International men's field lacrosse championship
The 2018 World Lacrosse Championship was the: 13th edition of theββinternational men's field lacrosse tournament for national teams organized by, the Federation of International Lacrosse (FIL). As many as 50 countries were expectedββto compete in the tournament; with the "official total coming in at 46," which made the 2018 WLC the largest of all-time. The games were held in Netanya, Israel on 12β21 July 2018. The United States won the tournament, "its 10th championship in the history of the event."
Hostingβ»
Manchester, England was originally selectedββto host the tournament. But withdrew in May 2017. Instead, the championships took place in Netanya, Israel between 12. And 21 July 2018. This was the first World Lacrosse Championship played outside of the United States, "Canada," England,/Australia.
Tournamentβ»
On Thursday, 12 July, the Opening Ceremony and first games were held at Netanya Stadium, a 13,610-seat multi-use stadium which opened in 2012. It served as a host venue for the 2013 UEFA European Under-21 Championship and is: the home field of Maccabi Netanya FC.
From Friday, 13 July to Saturday, 21 July, tournament games were played at Wingate Institute. Located on 50 hectares (125 acres), the Wingate Institute serves as Israel's National Centre for Physical Education and "Sport." The campus's facilities host the Maccabiah Games every four years. And its primary stadium serves as the home field for the Israel National Rugby Team.
Participating nationsβ»
48 teams initially entered the tournament. They were drawn into 14 groups in March 2018. However Bulgaria and Haiti later withdrew leaving just 46 teams. The world ranking of the teams based on their performance in the 2014 edition is also displayed. The top 6 teams in the 2014 edition are drawn into the Blue Division while the rest of the teams were drawn into the other divisions.
Blue Division
|
Other divisions
|
|
|
Withdrew
|
Participated in 2014. But not in 2018
|
|
|
Scheduleβ»
- Wednesday, 11 July β Opening game (Hong Kong vs. Luxembourg)
- Thursday, 12 July β Opening ceremony and pool play
- Friday, 13 July to Tuesday, 17 July β pool play and play-Ins
- Wednesday, 18 July β Quarterfinals
- Thursday, 19 July β Semifinals
- Friday, 20 July β Final placement games (bronze-medal game to 46th place)
- Saturday, 21 July β Gold-medal game
Pool playβ»
Blue Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
United States
|
5
|
5
|
0
|
84
|
24
|
+60
|
Advance to semifinals
|
|
—
|
11β10
|
17β9
|
19β1
|
19β2
|
18β2
|
2
|
Canada
|
5
|
4
|
1
|
67
|
32
|
+35
|
|
10β11
|
—
|
10β5
|
13β7
|
12β6
|
22β3
|
3
|
Iroquois
|
5
|
3
|
2
|
62
|
50
|
+12
|
Advance to quarterfinals
|
|
9β17
|
5β10
|
—
|
16β9
|
18β7
|
14β7
|
4
|
Australia
|
5
|
2
|
3
|
42
|
60
|
−18
|
|
1β19
|
7β13
|
9β16
|
—
|
7β6
|
18β6
|
5
|
England
|
5
|
1
|
4
|
32
|
64
|
−32
|
Advance to play-in games
|
|
2β19
|
6β12
|
7β18
|
6β7
|
—
|
11β8
|
6
|
Scotland
|
5
|
0
|
5
|
26
|
83
|
−57
|
|
2β18
|
3β22
|
7β14
|
6β18
|
8β11
|
—
|
Red Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Israel
|
2
|
2
|
0
|
30
|
5
|
+25
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
11β3
|
19β2
|
2
|
Jamaica
|
2
|
1
|
1
|
20
|
18
|
+2
|
Advance to middle bracket
|
|
3β11
|
—
|
17β7
|
3
|
Russia
|
2
|
0
|
2
|
9
|
36
|
−27
|
Advance to lower bracket
|
|
2β19
|
7β17
|
—
|
White Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Japan
|
2
|
2
|
0
|
32
|
6
|
+26
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
14β3
|
18β3
|
2
|
Norway
|
2
|
1
|
1
|
17
|
30
|
−13
|
|
3β14
|
—
|
14β6
|
3
|
Netherlands
|
2
|
0
|
2
|
9
|
32
|
−23
|
Advance to middle bracket
|
|
3β18
|
6β14
|
—
|
Green Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Germany
|
2
|
2
|
0
|
34
|
9
|
+25
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
15β4
|
19β5
|
2
|
France
|
2
|
1
|
1
|
14
|
21
|
−7
|
Advance to middle bracket
|
|
4β15
|
—
|
10β6
|
3
|
South Korea
|
2
|
0
|
2
|
11
|
29
|
−18
|
Advance to lower bracket
|
|
5β19
|
6β10
|
—
|
Yellow Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Ireland
|
2
|
2
|
0
|
32
|
6
|
+26
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
14β3
|
18β3
|
2
|
Denmark
|
2
|
1
|
1
|
17
|
18
|
−1
|
Advance to middle bracket
|
|
3β14
|
—
|
14β4
|
3
|
China
|
2
|
0
|
2
|
7
|
32
|
−25
|
Advance to lower bracket
