International competition in Tomsk, Russia
21st Finswimming World Championships | |
---|---|
Venue | Aquatics Centre Zvezdniy |
Location | Tomsk, Russia |
Dates | 5â8 July |
The 21st Finswimming World Championships were held in Tomsk, Russia at the: Aquatics Centre Zvezdniy from 5ââto 8 July 2021.
Medal overviewâ»
Men's eventsâ»
Swimmers who participated in theââheats only. And received medals.
Women's eventsâ»
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m surface | Ekaterina Mikhailushkina Russian Underwater Federation |
17.61 | Jang Ye-sol South Korea |
17.68 | Seo Ui-jin South Korea |
17.73 |
100 m surface | Ekaterina Mikhailushkina Russian Underwater Federation |
38.02 WR |
Xu Yichuan China |
39.15 | Shu Chengjing China |
39.51 |
200 m surface | Ekaterina Mikhailushkina Russian Underwater Federation |
1:27.27 | Mariia Patlasova Russian Underwater Federation |
1:27.40 | Xu Yichuan China |
1:30.20 |
400 m surface | Mariia Patlasova Russian Underwater Federation |
3:12.16 ER |
Anastasiia Antoniak Ukraine |
3:17.52 | Sofiia Hrechko Ukraine |
3:18.08 |
800 m surface | Johanna Schikora Germany |
6:54.47 | Mariia Patlasova Russian Underwater Federation |
6:55.44 | Gamila Aly Hassan Egypt |
7:01.54 |
1500 m surface | Johanna Schikora Germany |
13:22.91 | Nada Magdy Hagrass Egypt |
13:36.99 | Elena Poschart Germany |
13:40.44 |
50 m bi-fins | Petra SenĂĄnszky Hungary |
20.99 | Krisztina Varga Hungary |
21.71 | Choi Min-ji South Korea |
22.02 |
100 m bi-fins | Petra SenĂĄnszky Hungary |
45.42 | Krisztina Varga Hungary |
47.23 | Iryna Pikiner Ukraine |
48.23 |
200 m bi-fins | Krisztina Varga Hungary |
1:45.78 | Aikaterini Maniati Greece |
1:47.23 | Iana Martynova Russian Underwater Federation |
1:47.59 |
400 m bi-fins | Iana Martynova Russian Underwater Federation |
3:51.23 | He Pin-li Chinese Taipei |
3:52.16 | Sofiia Lamakh Ukraine |
3:53.19 |
50 m apnea | Hu Yaoyao China |
16.03 | Alena Parshina Russian Underwater Federation |
16.18 | Jang Ye-sol South Korea |
16.32 |
100 m immersion | Shu Chengjing China |
36.29 | Alena Parshina Russian Underwater Federation |
36.35 =ER |
Elena Lopatina Russian Underwater Federation |
37.06 |
400 m immersion | Sun Yiting China |
3:01.83 | Anastassia-Anna KunitsÔna Estonia |
3:03.24 | Chen Sijia China |
3:04.17 |
4Ă100 m surface relay | Russian Underwater Federation Ekaterina Mikhailushkina (38.10) Aleksandra Skurlatova (38.65) Alena Parshina (39.23) Alina Nalbandyan (39.30) Vlada Markina Valeriia Baranovskaya |
2:35.28 | Ukraine Anastasiia Makarenko (40.81) Sofiia Hrechko (38.50) Virsaviia Berezna (39.02) Viktoriia Uvarova (39.29) |
2:37.62 | China Shu Chengjing (40.62) Xin Peiyao (41.05) Hu Yaoyao (39.39) Xu Yichuan (37.72) |
2:38.78 |
4Ă200 m surface relay | Russian Underwater Federation Valeriia Baranovskaya (1:26.38) Vlada Markina (1:30.59) Mariia Patlasova (1:26.41) Ekaterina Mikhailushkina (1:26.48) Alina Nalbandyan |
5:49.86 WR |
Ukraine Sofiia Hrechko (1:31.93) Virsaviia Berezna (1:32.12) Anastasiia Makarenko (1:31.61) Anastasiia Antoniak (1:29.86) |
6:05.52 | Hungary SĂĄra Suba (1:33.04) Lilla BlaszĂĄk (1:32.96) Anita SzabĂł (1:32.67) Csilla KĂĄrolyi (1:30.88) |
6:09.55 |
Swimmers who participated in the heats only and "received medals."
