Poland at the 1960 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | POL |
NOC | Polish Olympic Committee |
Website | www |
in Rome, Italy 25 August 1960 (1960-08-25) – 11 September 1960 (1960-09-11) | |
Competitors | 185 (156 men and 29 women) in 17 sports |
Flag bearer | Teodor Kocerka |
Medals Ranked 9th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Austria (1908–1912) Russian Empire (1912) |
Poland competed at the 1960 Summer Olympics in Rome, Italy. 185 competitors, "156 men." And 29 women, "took part in 108 events in 17 sports."
Gold※
- Zdzisław Krzyszkowiak — Athletics, men's 3000 metres steeplechase
- Józef Szmidt — Athletics, men's Triple jump
- Kazimierz Paździor — Boxing, men's Lightweight
- Ireneusz Paliński — Weightlifting, men's Light-heavyweight
Silver※
- Elżbieta Krzesińska — Athletics, women's Long jump
- Jarosława Jóźwiakowska — Athletics, women's High jump
- Jerzy Adamski — Boxing, men's Featherweight
- Tadeusz Walasek — Boxing, men's Middleweight
- Zbigniew Pietrzykowski — Boxing, men's Light heavyweight
- Andrzej Piatkowski, Emil Ochyra, Wojciech Zabłocki, Jerzy Pawłowski, Ryszard Zub, Marian Kuszewski, — Fencing, men's team sabre
Bronze※
- Kazimierz Zimny — Athletics, men's 5000 metres
- Tadeusz Rut — Athletics, men's Hammer throw
- Teresa Wieczorek, Barbara Janiszewska, Celina Jesionowska, Halina Richter — Athletics, women's 4×100 metres relay
- Brunon Bendig — Boxing, men's Bantamweight
- Marian Kasprzyk — Boxing, men's Light welterweight
- Leszek Drogosz — Boxing, men's Welterweight
- Daniela Walkowiak — Canoeing, women's K-1 500 metres
- Stefan Kapłaniak, Władysław Zieliński — Canoeing, men's K-2 1000 metres
- Teodor Kocerka — Rowing, men's single sculls
- Jan Bochenek — Weightlifting, men's Light-heavyweight
- Tadeusz Trojanowski — Wrestling, men's Freestyle Bantamweight
Athletics※
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||||
Jerzy Chromik | 3000 m steeplechase | 9:06.68 | 7 | — | Did not advance | ||||||
Marian Foik | 100 m | 10.5 | 1 Q | 10.4 | 3 Q | 10.5 | 4 | Did not advance | |||
200 m | 21.1 | 1 Q | 20.9 | 2 Q | 21.0 | 2 Q | 20.8 | 4 | |||
Marian Jochman | 5000 m | 14:31.29 | 8 | — | Did not advance | ||||||
Jerzy Kowalski | 400 m | 48.3 | 2 Q | 46.7 | 4 | Did not advance | |||||
Wiesław Król | 400 m hurdles | 52.52 | 5 | Did not advance | |||||||
Zdzisław Krzyszkowiak | 10000 m | — | 28:52.75 | 7 | |||||||
3000 m steeplechase | 8:49.92 | 1 Q | — | 8:34.30 OR | |||||||
Zdzisław Kumiszcze | 400 m hurdles | 53.47 | 5 | Did not advance | |||||||
Stefan Lewandowski | 800 m | 1:51.75 | 4 | Did not advance | |||||||
1500 m | 3:59.75 | 11 | Did not advance | ||||||||
Zbigniew Makomaski | 800 m | 1:52.70 | 3 Q | 1:51.72 | 4 | Did not advance | |||||
Roman Muzyk | 110 m hurdles | 14.94 | 3 Q | 14.68 | 4 | Did not advance | |||||
Zbigniew Orywał | 800 m | 1:55.89 | 6 | Did not advance | |||||||
1500 m | DNF | Did not advance | |||||||||
Stanisław Ożóg | 10000 m | — | 29:58.00 | 18 | |||||||
Stanisław Swatowski | 400 m | 48.1 | 3 Q | 47.4 | 5 | Did not advance | |||||
Kazimierz Zimny | 5000 m | 14:07.75 | 3 Q | — | 13:45.09 | ||||||
10000 m | — | DNF | |||||||||
Marian Foik Jan Jarzembowski Józef Szmidt Jerzy Juskowiak |
4 × 100 m relay | 40.73 | DSQ | Did not advance | |||||||
