Germany | 5 | 2 | 1 | 2 | 126 | 130 | −4 | 5 | |
Egypt | 5 | 0 | 2 | 3 | 127 | 132 | −5 | 2 |
10 August 2008 15:45 |
Germany | 27 β 23 | South Korea | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Canbro, Claesson (SWE) |
Kraus 7 | (10β13) | Cho Chi-hyo 7 | ||
3Γ 3Γ | Report | 3Γ 3Γ |
12 August 2008 19:00 |
South Korea | 31 β 30 | Denmark | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Licis, Stolarovs (LAT) |
Jung Su-young 9 | (13β14) | NΓΈddesbo 11 | ||
2Γ 1Γ | Report | 3Γ 2Γ |
14 August 2008 14:00 |
South Korea | 22 β 21 | Iceland | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Baum, Goralczyk (POL) |
Yoon Kyung-shin 6 | (10β9) | Geirsson, SigurΓ°sson 5 | ||
3Γ 1Γ | Report | 4Γ 3Γ |
16 August 2008 10:45 |
Egypt | 22 β 24 | South Korea | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Breto, Huelin (ESP) |
Abd Elsalam 8 | (11β8) | Paek Won-chul 7 | ||
3Γ 6Γ 1Γ | Report | 3Γ 3Γ |
18 August 2008 14:00 |
Russia | 29 β 22 | South Korea | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Bord, Buy (FRA) |
Rastvortsev 6 | (17β12) | Yoon Kyung-shin 7 | ||
3Γ 4Γ | Report | 1Γ 1Γ |
- Quarterfinal
20 August 2008 20:15 |
South Korea | 24 β 29 | Spain | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Gjeding, Hansen (DEN) |
Jeong Yi-kyeong 7 | (13β14) | Rocas 8 | ||
3Γ 3Γ | Report | 2Γ 5Γ |
- Classification semifinal
22 August 2008 14:15 |
Poland | 29 β 26 | South Korea | Beijing National Indoor Stadium Referees: Canbro, Claesson (SWE) |
Jurasik 7 | (15β14) | Yoon Kyung-shin 6 | ||
3Γ 3Γ | Report | 3Γ 5Γ |
- 7thβ8th place
24 August 2008 08:00 |
Denmark | 37 β 26 | South Korea | Beijing National Indoor Stadium Referees: Aires Menezes, Aparecido Pinto (BRA) |
Hansen 8 | (15β13) | Ko Kyung-soo 10 | ||
3Γ 4Γ | Report | 2Γ 1Γ |
Women's tournamentβ»
- Roster
The following is the South Korea roster in the women's handball tournament of the 2008 Summer Olympics.
Head coach: Lim Young-chul
|
- Group play
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 125 | +23 | 9 | Qualified for the quarterfinals |
South Korea | 5 | 3 | 1 | 1 | 155 | 127 | +28 | 7 | |
Hungary | 5 | 2 | 1 | 2 | 129 | 142 | −13 | 5 | |
Sweden | 5 | 2 | 0 | 3 | 123 | 137 | −14 | 4 | |
Brazil | 5 | 1 | 1 | 3 | 124 | 137 | −13 | 3 | |
Germany | 5 | 1 | 0 | 4 | 123 | 134 | −11 | 2 |
9 August 2008 15:45 |
Russia | 29 β 29 | South Korea | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Gjeding, Hansen (DEN) |
Marennikova 6 | (16β13) | Kim On-a 7 | ||
3Γ 5Γ | Report | 2Γ 2Γ |
11 August 2008 15:45 |
South Korea | 30 β 20 | Germany | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Krstic, Ljubic (SLO) |
Hong Jeong-ho 6 | (12β9) | Jurack, Loerper 4 | ||
3Γ 6Γ | Report | 3Γ 3Γ |
13 August 2008 14:00 |