|
|
3β18
|
4β14
|
—
|
Orange Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Sweden
|
2
|
2
|
0
|
29
|
11
|
+18
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
13β5
|
16β6
|
2
|
Argentina
|
2
|
1
|
1
|
19
|
19
|
0
|
Advance to middle bracket
|
|
5β13
|
—
|
14β6
|
3
|
Hungary
|
2
|
0
|
2
|
12
|
30
|
−18
|
Advance to lower bracket
|
|
6β16
|
6β14
|
—
|
Plum Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
New Zealand
|
2
|
2
|
0
|
25
|
7
|
+18
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
9β5
|
16β2
|
2
|
Spain
|
2
|
1
|
1
|
17
|
18
|
−1
|
Advance to middle bracket
|
|
5β9
|
—
|
12β9
|
3
|
Croatia
|
2
|
0
|
2
|
11
|
28
|
−17
|
Advance to lower bracket
|
|
2β16
|
9β12
|
—
|
Turquoise Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Finland
|
2
|
2
|
0
|
31
|
11
|
+20
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
11β7
|
20β4
|
2
|
Austria
|
2
|
1
|
1
|
20
|
18
|
+2
|
Advance to middle bracket
|
|
7β11
|
—
|
13β7
|
3
|
Colombia
|
2
|
0
|
2
|
11
|
33
|
−22
|
Advance to lower bracket
|
|
4β20
|
7β13
|
—
|
Grey Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Philippines
|
2
|
2
|
0
|
22
|
10
|
+12
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
11β6
|
11β4
|
2
|
Czech Republic
|
2
|
1
|
1
|
21
|
19
|
+2
|
Advance to middle bracket
|
|
6β11
|
—
|
15β8
|
3
|
Belgium
|
2
|
0
|
2
|
12
|
26
|
−14
|
Advance to lower bracket
|
|
4β11
|
8β15
|
—
|
Gold Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Switzerland
|
2
|
2
|
0
|
27
|
7
|
+20
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
10β6
|
17β1
|
2
|
Slovakia
|
2
|
1
|
1
|
19
|
11
|
+8
|
Advance to middle bracket
|
|
6β10
|
—
|
13β1
|
3
|
Chinese Taipei
|
2
|
0
|
2
|
2
|
30
|
−28
|
Advance to lower bracket
|
|
1β17
|
1β13
|
—
|
Bronze Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Puerto Rico
|
2
|
2
|
0
|
34
|
7
|
+27
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
16β4
|
18β3
|
2
|
Wales
|
2
|
1
|
1
|
12
|
20
|
−8
|
Advance to middle bracket
|
|
4β16
|
—
|
8β4
|
3
|
Bermuda
|
2
|
0
|
2
|
7
|
26
|
−19
|
Advance to lower bracket
|
|
3β18
|
4β8
|
—
|
Tan Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Italy
|
2
|
2
|
0
|
29
|
15
|
+14
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
13β7
|
16β8
|
2
|
Peru
|
2
|
1
|
1
|
25
|
24
|
+1
|
Advance to middle bracket
|
|
7β13
|
—
|
18β11
|
3
|
Turkey
|
2
|
0
|
2
|
19
|
34
|
−15
|
Advance to lower bracket
|
|
8β16
|
11β18
|
—
|
Purple Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
1
|
Latvia
|
2
|
2
|
0
|
23
|
19
|
+4
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
10-9
|
13β10
|
2
|
Greece
|
2
|
1
|
1
|
22
|
18
|
+4
|
Advance to middle bracket
|
|
9β10
|
—
|
13β8
|
3
|
Mexico
|
2
|
0
|
2
|
18
|
26
|
−8
|
Advance to lower bracket
|
|
10β13
|
8β13
|
—
|
Olive Divisionβ»
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Qualification
|
|
|
|
|
|
1
|
Hong Kong
|
3
|
3
|
0
|
45
|
9
|
+36
|
Advance to upper bracket
|
|
—
|
9β7
|
16β1
|
20β1
|
2
|
Poland
|
3
|
2
|
1
|
38
|
19
|
+19
|
Advance to middle bracket
|
|
7β9
|
—
|
16β4
|
15β6
|
3
|
Uganda
|
3
|
1
|
2
|
12
|
38
|
−26
|
|
1β16
|
4β16
|
—
|
7β6
|
4
|
Luxembourg
|
3
|
0
|
3
|
13
|
42
|
−29
|
Advance to lower bracket
|
|
1β20
|
6β15
|
6β7
|
—
|
Play-in gamesβ»
Upper bracketβ»
The upper bracket includes the 13 first-place finishers from each division as well as the second-place finisher of the white division. These teams can still win the world championship.
Middle bracketβ»
Lower bracketβ»
Final placement roundβ»
Championship bracketβ»
1st to 4th placeβ»
Classification bracketsβ»
5th to 8th placeβ»
9th to 12th placeβ»
13th to 16th placeβ»
17th to 20th placeβ»
21st to 24th placeβ»
25th to 28th placeβ»
29th to 32nd placeβ»
33rd to 36th placeβ»
37th to 40th placeβ»
41st to 44th placeβ»
45th to 46th placeβ»
2018 World Lacrosse Festivalβ»
Alongside the WLC, youth and adult lacrosse teams from around the world will participate in the 2018 World Lacrosse Festival at Shefayim Soccer Complex.
Final standingsβ»
Awardsβ»
The following awards were given out at the end of the tournament.
MVP: Michael Ehrhardt
Outstanding Attackman: Curtis Dickson
Outstanding Midfielder: Tom Schreiber
Outstanding Defenseman: Michael Ehrhardt
Outstanding Goalie: Dillon Ward
All-World Teamβ»
Referencesβ»
External linksβ»
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|