Championships
|
Gold
|
Silver
|
Bronze
|
1949 Geneva
|
Werner Zimmermann Jean Engler Eduard Kunz Switzerland
|
Hans Frühwirth Rudolf Pillwein Josef Danek Austria
|
Bohuslav Fiala Alvin Jeschke Jiří Valeš Czechoslovakia
|
1951 Steyr
|
Hans Frühwirth Rudolf Pillwein Othmar Eiterer Austria
|
Albert Krais Ernst Sonntag Erich Seidel West Germany
|
Eduard Kunz Werner Zimmermann Jean Engler Switzerland
|
1953 Meran
|
Franz Grafetsberger Hans Herbist Rudolf Sausgruber Austria
|
Dieter Frank Helmuth Setzkorn Hilmar Pawliczek East Germany
|
Karl Bruns Karl Rath Günter Deuble West Germany
|
1955 Tacen
|
Manfred Vogt Sigi Holzbauer Alois Würfmannsdobler West Germany
|
Robert Fabian Rudolf Klepp Eduard Radelspöck Austria
|
Dimitrij Skolil Vladimír Cibák Zdeněk Matějovský Czechoslovakia
|
1957 Augsburg
|
Heinz Bielig Eberhard Gläser Reinhard Sens East Germany
|
Vladimír Cibák Jan Pára Dimitrij Skolil Czechoslovakia
|
Manfred Vogt Günter Kirchner Karl Schröder West Germany
|
1959 Geneva
|
Eberhard Gläser Heinz Bielig Günther Möbius East Germany
|
Jan Pára Vladimír Cibák Zdeněk Košťál Czechoslovakia
|
Manfred Vogt Georg Samhuber Werner Vogler West Germany
|
1961 Hainsberg
|
Horst Wängler Eberhard Gläser Roland Hahnebach East Germany
|
Jaroslav Vyhlíd Jiří Černý Zdeněk Košťál Czechoslovakia
|
Eugeniusz Kapłaniak Jan Niemiec Władysław Piecyk Poland
|
1963 Spittal
|
Eberhard Gläser Rolf Luber Fritz Lange East Germany
|
Eugeniusz Kapłaniak Władysław Piecyk Bronisław Waruś Poland
|
David Mitchell Geoffrey Dinsdale Martin Rohleder Great Britain
|
1965 Spittal
|
Manfred Vogt Eugen Weimann Horst Dieter Engelke West Germany
|
Eberhard Gläser Fritz Lange Rolf Luber East Germany
|
Robert Fabian Manfred Hausmann Kurt Presslmayr Austria
|
1967 Lipno
|
Jürgen Bremer Volkmar Fleischer Christian Döring East Germany
|
Herbert Beck Gunter Trojovsky Eugen Weimann West Germany
|
Claude Lutz Jean-Louis Olry Claude Peschier France
|
1969 Bourg St.-Maurice
|
Patrick Maccari Claude Peschier Alain Colombe France
|
Kenneth Langford Raymond Calverley John MacLeod Great Britain
|
Jürgen Gerlach Werner Rosener Ulrich Peters West Germany
|
1971 Meran
|
Kurt Presslmayr Norbert Sattler Hans Schlecht Austria
|
Jürgen Bremer Siegbert Horn Christian Döring East Germany
|
Jürgen Gerlach Alfred Baum Ulrich Peters West Germany
|
1973 Muotathal
|
Wolfgang Büchner Siegbert Horn Christian Döring East Germany
|
Jerzy Stanuch Wojciech Gawroński Stanisław Majerczak Poland
|
Éric Koechlin Michel Magdinier Claude Peschier France
|
1975 Skopje
|
Ulrich Peters Dieter Förstl Bernd Dichtl West Germany
|
Wojciech Gawroński Jerzy Stanuch Stanisław Majerczak Poland
|
Harald Gimpel Siegbert Horn Christian Döring East Germany
|
1977 Spittal