South Korea | 31 β 23 | Sweden | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Baum, Goralczyk (POL) |
An, Park 7 | (18β13) | Ahlm, Boson 6 | ||
3Γ 1Γ 1Γ | Report | 4Γ 6Γ |
15 August 2008 10:45 |
Brazil | 33 β 32 | South Korea | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Licis, Stolarovs (LAT) |
Nascimento 9 | (17β12) | Hong Jeong-ho 10 | ||
4Γ 6Γ | Report | 3Γ 5Γ 1Γ |
17 August 2008 20:45 |
Hungary | 22 β 33 | South Korea | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Breto, Huelin (ESP) |
GΓΆrbicz 7 | (11β19) | Oh Seong-ok 6 | ||
4Γ 5Γ | Report | 3Γ 3Γ |
- Quarterfinal
19 August 2008 18:00 |
South Korea | 31 β 23 | China | Olympic Sports Centre Gymnasium Referees: Aires, Aparecido (BRA) |
Park Chung-hee 8 | (16β12) | Huang Dongjie 5 | ||
3Γ 4Γ | Report | 4Γ 1Γ |
- Semifinal
21 August 2008 18:00 |
Norway | 29 β 28 | South Korea | Beijing National Indoor Stadium Referees: Breto, Huelin (ESP) |
Hammerseng, Johansen 6 | (14β15) | Moon Pil-hee 9 | ||
2Γ 3Γ | Report | 3Γ 2Γ |
- Bronze medal game
23 August 2008 13:30 |
South Korea | 33 β 28 | Hungary | Beijing National Indoor Stadium Referees: Chernega, Poladenko (RUS) |
Moon Pil-hee 10 | (13β15) | Ferling 7 | ||
3Γ 3Γ | Report | 3Γ 7Γ |
- Final rank
Bronze
Judoβ»
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Choi Min-ho | β60 kg | Bye | AlbarracΓn (ARG) W 1000β0000 |
Akhondzadeh (IRI) W 1000β0000 |
Sobirov (UZB) W 1001β0000 |
Houkes (NED) W 1000β0000 |
Bye | Paischer (AUT) W 1000β0000 |
|||
Kim Joo-jin | β66 kg | Bye | Derly (BRA) L 0001β0002 |
Did not advance | |||||||
Wang Ki-chun | β73 kg | β | Ibragimov (KAZ) W 1011β0000 |
Muminov (UZB) W 1100β0000 |
Guilheiro (BRA) W 0100β0000 |
Boqiev (TJK) W 0010β0001 |
Bye | Mammadli (AZE) L 0000β1000 |
|||
Kim Jae-bum | β81 kg | Bye | Shundzikau (BLR) W 0011β0000 |
Krawczyk (POL) W 1100β0001 |
Neto (POR) W 0001β0000 |
Elmont (NED) W 0001β0000 |
Bye | Bischof (GER) L 0000β0010 |
|||
Choi Sun-ho | β90 kg | β | Mesbah (EGY) L 0000β0000 YUS |
Did not advance | |||||||
Jang Sung-ho | β100 kg | β | Rosales (VEN) W 1010β0001 |
Despaigne (CUB) W 0001β0000 |
Naidangiin (MGL) L 0010β0011 |
Did not advance | Bye | Behrla (GER) W 1000β0000 |
Zhorzholiani (GEO) L 0020β0021 |
Did not advance | |
Kim Sung-bum | +100 kg | Brutus (HAI) W 1001β0000 |
Padar (EST) L 0000β1100 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Kim Young-ran | β48 kg | Bye | Lusnikova (UKR) W 0100β0000 |
Dumitru (ROU) L 0000β1000 |
Did not advance | Bye | Csernoviczki (HUN) L 0000β0001 |
Did not advance | ||
Kim Kyung-ok | β52 kg | Bye | GarcΓa (DOM) W 1003β0000 |
Haddad (ALG) L 0001β0210 |
Did not advance | Bye | MΓΌller (LUX) W 0010β0001 |
Carrascosa (ESP) W 1010β0001 |
Nakamura (JPN) L 0000β0200 |
5 |