Edward Bożek Stanisław Swatowski Bogusław Gierajewski Jerzy Kowalski |
4 × 400 m relay | 3:09.67 | 2 Q | — | 3:10.88 | 4 | Did not advance |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Zenon Begier | Discus throw | 53.03 | 14 Q | 53.18 | 14 |
Olgierd Ciepły | Hammer throw | 60.61 | 14 Q | 64.57 | 5 |
Janusz Gronowski | Pole vault | 4.20 | 18 | Did not advance | |
Jan Jaskólski | Triple jump | 15.04 | 24 | Did not advance | |
Kazimierz Kropidłowski | Long jump | 7.37 | 16 | Did not advance | |
Andrzej Krzesiński | Pole vault | 4.20 | 12 Q | 4.30 | 12 |
Eugeniusz Kwiatkowski | Shot Put | 16.71 | 16 | Did not advance | |
Ryszard Malcherczyk | Triple jump | 15.93 | 3 Q | 16.01 | 6 |
Edmund Piątkowski | Discus throw | 54.41 | 5 | 55.12 | 5 |
Zbigniew Radziwonowicz | Javelin throw | 74.86 | 10 Q | 77.31 | 7 |
Tadeusz Rut | Hammer throw | 60.73 | 13 Q | 65.64 | |
Janusz Sidło | Javelin throw | 85.14 | 1 Q | 76.46 | 8 |
Piotr Sobotta | High jump | 2.00 | 12 Q | 2.00 | 15 |
Alfred Sosgórnik | Shot Put | 17.06 | 10 Q | 17.57 | 6 |
Józef Szmidt | Triple jump | 16.44 OR | 1 Q | 16.81 OR |
- Women
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | |||
Teresa Ciepły-Wieczorek | 100 m | 12.25 | 3 Q | 12.14 | 3 Q | 12.05 | 5 | Did not advance | ||
80 m hurdles | 11.46 | 2 Q | — | 11.40 | 5 | Did not advance | ||||
Celina Jesionowska | 200 m | 24.45 | 2 Q | — | 25.45 | 6 | Did not advance | |||
Barbara Lerczak-Janiszewska-Sobotta | 200 m | 24.08 | 1 Q | — | 24.36 | 3 Q | 24.96 | 5 | ||
Krystyna Nowakowska | 800 m | 2:09.81 | 3 | — | Did not advance | |||||
Halina Richter-Górecka-Herrmann | 100 m | 12.13 | 3 Q | 12.10 | 3 Q | 11.93 | 4 | Did not advance | ||
200 m | 24.31 | 4 | — | Did not advance | ||||||
Barbara Sosgórnik | 80 m hurdles | 11.56 | 2 Q | — | 11.46 | 6 | Did not advance | |||
Zofia Walasek | 800 m | 2:16.44 | 6 | — | Did not advance | |||||
Beata Żbikowska | 2:09.57 | 2 2 | — | 2:11.91 | 8 | |||||
Teresa Ciepły-Wieczorek Barbara Lerczak-Janiszewska-Sobotta Celina Jesionowska Halina Richter-Górecka-Herrmann |
4 × 100 m relay | 45.40 | 3 Q | — | 45.19 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Urszula Figwer | Javelin throw | 48.04 | 13 Q | 52.33 | 5 |
Jarosława Jóźwiakowska | High jump | 1.65 | 4 Q | 1.71 | |
Jadwiga Klimaj | Shot Put | 14.85 | 9 Q | 14.66 | 10 |
Elżbieta Duńska-Krzesińska | Long jump | 6.13 | 4 Q | 6.27 | |
Maria Kusion | 5.92 | 11 Q | 5.86 | 13 | |
Maria Chojnacka | 5.95 | 10 Q | 5.98 | 11 | |
Eugenia Rusin | Shot Put | 14.50 | 12 Q | 14.55 | 11 |
Kazimiera Rykowska | Discus throw | 46.75 | 13 | Did not advance |
Basketball※
Roster※
Poland |
|
Preliminary round※
- Group D
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Uruguay | 3 | 2 | 1 | 228 | 225 | +3 | 5 |
Poland | 3 | 2 | 1 | 233 | 207 | +26 | 5 |
Philippines | 3 | 1 | 2 | 228 | 248 | −20 | 4 |
Spain | 3 | 1 | 2 | 222 | 231 | −9 | 4 |
26 August
14:30 |
Philippines | 68–86 | Poland |
Scoring by, half: 31–44, 37–42 | ||
Pts: Badion (17) | Pts: Nartowski (29) |
27 August
20:00 |
Uruguay | 76–72 | Poland |
Scoring by half: 39–38, 37–34 | ||
Pts: Poyet (15) | Pts: Wichowski (29) |
29 August
16:00 |
Poland | 100–63 | Spain |
Scoring by half: 36–29, 64–35 | ||
Pts: Korneev (18) | Pts: Vicens (14) |