|
Jean-Yves Prigent Bernard Renault Christian Frossard France
|
Eduard Wolffhardt Norbert Sattler Peter Fauster Austria
|
Wojciech Gawroński Jerzy Stanuch Kazimierz Gawlikowski Poland
|
1979 Jonquière
|
Richard Fox Albert Kerr Allan Edge Great Britain
|
Norbert Sattler Peter Fauster Eduard Wolffhardt Austria
|
Milo Duffek René Zimmermann Martin Brandenburger Switzerland
|
1981 Bala
|
Richard Fox Albert Kerr Nicolas Wain Great Britain
|
Jürg Götz Urs Steinmann Milo Duffek Switzerland
|
Jean-Yves Prigent Thierry Junquet Bernard Renault France
|
1983 Meran
|
Richard Fox Paul McConkey Jim Dolan Great Britain
|
Toni Prijon Peter Micheler Dirk Bovensmann West Germany
|
Luboš Hilgert Ivan Hilgert Jiří Měchura Czechoslovakia
|
1985 Augsburg
|
Peter Micheler Toni Prijon Jürgen Kübler West Germany
|
Christophe Prigent Pascal Marinot Manuel Brissaud France
|
Marjan Štrukelj Janez Skok Jernej Abramič Yugoslavia
|
1987 Bourg St.-Maurice
|
Richard Fox Melvyn Jones Russell Smith Great Britain
|
Jernej Abramič Marjan Štrukelj Janez Skok Yugoslavia
|
Christophe Prigent Laurent Brissaud Manuel Brissaud France
|
1989 Savage River
|
Jernej Abramič Marjan Štrukelj Albin Čižman Yugoslavia
|
Marco Caldera Pierpaolo Ferrazzi Ettore Ivaldi Italy
|
Michael Seibert Thomas Hilger Martin Hemmer West Germany
|
1991 Tacen
|
Manuel Brissaud Gilles Clouzeau Jean-Michel Regnier France
|
Thomas Becker Michael Glöckle Michael Seibert Germany
|
Luboš Hilgert Peter Nagy Pavel Přindiš Czechoslovakia
|
1993 Mezzana
|
Richard Fox Melvyn Jones Shaun Pearce Great Britain
|
Manuel Brissaud Vincent Fondeviole Sylvain Curinier France
|
Vojtěch Bareš Pavel Přindiš Luboš Hilgert Czech Republic
|
1995 Nottingham
|
Jochen Lettmann Thomas Becker Oliver Fix Germany
|
Fedja Marušič Marjan Štrukelj Andraž Vehovar Slovenia
|
Andrew Raspin Shaun Pearce Ian Raspin Great Britain
|
1997 Três Coroas
|
Paul Ratcliffe Ian Raspin Shaun Pearce Great Britain
|
Vincent Fondeviole Jean-Michel Regnier Ludovic Boulesteix France
|
Thomas Becker Jochen Lettmann Holger Häffner Germany
|
1999 La Seu d'Urgell
|
Thomas Becker Ralf Schaberg Jakobus Stenglein Germany
|
Andraž Vehovar Fedja Marušič Miha Štricelj Slovenia
|
Tomáš Kobes Jiří Prskavec Vojtěch Bareš Czech Republic
|
2002 Bourg St.-Maurice
|
Claus Suchanek Thomas Becker Thomas Schmidt Germany
|
Pierpaolo Ferrazzi Matteo Pontarollo Luca Costa Italy
|
Thomas Monier Benoît Peschier Fabien Lefèvre France
|
2003 Augsburg
|
Thomas Mosimann Mathias Röthenmund Michael Kurt Switzerland
|
David Backhouse Floris Braat Sam Oud Netherlands
|
Thilo Schmitt Thomas Schmidt Claus Suchanek Germany
|
2005 Penrith
|
Julien Billaut Fabien Lefèvre Benoît Peschier France
|
Pierpaolo Ferrazzi Matteo Pontarollo Daniele Molmenti Italy