Kang Sin-young | β57 kg | Quadros (BRA) L 0002β0011 |
Did not advance | |||||||
Kong Ja-young | β63 kg | Yuri (BRA) W 1000β0100 |
Xu Yh (CHN) W 0100β0012 |
Tanimoto (JPN) L 0001β1000 |
Did not advance | Bye | Barreto (VEN) L 0100β1001 |
Did not advance | ||
Park Ka-yeon | β70 kg | Ueno (JPN) L 0000β1010 |
Did not advance | Wang J (CHN) L 0000β1010 |
Did not advance | |||||
Jeong Gyeong-mi | β78 kg | Bye | Rogers (GBR) W 0001β0000 |
Wollert (GER) W 1002β0000 |
Castillo (CUB) L 0000β0001 |
Bye | Silva (BRA) W 1010β0000 |
|||
Kim Na-young | +78 kg | Bye | Chikhrouhou (TUN) W 0011β0001 |
Tong W (CHN) L 0000β1001 |
Did not advance | Bye | Donguzashvili (RUS) W 1000β0000 |
Ramadan (EGY) W 0200β0000 |
Polavder (SLO) L 0000β0001 |
5 |
Modern pentathlonβ»
Athlete | Event | Shooting (10 m air pistol) |
Fencing (Γ©pΓ©e one touch) |
Swimming (200 m freestyle) |
Riding (show jumping) |
Running (3000 m) |
Total points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | MP Points | Results | Rank | MP points | Time | Rank | MP points | Penalties | Rank | MP points | Time | Rank | MP Points | ||||
Lee Choon-huan | Men's | 176 | 26 | 1048 | 19β16 | 10 | 856 | 2:09.18 | 27 | 1252 | 1116* | 34 | 84 | 9:41.05 | 20 | 1076 | 4316 | 33 |
Nam Dong-hong | 181 | 18 | 1108 | 15β20 | 24 | 760 | 2:05.28 | 16 | 1300 | 380 | 30 | 540 | 8:55.57 OR | 1 | 1260 | 4968 | 28 | |
Yun Cho-rong | Women's | 166 | 34 | 928 | 16β19 | 22 | 784 | 2:22.88 | 24 | 1208 | 140 | 24 | 1060 | 11:47.30 | 35 | 892 | 4872 | 33 |
* Did not finish
Rowingβ»
- Men
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Jang Kang-eun Kim Hong-kyun |
Lightweight double sculls | 6:42.97 | 5 R | 7:12.17 | 6 SC/D | 6:47.13 | 4 FD | 6:47.44 | 20 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Repechage | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Shin Yeong-eun | Single sculls | 8:17.40 | 3 QF | β | 7:58.71 | 6 SC/D | 8:23.62 | 5 FD | 7:48.31 | 20 | |
Ji Yoo-jin Ko Young-eun |
Lightweight double sculls | 7:39.70 | 5 R | 8:03.51 | 6 FC | β | Bye | 7:39.46 | 17 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage
Sailingβ»
- Men
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Lee Tae-hoon | RS:X | 22 | 14 | 20 | 15 | 20 | 13 | 11 | 9 | 9 | EL | 133 | 18 | |
Ha Jee-min | Laser | 23 | 33 | 31 | 13 | 17 | 17 | 34 | 22 | CAN | EL | 190 | 28 | |
Kim Hyeong-tae Yoon Cheul |
470 | 17 | 24 | 21 | 20 | 3 | 23 | 25 | 22 | 25 | EL | 180 | 25 |
M = Medal race; EL = Eliminated β did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled
Shootingβ»
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Han Jin-seop | 10 m air rifle | 590 | 26 | Did not advance | |
50 m rifle 3 positions | 1165 | 15 | Did not advance | ||
Jin Jong-oh | 10 m air pistol | 584 | 2 Q | 684.5 | |
