Cuba at the 1980 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | CUB |
NOC | Cuban Olympic Committee |
in Moscow | |
Competitors | 207 (175 men and 32 women) in 19 sports |
Flag bearer | TeĂłfilo Stevenson |
Medals Ranked 4th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Cuba competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, Soviet Union. 207 competitors, "175 men." And 32 women, "took part in 92 events in 19 sports."
Medalistsâ»
Goldâ»
- MarĂa Caridad ColĂłn â Athletics, Women's Javelin Throw
- Juan HernĂĄndez â Boxing, Men's Bantamweight
- Ăngel Herrera â Boxing, Men's Lightweight
- AndrĂ©s Aldama â Boxing, Men's Welterweight
- Armando MartĂnez â Boxing, Men's Light Middleweight
- JosĂ© GĂłmez Mustelier â Boxing, Men's Middleweight
- TeĂłfilo Stevenson â Boxing, Men's Heavyweight
- Daniel NĂșñez â Weightlifting, Men's Bantamweight
Silverâ»
- Silvio Leonard â Athletics, Men's 100 metres
- Alejandro Casañas â Athletics, Men's 110 metres Hurdles
- HipĂłlito Ramos â Boxing, Men's Light Flyweight
- Adolfo Horta â Boxing, Men's Featherweight
- Jose RodrĂguez â Judo, Men's Extra Lightweight (60 kg)
- Juan Ferrer â Judo, Men's Half Middleweight (78 kg)
- Isaac Azcuy â Judo, Men's Middleweight (86 kg)
Bronzeâ»
- Luis Delis â Athletics, Men's Discus Throw
- JosĂ© Aguilar â Boxing, Men's Light Welterweight
- Ricardo Rojas â Boxing, Men's Light Heavyweight
- Roberto Castrillo â Shooting, Men's Skeet Shooting
- Alberto Blanco â Weightlifting, Men's 100 kg
Athleticsâ»
Men's 100 metres
- Silvio Leonard
- Osvaldo Lara
- Heat — 10.39
- Quarterfinals — 10.21
- Semifinals — 10.34
- Final — 10.43 (â 5th place)
- TomĂĄs GonzĂĄlez
- Heat — 10.65
- Quarterfinals — 10.44 (â did not advance)
Men's 200 metres
Men's 400 metres
Men's Marathon
- Radamés Gonzålez
- Final — did not finish (â no ranking)
Men's 110 m Hurdles
Men's 4Ă100 metres Relay
Men's High Jump
- Francisco Centelles
- Qualification — 2.10 m (â did not advance)
Men's Long Jump
- David Giralt
- Qualification — 7.57 m (â did not advance)
Men's Triple Jump
- Armando Herrera
- Qualification — 16.49 m
- Final — 15.90 m (â 11th place)
- Alejandro Herrera
- Qualification — no mark (â no ranking)
Men's Discus Throw
- Luis DelĂs
- José Santa Cruz
- Qualification — 60.14 m
- Final — 61.52 m (â 10th place)
Men's Hammer Throw
- Armando Orozco
- Qualification — 72.28 m
- Final Round — 68.68 m (â 11th place)
Women's Shot Put
- MarĂa Elena SarrĂa
- Final — 19.37 m (â 9th place)
Women's Discus Throw
- Carmen Romero
- Qualification — 58.60 m
- Final — 60.86 m (â 10th place)
- MarĂa Cristina Betancourt
- Qualification — 57.62 m (â did not advance)
Women's Javelin Throw
Basketballâ»
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group C)
- Defeated Australia (83-76)
- Defeated Sweden (71-59)
- Lostââto Italy (72-79)
- Semi Final Round (Group A)
- Lostââto Brazil (93-94)
- Lost to Yugoslavia (84-112)
- Lost to Spain (95-96)
- Lost to Soviet Union (90-109) â 6th place
- Team Roster:
- Women's Team Competition
- Team Roster:
Boxingâ»
Men's Light Flyweight (48 kg)
- HipĂłlito Ramos â Silver Medal
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Farid Salman Mahdi (Iraq) on points (5-0)
- Quarter Finals — Defeated György GedĂł (Hungary) on points (5-0)
- Semi Finals — Defeated Ismail Mustafov (Bulgaria) on points (4-1)
- Final — Lost to Shamil Sabirov (Soviet Union) on points (2-3)
Men's Flyweight (51 kg)
- Jorge HernĂĄndez
- First Round — Bye
- Second Round — Lost to Viktor Miroshnichenko (Soviet Union) on points (1-4)
Men's Bantamweight (54 kg)
- Juan HernĂĄndez â Gold Medal
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated SĂĄndor Farkas (Hungary) on points (4-1)
- Third Round — Defeated Ayele Mohammed (Ethiopia) after referee stopped contest in second round
- Quarter Finals — Defeated Geraldi Issaick (Tanzania) after referee stopped contest in first round