Semifinals※
- Pool A
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Brazil | 3 | 3 | 0 | 240 | 221 | +19 | 6 |
Italy | 3 | 2 | 1 | 226 | 216 | −10 | 5 |
Czechoslovakia | 3 | 1 | 2 | 236 | 237 | −1 | 4 |
Poland | 3 | 0 | 3 | 211 | 239 | −28 | 3 |
1 September
23:00 |
Czechoslovakia | 88–75 | Poland |
Scoring by half: 44–30, 44–45 | ||
Pts: Baumruk (18) | Pts: Wichowski (24) |
2 September
20:00 |
Brazil | 77–68 | Poland |
Scoring by half: 39–46, 38–22 | ||
Pts: Baumruk, Konecny (18) | Pts: Wichowski (24) |
3 September
20:00 |
Italy | 74–68 | Poland |
Scoring by half: 40–32, 34–36 | ||
Pts: Alesini (12) | Pts: Wichowski (16) |
Classification 5–8※
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czechoslovakia | 3 | 3 | 0 | 284 | 240 | +44 | 6 |
Yugoslavia | 3 | 2 | 1 | 282 | 262 | +20 | 5 |
Poland | 3 | 1 | 2 | 220 | 245 | −25 | 4 |
Uruguay | 3 | 0 | 3 | 217 | 256 | −39 | 3 |
7 September
23:30 |
Yugoslavia | 95–81 | Poland |
Scoring by half: 55–44, 40–37 | ||
Pts: Korac (33) | Pts: Wichowski (24) |
9 September
21:00 |
Poland | 64–62 | Uruguay |
Scoring by half: 35–31, 29–31 | ||
Pts: Sitkowski (14) | Pts: Blixen (18) |
Boxing※
- Men
Canoeing※
Sprint※
- Men
Athlete | Event | Heats | Repechages | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ryszard Skwarski | K-1 1000 m | 4:12.70 | 5 R | 4:06.99 | 1 Q | 4:09.26 | 5 | Did not advance | |
Stefan Kapłaniak Władysław Zieliński |
K-2 1000 m | 3:39.41 | 3 Q | BYE | 3:48.62 | 1 Q | 3:37.34 | ||
Stefan Kapłaniak Władysław Zieliński Ryszard Skwarski Ryszard Marchlik |
K-1 4 × 500 metres | 8:06.98 | 4 R | 8:06.80 | 2 Q | 7:57.54 | 2 Q | 7:49.93 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Repechages | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Daniela Walkowiak | K-1 500 m | 2:15.34 | 1 Q | BYE | 2:11.07 | 1 Q | 2:15.68 | ||
Daniela Walkowiak Janina Mendalska |
K-2 500 m | 2:01.03 | 1 Q | BYE | — | 1:59.03 | 4 |
Cycling※
Five male cyclists represented Poland in 1960.
- Road
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Jan Chtiej | Men's road race | 4:25:44 | 54 |
Bogusław Fornalczyk | 4:20:57 | 11 | |
Stanisław Gazda | 4:20:57 | 6 | |
Wiesław Podobas | DNF | ||
Bogusław Fornalczyk Wiesław Podobas Jan Chtiej Mieczysław Wilczewski |
Team time trial | 2:23:44.16 | 10 |
Diving※
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Jerzy Kowalewski | 3 m springboard | 46.54 | 25 | Did not advance | |||||
10m platform | 51.24 | 12 Q | 35.98 | 15 | 87.22 | 15 | Did not advance |
Equestrian※
Eventing※
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Final | ||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Marian Babirecki | Volt | Individual | (-127,00) | 33 | 61.60 | 7 | 65.40 | 0 | (-20.00) | 20 | 85,40 | 8 |
Andrzej Kobyliński | Wolborz | (-124,00) | 28 | DSQ | Did not finish | |||||||
Andrzej Orłoś | Krokosz | (-135,51) | 42 | (-22.00) | 19 | (-157.91) | Did not finish | Did not finish | ||||
Marek Roszczynialski | Wizma | (-153,51) | 59 | DSQ | Did not finish | |||||||
Marian Babirecki Andrzej Kobyliński Andrzej Orłoś Marek Roszczynialski |
See above | Team | (-386.51) | 12 | 39.60 | AC | (-92.51) | 0 | (-20.00) | AC | Did not finish |
Fencing※
21 fencers, 16 men and "5 women," represented Poland in 1960.