50 m pistol | 563 | 6 Q | 660.4 | ||
Kim Hak-man | 50 m rifle prone | 591 | 28 | Did not advance | |
Lee Dae-myung | 10 m air pistol | 580 | 16 | Did not advance | |
50 m pistol | 551 | 26 | Did not advance | ||
Lee Young-sik | Trap | 115 | 15 | Did not advance | |
Park Bong-duk | 10 m air rifle | 593 | 16 | Did not advance | |
50 m rifle prone | 587 | 43 | Did not advance | ||
50 m rifle 3 positions | 1159 | 31 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Ahn Soo-kyeong | 25 m pistol | 288 | 23 | Did not advance | |
Kim Chan-mi | 10 m air rifle | 396 | 10 | Did not advance | |
Kim Min-ji | Skeet | 55 | 18 | Did not advance | |
Kim Yeo-oul | 10 m air rifle | 395 | 13 | Did not advance | |
Kim Yoo-yeon | 50 m rifle 3 positions | 569 | 34 | Did not advance | |
Kim Yun-mi | 10 m air pistol | 382 | 16 | Did not advance | |
Lee Bo-na | Trap | 55 | 19 | Did not advance | |
Lee Ho-lim | 10 m air pistol | 380 | 21 | Did not advance | |
25 m pistol | 289 | 20 | Did not advance |
Swimmingβ»
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Kim Ji-heun | 200 m backstroke | 2:00.72 | 26 | Did not advance | |||
Lim Nam-gyun | 100 m freestyle | 51.80 | 54 | Did not advance | |||
Park Beom-ho | 200 m individual medley | 2:06.17 | 44 | Did not advance | |||
Park Tae-hwan | 200 m freestyle | 1:46.73 | 6 Q | 1:45.99 | 2 Q | 1:44.85 AS | |
400 m freestyle | 3:43.10 | 1 Q | β | 3:41.86 AS | |||
1500 m freestyle | 15:05.55 | 16 | β | Did not advance | |||
Shin Su-jong | 200 m breaststroke | 2:16.21 | 43 | Did not advance | |||
Sung Min | 100 m backstroke | 54.99 NR | 23 | Did not advance | |||
Yoo Jung-nam | 200 m butterfly | 2:01.00 | 34 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||||
Chang Hee-jin | 50 m freestyle | 25.59 | 31 | Did not advance | |||||
100 m freestyle | 55.96 | 32 | Did not advance | ||||||
Choi Hye-ra | 100 m butterfly | 1:00.65 | 40 | Did not advance | |||||
200 m butterfly | 2:11.42 | 24 | Did not advance | ||||||
200 m individual medley | 2:15.26 | 24 | Did not advance | ||||||
Jeong Da-rae | 200 m breaststroke | 2:27.28 | 16 Q | 2:28.28 | 14 | Did not advance | |||
Jung Seul-ki | 100 m breaststroke | 1:09.26 | 23 | Did not advance | |||||
200 m breaststroke | 2:25.95 | 11 Q | 2:26.83 | 11 | Did not advance | ||||
Kang Yeong-seo | 200 m backstroke | 2:14.52 | 26 | Did not advance | |||||
Kim Yu-yeon | 100 m backstroke | 1:04.63 | 44 | Did not advance | |||||
Lee Ji-eun | 400 m freestyle | 4:21.53 | 37 | β | Did not advance | ||||
Lee Keo-ra | 200 m freestyle | 2:05.71 | 46 | Did not advance | |||||
Nam Yoo-sun | 400 m individual medley | 4:46.74 | 27 | β | Did not advance |
Table tennisβ»
South Korea had qualified places in both singles and team events.