|
Andrej Nolimal Dejan Kralj Peter Kauzer Slovenia
|
2006 Prague
|
Fabien Lefèvre Julien Billaut Boris Neveu France
|
Daniele Molmenti Stefano Cipressi Diego Paolini Italy
|
Grzegorz Polaczyk Mateusz Polaczyk Dariusz Popiela Poland
|
2007 Foz do Iguaçu
|
Fabian Dörfler Alexander Grimm Erik Pfannmöller Germany
|
Julien Billaut Pierre Bourliaud Sébastien Combot France
|
Ivan Pišvejc Vavřinec Hradilek Luboš Hilgert Czech Republic
|
2009 La Seu d'Urgell
|
Ivan Pišvejc Vavřinec Hradilek Michal Buchtel Czech Republic
|
Campbell Walsh Huw Swetnam Richard Hounslow Great Britain
|
Joan Crespo Guillermo Díez-Canedo Carles Juanmartí Spain
|
2010 Tacen
|
Alexander Grimm Fabian Dörfler Hannes Aigner Germany
|
Pierre Bourliaud Boris Neveu Fabien Lefèvre France
|
Daniele Molmenti Diego Paolini Stefano Cipressi Italy
|
2011 Bratislava
|
Sebastian Schubert Hannes Aigner Alexander Grimm Germany
|
Boris Neveu Vivien Colober Fabien Lefèvre France
|
Giovanni De Gennaro Daniele Molmenti Omar Raiba Italy
|
2013 Prague
|
Daniele Molmenti Andrea Romeo Giovanni De Gennaro Italy
|
Grzegorz Polaczyk Mateusz Polaczyk Dariusz Popiela Poland
|
Boris Neveu Étienne Daille Mathieu Biazizzo France
|
2014 Deep Creek Lake
|
Mathieu Biazizzo Sébastien Combot Boris Neveu France
|
Jiří Prskavec Vavřinec Hradilek Vít Přindiš Czech Republic
|
Richard Hounslow Joseph Clarke Thomas Brady Great Britain
|
2015 London
|
Jiří Prskavec Vavřinec Hradilek Ondřej Tunka Czech Republic
|
Martin Halčin Andrej Málek Jakub Grigar Slovakia
|
Richard Hounslow Joseph Clarke Bradley Forbes-Cryans Great Britain
|
2017 Pau
|
Jiří Prskavec Ondřej Tunka Vít Přindiš Czech Republic
|
Boris Neveu Mathieu Biazizzo Sébastien Combot France
|
Peter Kauzer Martin Srabotnik Žan Jakše Slovenia
|
2018 Rio de Janeiro
|
Joseph Clarke Bradley Forbes-Cryans Christopher Bowers Great Britain
|
Dariusz Popiela Mateusz Polaczyk Michał Pasiut Poland
|
Ondřej Tunka Vít Přindiš Jiří Prskavec Czech Republic
|
2019 La Seu d'Urgell
|
David Llorente Samuel Hernanz Joan Crespo Spain
|
Jiří Prskavec Vít Přindiš Vavřinec Hradilek Czech Republic
|
Dariusz Popiela Michał Pasiut Krzysztof Majerczak Poland
|
2021 Bratislava
|
Boris Neveu Mathieu Biazizzo Benjamin Renia France
|
Jakub Grigar Martin Halčin Adam Gonšenica Slovakia
|
Peter Kauzer Martin Srabotnik Niko Testen Slovenia
|
2022 Augsburg
|
Hannes Aigner Noah Hegge Stefan Hengst Germany
|
Joseph Clarke Christopher Bowers Bradley Forbes-Cryans Great Britain
|
Boris Neveu Titouan Castryck Malo Quéméneur France
|
2023 London
|
Jiří Prskavec Vít Přindiš Jakub Krejčí Czech Republic
|
Boris Neveu Titouan Castryck Benjamin Renia France
|
Mateusz Polaczyk Michał Pasiut Dariusz Popiela Poland
|