Men※
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Rank | ||
Bogdan Gonsior | Men's épée | 3 Q | 4 Q | 4 | Did not advance | 13 | |||||
Wiesław Glos | 3 Q | 3 Q | 5 | Did not advance | 17 | ||||||
Janusz Kurczab | 2 Q | 1 Q | 4 | Did not advance | 13 | ||||||
Jerzy Strzałka Wiesław Glos Bogdan Gonsior Janusz Kurczab Andrzej Kryński |
Team épée | Spain (ESP) W 9-7 Belgium (BEL) W 8-8 |
1 Q | Luxembourg (LUX) L 8-8 |
Did not advance | 9 | |||||
Ryszard Parulski | Men's foil | 2 Q | 2 Q | 1 Q | 6 | Did not advance | 11 | ||||
Janusz Różycki | 1 Q | 4 Q | 2 Q | 5 | Did not advance | 9 | |||||
Witold Woyda | 1 Q | 1 Q | 3 Q | 2 Q | 4 | ||||||
Witold Woyda Ryszard Parulski Janusz Różycki Egon Franke Ryszard Kunze |
Team foil | Morocco (MAR) W 16-0 United States (USA) L 4-9 United Team of Germany (EUA) W 9-7 |
2 Q | Egypt (EGY) W 9-3 |
Soviet Union (URS) L 6-9 |
Did not advance | 5 | ||||
Jerzy Pawłowski | Men's sabre | 1 Q | 2 Q | 2 Q | 1 Q | 6 | |||||
Wojciech Zabłocki | 1 Q | 1 Q | 1 Q | 4 Q | 5 | ||||||
Ryszard Zub | 2 Q | 1 Q | Rylsky (URS) W 5-4 Ferrari (ITA) L 2-5 Horváth (HUN) L 1-5 Van Der Auwera (BEL) L 4-5 Morales (USA) W 5-3 |
4 | Did not advance | 13 | |||||
Emil Ochyra Jerzy Pawłowski Wojciech Zabłocki Marek Kuszewski Ryszard Zub Andrzej Piątkowski |
Team sabre | Japan (JPN) W 14-2 Austria (AUT) W 9-3 |
1 Q | BYE | United Team of Germany (EUA) W 9-2 |
United States (USA) W 9-3 |
Hungary (HUN) L 7-9 |
Women※
Football※
Roster※
Poland |
Coach: Czesław Krug
|
Group play※
- Group C
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Denmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 4 | +4 | 6 |
Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 |
Poland | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 2 |
Tunisia | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 11 | −8 | 0 |
Final ranking※
Rank | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yugoslavia (YUG) | 5 | 3 | 2 | 0 | 17 | 6 | +1 | 8 |
2 | Denmark (DEN) | 5 | 4 | 0 | 1 | 11 | 7 | +4 | 8 |
3 | Hungary (HUN) | 5 | 4 | 0 | 1 | 17 | 6 | +11 | 8 |
4 | Italy (ITA) | 5 | 2 | 2 | 1 | 11 | 7 | +4 | 6 |
5 | Bulgaria (BUL) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 5 |
6 | Brazil (BRA) | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 4 |
7 | Argentina (ARG) | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 |
8 | Great Britain (GBR) | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 8 | 0 | 3 |
9 | France (FRA) | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 9 | –6 | 3 |
10 | Poland (POL) | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 2 |
11 | Peru (PER) | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 9 | –3 | 2 |
12 | Egypt (EGY) | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 11 | –7 | 1 |
13 | India (IND) | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | –3 | 2 |
14 | Turkey (TUR) | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 10 | –7 | 2 |
15 | Tunisia (TUN) | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 11 | –8 | 1 |
16 | Formosa (ROC) | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | –9 | 1 |
Gymnastics※
Artistic※
- Men
Athlete | Event | Final Standings | Apparatus Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Ernest Hawełek | All-around | 18.05 | 17.95 | 18.25 | 18.00 | 17.80 | 18.50 | 108.55 | 60 | Did not advance | |||||||
