Games
|
Gold
|
Silver
|
Bronze
|
1974 Havana
|
Mate Parlov (YUG)
|
Oleg Korotayev (URS)
|
Ottomar Sachse (GDR)
|
Leon Spinks (USA)
|
1978 Belgrade
|
Sixto Soria (CUB)
|
Tadija Kačar (YUG)
|
Nikolay Erofyeev (URS)
|
Herbert Bauch (GDR)
|
1982 Munich
|
Pablo Romero (CUB)
|
Paweł Skrzecz (POL)
|
Valeri Shin (URS)
|
Pero Tadić (YUG)
|
1986 Reno
|
Pablo Romero (CUB)
|
Vacant
|
Damir Škaro (YUG)
|
Deyan Kirilov (BUL)
|
1989 Moscow
|
Henry Maske (GDR)
|
Pablo Romero (CUB)
|
Nurmagomed Shanavazov (URS)
|
Sándor Hranek (HUN)
|
1991 Sydney
|
Torsten May (GER)
|
Andrey Kurnyavka (URS)
|
Mehmet Gürgen (TUR)
|
Dale Brown (CAN)
|
1993 Tampere
|
Ramón Garbey (CUB)
|
Jacklord Jacobs (NGR)
|
Dale Brown (CAN)
|
Rostyslav Zaulychnyi (UKR)
|
1995 Berlin
|
Antonio Tarver (USA)
|
Dihosuany Vega (CUB)
|
Thomas Ulrich (GER)
|
Vassiliy Jirov (KAZ)
|
1997 Budapest
|
Aleksandr Lebziak (RUS)
|
Frédéric Serrat (FRA)
|
Isael Álvarez (CUB)
|
Stephen Kirk (IRE)
|
1999 Houston
|
Michael Simms (USA)
|
John Dovi (FRA)
|
Aleksey Trofimov (UKR)
|
Ali Ismayilov (AZE)
|
2001 Belfast
|
Evgeny Makarenko (RUS)
|
Viktor Perun (UKR)
|
John Dovi (FRA)
|
Claudio Rîșco (ROU)
|
2003 Bangkok
|
Evgeny Makarenko (RUS)
|
Magomed Aripgadjiev (BLR)
|
Rudolf Kraj (CZE)
|
Aleksy Kuziemski (POL)
|
2005 Mianyang
|
Yerdos Zhanabergenov (KAZ)
|
Marijo Šivolija (CRO)
|
Utkirbek Haydarov (UZB)
|
Artak Malumyan (ARM)
|
2007 Chicago
|
Abbos Atoev (UZB)
|
Artur Beterbiev (RUS)
|
Daugirdas Šemiotas (LTU)
|
Yerkebulan Shynaliyev (KAZ)
|
2009 Milan
|
Artur Beterbiev (RUS)
|
Elshod Rasulov (UZB)
|
José Larduet (CUB)
|
Abdelkader Bouhenia (FRA)
|
2011 Baku
|
Julio César La Cruz (CUB)
|
Adilbek Niyazymbetov (KAZ)
|
Egor Mekhontsev (RUS)
|
Elshod Rasulov (UZB)
|
2013 Almaty
|
Julio César La Cruz (CUB)
|
Adilbek Niyazymbetov (KAZ)
|
Oybek Mamazulunov (UZB)
|
Joe Ward (IRE)
|
2015 Doha
|
Julio César La Cruz (CUB)
|
Joe Ward (IRL)
|
Elshod Rasulov (UZB)
|
Pavel Silyagin (RUS)
|
2017 Hamburg
|
Julio César La Cruz (CUB)
|
Joe Ward (IRL)
|
Carlos Andrés Mina (ECU)
|
Bektemir Melikuziev (UZB)
|
2019 Yekaterinburg
|
Bekzad Nurdauletov (KAZ)
|
Dilshodbek Ruzmetov (UZB)
|
Julio César La Cruz (CUB)
|
Benjamin Whittaker (ENG)
|
2021 Belgrade
|
Robby Gonzales (USA)
|
Aliaksei Alfiorau (BLR)
|
Savelii Sadoma (RBF)
|
Vladimir Mironchikov (SRB)
|
2023 Tashkent
|
Nurbek Oralbay (KAZ)
|
Tuohetaerbieke Tanglatihan (CHN)
|
Gazimagomed Jalidov (ESP)
|
Imam Khataev (RUS)
|