- Men's singles
Athlete | Event | Preliminary round | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Oh Sang-eun | Singles | Bye | Toriola (NGR) W 4β3 |
Boll (GER) W 4β1 |
Ma L (CHN) L 0β4 |
Did not advance | ||||
Ryu Seung-min | Bye | Ko L C (HKG) L 2β4 |
Did not advance | |||||||
Yoon Jae-young | Bye | Henzell (AUS) W 4β3 |
Schlager (AUT) L 3β4 |
Did not advance |
- Women's singles
Athlete | Event | Preliminary round | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Dang Ye-seo | Singles | Bye | Miao (AUS) W 4β1 |
Feng Tw (SIN) L 0β4 |
Did not advance | |||||
Kim Kyung-ah | Bye | Fukuoka (JPN) W 4β2 |
Wang (USA) L 3β4 |
Did not advance | ||||||
Park Mi-young | Bye | Kim J (PRK) W 4β0 |
Wang N (CHN) L 2β4 |
Did not advance |
- Team
Athlete | Event | Group round | Semifinals | Bronze playoff 1 | Bronze playoff 2 | Bronze medal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Oh Sang-eun Ryu Seung-min Yoon Jae-young |
Men's team | Group C Chinese Taipei (TPE) W 3 β 1 Sweden (SWE) W 3 β 0 Brazil (BRA) W 3 β 1 |
1 Q | China (CHN) L 0 β 3 |
Bye | Hong Kong (HKG) W 3 β 1 |
Austria (AUT) W 3 β 1 |
Did not advance | |
Dang Ye-seo Kim Kyung-ah Park Mi-young |
Women's team | Group D Japan (JPN) W 3 β 0 Spain (ESP) W 3 β 0 Australia (AUS) W 3 β 0 |
1 Q | Singapore (SIN) L 2 β 3 |
Bye | United States (USA) W 3 β 0 |
Japan (JPN) W 3 β 0 |
Did not advance |
Taekwondoβ»
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Bronze Medal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Son Tae-jin | Men's β68 kg | Bekkers (NED) W 4β3 |
TazegΓΌl (TUR) W 1β0 |
Sung Y-c (TPE) W 7β6 |
Bye | M LΓ³pez (USA) W 3β2 |
||
Cha Dong-min | Men's +80 kg | Moitland (CRC) W 1β(β2) |
Irgashev (UZB) W 2β0 |
Matos (CUB) W 1β0 |
Bye | Nikolaidis (GRE) W 5β4 |
||
Lim Su-jeong | Women's β57 kg | Su L-W (TPE) W 1β0 |
Cheong (NZL) W 4β1 |
Calabrese (ITA) W 5β1 |
Bye | TanrΔ±kulu (TUR) W 1β0 |
||
Hwang Kyung-seon | Women's β67 kg | Al-Maktoum (UAE) W 5β1 |
Ε ariΔ (CRO) W 3β1 |
Γpangue (FRA) W 2β1 |
Bye | Sergerie (CAN) W 2β1 |
Tennisβ»
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lee Hyung-taik | Men's singles | ArΓ©valo (ESA) L 6β4, 3β6, 4β6 |
Did not advance |
Weightliftingβ»
- Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Ji Hun-min | β62 kg | 142 | 2 | DNF | 142 | DNF | |
Lee Bae-young | β69 kg | 155 | 2 | DNF | 155 | DNF | |
Kim Kwang-hoon | β77 kg | 155 | 11 | 200 | 2 | 355 | 4 |
Sa Jae-hyouk | 163 | 3 | 203 | 1 | 366 | ||
Jeon Sang-guen | +105 kg | DNF | β | β | β | DNF |
- Women
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Im Jyoung-hwa | β48 kg | 86 | 3 | 110 | 4 | 196 | |
Yoon Jin-hee | β53 kg | 94 | 3 | 119 | 2 | 213 | |
Kim Soo-kyung | β63 kg | 98 | 8 | 127 | 4 | 225 | 6 |
Jang Mi-ran | +75 kg | 140 | 1 | 186 | 1 | 326 |
Wrestlingβ»
Key:
- VT - Victory by Fall.