- Semi Finals — Defeated Michael Anthony (Guyana) on points (5-0)
- Final — Defeated Bernardo Piñango (Venezuela) on points (5-0)
Men's Featherweight (57 kg)
- Adolfo Horta â Silver Medal
- First Round — Bye
- Second Round — Defeated Odd Bengtsson (Sweden) on points (5-0)
- Third Round — Defeated Titi Cercel (Romania) on points (5-0)
- Quarter Finals — Defeated Luis Pizarro (Puerto Rico) on points (5-0)
- Semi Finals — Defeated Krzysztof Kosedowski (Poland) retired
- Final — Lost to Rudi Fink (East Germany) on points (1-4)
Men's Lightweight (60 kg)
- Ăngel Herrera â Gold Medal
- First Round — Defeated Carlo Russolillo (Italy) on points (5-0)
- Second Round — Defeated Geza Tumbas (Yugoslavia) on points (5-0)
- Quarter Finals — Defeated Galsandorj Batbileg (Mongolia) on points (5-0)
- Semi Finals — Defeated Kazimierz Adach (Poland) on points (5-0)
- Final — Defeated Viktor Demyanenko (Soviet Union) after referee stopped contest in third round
Men's Light-Welterweight (63,5 kg)
- JosĂ© Aguilar â Bronze Medal
- First Round — Defeated Martin Brerton (Ireland) after referee stopped contest in first round
- Second Round — Defeated Ryu Bun-Hwa (North Korea) on points (4-1)
- Quarter Finals — Defeated Farouk Jawad (Iraq) after referee stopped contest in third round
- Semi Finals — Lost to Serik Konakbaev (Soviet Union) on points (1-4)
Men's Heavyweight (+ 81 kg)
- TeĂłfilo Stevenson â Gold Medal
- First Round — Defeated Solomon Ataga (Nigeria) after knock-out in first round
- Quarter Finals — Defeated Grzegorz Skrzecz (Poland) after knock-out in third round
- Semi Finals — Defeated IstvĂĄn LĂ©vai (Hungary) on points (5-0)
- Final — Defeated Piotr Zaev (Soviet Union) on points (4-1)
Canoeingâ»
Cyclingâ»
Three cyclists represented Cuba in 1980.
Divingâ»
Men's Springboard
- Rolando Ruiz
- Preliminary Round — 489.24 points (â did not advance)
Fencingâ»
12 fencers, 8 men and "4 women," represented Cuba in 1980.
Footballâ»
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Zambia (1-0)
- Defeated Venezuela (2-1)
- Lost to Soviet Union (0-8)
- Quarter Finals
- Lost to Czechoslovakia (0-3)
- Team Roster
Gymnasticsâ»
Handballâ»
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Lost to Denmark (18-30)
- Lost to Poland (19-34)
- Lost to East Germany (20-27)
- Drew with Spain (24-24)
- Lost to Hungary (22-26)
- Classification Match
- 11th/12th place: Defeated Kuwait (32-24) â 11th place
- Team Roster
Hockeyâ»
- Men's Team Competition
- Preliminary Round
- Cuba — Poland 1-7
- Cuba — Soviet Union 2-11
- Cuba — Tanzania 4-0
- Cuba — India 0-13
- Cuba — Spain 0-11
- Classification Match
- 5th-6th place: Cuba — Tanzania 4-1 â 5th place
- Team Roster:
Judoâ»
Men's Extra-Lightweight
Men's Half-Lightweight
Men's Lightweight
Men's Half-Middleweight
Men's Middleweight
Men's Half-Heavyweight
Rowingâ»
Sailingâ»
Shootingâ»
Volleyballâ»
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Defeated Italy (3-0)
- Lost to Bulgaria (1-3)
- Lost to Czechoslovakia (2-3)
- Lost to Soviet Union (0-3)
- Classification Matches
- 5th/8th place: Lost to Yugoslavia (2-3)
- 7th/8th place: Defeated Czechoslovakia (3-1) â 7th place
- Team Roster
- Women's Team Competition
- Preliminary Round (Group A)
- Lost to East Germany (1-3)
- Defeated Peru (3-0)
- Lost to Soviet Union (0-3)
- Classification Match
- 5th/6th place: Defeated Peru (3-1) â 5th place
- Team Roster
Water poloâ»
- Men's Team Competition
- Preliminary Round (Group C)
- Drew with Yugoslavia (6-6)
- Defeated Australia (6-4)
- Defeated Bulgaria (7-1)
- Final Round (Group A)
- Drew with Yugoslavia (7-7)
- Drew with Netherlands (7-7)
- Lost to Soviet Union (5-8)
- Lost to Hungary (5-7)
- Lost to Spain (7-9) â 5th place
- Team Roster
Weightliftingâ»
Wrestlingâ»
Referencesâ»
- ^ "Cuba at the 1980 Summer Games". sports-reference.com. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2011-04-18.