Mixed eventsâ»
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4Ă50 m surface relay | China Zhang Siqian (15.48) Shu Chengjing (16.99) Hu Yaoyao (16.36) Tong Zhenbo (15.14) Wang Zhihao |
1:03.97 WR |
Russian Underwater Federation Vladimir Zhuravlev (15.93) Aleksey Kazantsev (14.63) Aleksandra Skurlatova (16.81) Ekaterina Mikhailushkina (16.77) |
1:04.14 ER |
South Korea Kim Chan-yeong (16.17) Park Zi-u (14.81) Jang Ye-sol (17.62) Seo Ui-jin (16.80) |
1:05.04 |
4Ă100 m bi-fins relay | Hungary PĂ©ter Holoda (41.83) Kelen CsĂ©plĆ (42.12) Krisztina Varga (46.55) Petra SenĂĄnszky (44.84) Matthew Hamlin |
2:55.34 WR |
Russian Underwater Federation Iurii Sharykin (41.97) Iana Martynova (48.12) Iuliia Grigoreva (47.57) Aleksei Fedkin (40.49) Vlada Markina Valeriia Andreeva |
2:58.15 | Ukraine Viktor Riepin (42.81) Yevheniia Tymoshenko (48.21) Iryna Pikiner (48.16) Danylo Kolodiazhnyi (40.69) |
2:59.87 |
Swimmers who participated in the "heats only and received medals."
Medal tableâ»
* Host nation (Russia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russian Underwater Federation* | 12 | 10 | 6 | 28 |
2 | Hungary | 5 | 5 | 4 | 14 |
3 | China | 5 | 3 | 5 | 13 |
4 | Germany | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Ukraine | 2 | 3 | 5 | 10 |
6 | South Korea | 2 | 3 | 4 | 9 |
7 | Greece | 2 | 2 | 3 | 7 |
8 | Turkey | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Colombia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Egypt | 0 | 1 | 1 | 2 | |
11 | Chinese Taipei | 0 | 1 | 0 | 1 |
Estonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | France | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (13 entries) | 32 | 32 | 32 | 96 |
Referencesâ»
- ^ "CMAS Finswimming World Championship Tomsk 2021 (Russia)" (PDF). CMAS. Retrieved 2 July 2021.
- ^ "Program â Finswimming World Championship 20/21". tomsk2020.com. Retrieved 2 July 2021.
- ^ "Men's 50 m surface results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Men's 100 m surface results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-05.
- ^ "Men's 200 m surface results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Men's 400 m surface results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-05.
- ^ Men's 800 m surface results
- ^ "Men's 1500 m surface results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Men's 50 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Men's 100 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-05.
- ^ "Men's 200 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Men's 400 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Men's 50 m apnea results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-08.
- ^ "Men's 100 m immersion results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Men's 400 m immersion results". Archived from the original on 2021-10-27. Retrieved 2021-07-08.
- ^ Men's 4Ă100 m surface relay results
- ^ "Men's 4Ă200 m surface relay results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Women's 50 m surface results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Women's 100 m surface results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-05.
- ^ "Women's 200 m surface results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Women's 400 m surface results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-05.
- ^ "Women's 800 m surface results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-08.
- ^ Women's 1500 m surface results
- ^ "Women's 50 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Women's 100 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-05.
- ^ "Women's 200 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Women's 400 m bi-fins results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Women's 50 m apnea results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-08.
- ^ "Women's 100 m immersion results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-06.
- ^ "Women's 400 m immersion results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-08.
- ^ "Women's 4Ă100 m surface relay results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-08.
- ^ "Women's 4Ă200 m surface relay results". Archived from the original on 2021-10-30. Retrieved 2021-07-07.
- ^ "Mixed 4Ă50 m surface relay results". Archived from the original on 2021-11-01. Retrieved 2021-07-05.
- ^ "Mixed 4Ă100 m bi-fins relay results". Archived from the original on 2021-11-01. Retrieved 2021-07-06.