- PP - Decision by Points - the loser with technical points.
- PO - Decision by Points - the loser without technical points.
- Men's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Kim Hyo-sub | β55 kg | Bye | Sanchez (ESP) W 3β1 |
Sevdimov (AZE) L 1β3 |
Did not advance | 9 | |||
Kim Jong-dae | β60 kg | Bye | Ramazanov (MKD) L 1β3 |
Did not advance | 14 | ||||
Jung Young-ho | β66 kg | Bye | Barzakov (BUL) L 1β3 |
Did not advance | 17 | ||||
Cho Byung-kwan | β74 kg | Saitiev (RUS) L 1β3 |
Did not advance | GΓΌlhan (TUR) W 3β1 |
Fundora (CUB) L 0β3 |
Did not advance | 11 | ||
Kim Jae-gang | β120 kg | Bye | Mutalimov (KAZ) L 1β3 |
Did not advance | 15 |
- Men's Greco-Roman
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Park Eun-chul | β55 kg | Bye | Nyblom (DEN) W 3β1 |
Mango (USA) W 3β1 |
Mankiev (RUS) L 0β3 |
Bye | Sourian (IRI) W 3β1 |
||
Jung Ji-hyun | β60 kg | Bye | Dubinin (BLR) W 3β0 |
Tengizbayev (KAZ) L 1β3 |
Did not advance | 9 | |||
Kim Min-chul | β66 kg | Mohammadi (IRI) L 1β3 |
Did not advance | 15 | |||||
Kim Jung-sub | β84 kg | Abrahamian (SWE) L 1β3 |
Did not advance | 13 | |||||
Han Tae-young | β96 kg | Bye | Englich (GER) L 1β3 |
Did not advance | Bye | Guri (ALB) W 3β1 |
Wheeler (USA) L 1β3 |
5 |
- Women's freestyle
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Repechage 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Kim Hyung-joo | β48 kg | Bye | Bremner (AUS) W 3β0 |
Huynh (CAN) L 0β3 |
Did not advance | Bye | Stadnik (AZE) L 1β3 |
Did not advance | 8 |
Referencesβ»
- ^ "South Korea preview: South Korea eyes on top 10 finish", The People's Daily Online, July 24, 2008.
- ^ "North and South Korea to join forces in fight for Olympic gold", The Guardian, November 2, 2005.
- ^ "'One' Korea for Olympics", The Age, February 26, 2004.
- ^ "No progress on joint Korean Olympic team: officials", ABC News, April 4, 2006.
- ^ "Sides still at odds over joint '08 Olympics team", Associated Press, December 1, 2006.
- ^ 2007 World Outdoor Target Championship Results
- ^ "2008 Olympic Basketball Women (FIBA) β South Korea roster". FIBA. Archived from the original on June 24, 2013. Retrieved 10 October 2012.
- ^ 1st AIBA Asian Olympic Boxing Qualifying Tournament
- ^ 2nd AIBA Asian Olympic Boxing Qualifying Tournament
- ^ 2008 Official Results Part Two: Hockey β Wrestling, LA84 Foundation.
- ^ 2008 Official Results Part Two: Hockey β Wrestling, LA84 Foundation.
- ^ "Men's Olympic Football Tournament Beijing β South Korea Squad List". FIFA. Retrieved 12 October 2012.
- ^ "South Korea men's handball team roster". NBC Olympics. 1 February 2013.
- ^ "Men's Handball Team Roster β South Korea (KOR)" (PDF). 2008 Beijing. LA84 Foundation. 1 February 2013. p. 2493.
- ^ "South Korea women's handball team roster". Handball Official Results Book. Official Report of the XXIX Olympiad. LA84 Foundation. 23 August 2008. p. 10. Retrieved 12 August 2020.