Jerzy Jokiel | All-around | 18.90 | 17.80 | 18.00 | 18.00 | 18.10 | 17.65 | 108.45 | 61 | Did not advance | |||||||
Andrzej Konopka | All-around | 18.50 | 17.95 | 18.45 | 17.45 | 18.35 | 18.50 | 109.20 | 46 | Did not advance | |||||||
Alfred Kucharczyk | All-around | 18.70 | 17.95 | 17.60 | 17.95 | 18.25 | 18.25 | 108.70 | 56 | Did not advance | |||||||
Józef Rajnisz | All-around | 17.35 | 18.50 | 18.70 | 17.70 | 17.05 | 18.05 | 107.35 | 72 | Did not advance | |||||||
Aleksander Rokosa | All-around | 18.20 | 17.50 | 18.60 | 16.55 | 18.55 | 17.40 | 106.80 | 74 | Did not advance | |||||||
Ernest Hawełek Jerzy Jokiel Andrzej Konopka Alfred Kucharczyk Józef Rajnisz Aleksander Rokosa |
Team all-around | 92.35 | 90.35 | 92.15 | 89.35 | 91.10 | 91.30 | 546.60 | 10 | — |
- Women
Athlete | Event | Final Standings | Apparatus Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Brygida Dziuba | All-around | 18.800 | 17.933 | 17.899 | 17.266 | 71.898 | 52 | Did not advance | |||||
Barbara Eustachiewicz | All-around | 18.600 | 17.999 | 18.466 | 18.233 | 73.298 | 24 | Did not advance | |||||
Natalia Kot | All-around | 19.066 | 18.466 | 18.999 | 18.333 | 74.864 | 12 | Did not advance | |||||
Eryka Mondry-Kost | All-around | 18.566 | 17.699 | 18.199 | 18.300 | 72.764 | 32 | Did not advance | |||||
Gizela Niedurny | All-around | 18.832 | 17.866 | 18.966 | 16.983 | 72.647 | 37 | Did not advance | |||||
Danuta Nowak-Stachow | All-around | 19.066 | 18.099 | 18.533 | 18.232 | 73.930 | 17 | Did not advance | |||||
Brygida Dziuba Barbara Eustachiewicz Natalia Kot Eryka Mondry-Kost Gizela Niedurny Danuta Nowak-Stachow |
Team all-around | 94.430 | 90.563 | 93.163 | 90.464 | 368.620 | 5 | — |
Field hockey※
Roster※
Poland |
|
Preliminary round※
Group B※
|
|
|
- Group standings
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pakistan | 3 | 3 | 0 | 0 | 21 | 0 | 6 |
Australia | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 5 | 3 |
Poland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 10 | 3 |
Japan | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 20 | 0 |
Pakistan advanced——to the "quarter-finals." Australia and Poland played a tie-breaker match——to determine second place in the group. Japan continued to the classification matches for 13th–16th place.
|
Australia advanced to the quarter-finals. Poland continued to the classification matches for 9th–12th place.
Ninth to twelfth place※
Poland declined to participate in the classification matches and was therefore awarded twelfth place. The other three teams played a round-robin set of matches.
Modern pentathlon※
Three male pentathletes represented Poland in the 1960 Games.
Athlete | Event | Riding (show jumping) |
Fencing (épée one touch) |
Shooting (10 m air pistol) |
Swimming (200 m freestyle) |
Running (3000 m) |
Total points | Final rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Points | Points | Points | Points | ||||
Kazimierz Mazur | Individual | 1129 | 586 | 960 | 710 | 1126 | 4511 | 20 |
Kazimierz Paszkiewicz | 1075 | 563 | 840 | 1010 | 1108 | 4596 | 14 | |
Stanisław Przybylski | 1111 | 747 | 860 | 815 | 1198 | 4731 | 7 | |
Stanisław Przybylski Kazimierz Paszkiewicz Kazimierz Mazur |
Team | 3315 | 1804 | 2660 | 2535 | 3432 | 13746 | 5 |
Rowing※
Poland had five male rowers participate in two out of seven rowing events in 1960.
- Men
Athlete | Event | Heats | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Teodor Kocerka | Single sculls | 7:33.38 | 3 R | 7:24.31 | 1 Q | 7:21.26 | |
Benedykt Augustyniak Kazimierz Neumann Bogdan Poniatowski Antoni Rosołowicz |
Coxless four | 6:34.20 | 3 R | 6:48.50 | 3 | — | 11 |
Shooting※
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Henryk Górski | Men's 300 metre rifle three positions | 543 | 26 Q | 1098 | 17 |
Men's 50 metre rifle prone | 384 | 32 Q | 583 | 13 | |
Jerzy Nowicki | Men's 50 metre rifle three positions | 565 | 3 Q | 1137 | 5 |
Men's 50 metre rifle prone | 381 | 49 Q | 579 | 26 | |
Stefan Masztak | Men's 300 metre rifle three positions | 550 | 16 Q | 1105 | 13 |
Stanisław Romik | 50 m pistol | 365 | 4 Q | 548 | 5 |
Adam Smelczyński | Trap | 88 | 24 Q | 184 | 7 |
Andrzej Tomza | 50 m pistol | 347 | 29 Q | 530 | 28 |
Czesław Zając | 25 m rapid fire pistol | — | 582 | 7 |
Swimming※
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Bernard Aluchna | 100 metre freestyle | 57.9 | 4 Q | 57.8 | 6 | Did not advance | |
Andrzej Kłopotowski | 200 metre breaststroke | 2:41.4 | 2 Q | 2:40.8 | 4 Q | 2:41.2 | 7 |
Jan Lutomski | 400 metre freestyle | 4:42.8 | 5 | — | Did not advance | ||
Andrzej Salamon | 100 metre freestyle | 56.5 | 2 Q | 56.9 | 3 | Did not advance | |
Jerzy Tracz | 400 metre freestyle | 4:38.6 | 3 | — | Did not advance | ||
Andrzej Salamon Bernard Aluchna Jerzy Tracz Jan Lutomski |
4 x 200 metre freestyle | 8:32.0 | 9 | — | Did not advance |
Weightlifting※
- Men
Athlete | Event | Military Press | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||||
Marian Jankowski | 56 kg | 92,5 | 8 | 100 | 4 | 192.5 | 4 | 322.5 | 5 |
Marian Zieliński | 67,5 kg | 115 | 4 | 110 | 5 | 150 | 2 | 375 | 4 |
Waldemar Baszanowski | 105 | 19 | 117.5 | 2 | 147.5 | 4 | 370 | 5 | |
Krzysztof Siemion | 75 kg | 135 | 2 | 117.5 | 8 | 147.5 | 11 | 400 | 5 |
Ireneusz Paliński | 82,5 kg | 130 | 2 | 132.5 | 1 OR | 180 | 1 WR | 442.5 | |
Jan Bochenek | 130 | 2 | 120 | 7 | 170 | 2 | 420 | ||
Czesław Białas | 90 kg | 130 | 9 | 122.5 | 9 | 157.5 | 9 | 410 | 7 |
Wrestling※
- Men's freestyle
Athlete | Event | Elimination Pool | Final round | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 Result |
Round 2 Result |
Round 3 Result |
Round 4 Result |
Round 5 Result |
Round 6 Result |
Final round Result |
Rank | ||
Lesław Kropp | −52 kg | Jorge Rosado Garcia (MEX) W T 5:46 |
André Georges Zoete (FRA) L T 3:57 |
Mohamed Ibrahim Seifpour Saidabadi (IRI) L T 6:02 |
Did not advance | 11 | |||
Tadeusz Trojanowski | −57 kg | Paul Hanni (FIN) W T 4:24 |
Geoffrey Jameson (AUS) W T 4:25 |
Alfred Kammerer (EUA) W P |
BYE | Neżdet Zalew (BUL) L P |
Terrence McCann (USA) L P |
— | |
Jan Żurawski | −62 kg | Tamiji Sato (JPN) L P |
Abraham Geldenhuys (RSA) W P |
Muhammad Akhtar (PAK) L P |
Did not advance | 12 | |||
Jan Kuczyński | −67 kg | Władimir Siniawskij (URS) L P |
Kazuo Abe (JPN) L T 6:26 |
Did not advance | 20 | ||||
Lucjan Sosnowski | +87 kg | Hamit Kaplan (TUR) L T 6:49 |
BYE | Pietro Marascalchi (ITA) L T 7:45 |
Did not advance | 10 |
- Men's Greco-Roman
References※
- ^ "Poland at the 1960 Rome Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 29 July 2014.
- ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Poland Rowing at the 1960 Roma Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on 17 April 2020. Retrieved 26 February 2018.