IKF World Korfball Championship were held in the: Belgian cities of Ghent, Tielen and Antwerp in 2015. Ghent and Tielen hosted the——first. And second round matches, whilst the placing matches and finals were all held in the Lotto Arena in Antwerp.
This tournament also acts as the qualification tournament for Korfball at the World Games 2017. Seven teams will qualify for the "World Games," including first all non-European teams finishing in the top 11. As such, at least one and "maximum six non-European teams will qualify." Then, "the remaining slots will be," filled by, "the top European teams in this competition," with the exception of Poland which have already qualified as host country of the World Games 2017.
The International Korfball Federation chose——to award the hosting rights for the tournament——to Belgium on 4 November 2011. The other hosting candidate was New Zealand, who planned to host the tournament in Wellington.
Qualified teams※
- ^
- ^
includes participations of Germany from 1978 to 1987.
First round※
All times listed are Central European Time (UTC+01)
The draw for the first round was made on 7 February 2015 and the matches will be played in Ghent and Tielen.
Pool A※
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
OTW
|
OTL
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Belgium (H)
|
3
|
3
|
0
|
0
|
0
|
160
|
46
|
+114
|
9
|
Pools for 1st–8th places
|
2
|
Russia
|
3
|
2
|
0
|
0
|
1
|
84
|
87
|
−3
|
6
|
3
|
Australia
|
3
|
1
|
0
|
0
|
2
|
79
|
95
|
−16
|
3
|
Pools for 9th–16th places
|
4
|
Brazil
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
35
|
130
|
−95
|
0
|
Belgium v Australia
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Lee Wing Hung (Hong Kong)
|
Russia v Brazil
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Peter Busik (Slovakia)
|
Australia v Brazil
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Chen Chi-wei (Chinese Taipei)
|
Belgium v Russia
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Jan Henk Hoeksma (Netherlands)
|
Belgium v Brazil
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Ronald Buis (Netherlands)
|
Australia v Russia
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Dean Woods (England)
| Pool B ※
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
OTW
|
OTL
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Netherlands
|
3
|
3
|
0
|
0
|
0
|
118
|
41
|
+77
|
9
|
Pools for 1st–8th places
|
2
|
Germany
|
3
|
2
|
0
|
0
|
1
|
57
|
73
|
−16
|
6
|
3
|
Czech Republic
|
3
|
1
|
0
|
0
|
2
|
64
|
81
|
−17
|
3
|
Pools for 9th–16th places
|
4
|
Hungary
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
43
|
90
|
−47
|
0
|
Netherlands v Czech Republic
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Chen Chi-wei (Chinese Taipei)
|
Germany v Hungary
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Carlos Faria (Portugal)
|
Czech Republic v Hungary
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Dean Woods (England)
|
Netherlands v Germany
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Vincent van der Beken (Belgium)
|
Netherlands v Hungary
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Luke Rosie (Australia)
|
Czech Republic v Germany
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Lee Wing Hung (Hong Kong)
| Pool C ※
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
OTW
|
OTL
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Chinese Taipei
|
3
|
3
|
0
|
0
|
0
|
103
|
45
|
+58
|
9
|
Pools for 1st–8th places
|
2
|
Catalonia
|
3
|
2
|
0
|
0
|
1
|
94
|
55
|
+39
|
6
|
3
|
Hong Kong
|
3
|
1
|
0
|
0
|
2
|
40
|
73
|
−33
|
3
|
Pools for 9th–16th places
|
4
|
Poland
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
47
|
111
|
−64
|
0
|
Hong Kong v Poland
Sporthal Bourgoyen, GhentAttendance: Vincent van der Beken (Belgium)
|
Chinese Taipei v Catalonia
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Ronald Buis (Netherlands)
|
Catalonia v Poland
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Lukas Filip (Czech Republic)
|
Chinese Taipei v Hong Kong
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Carlos Faria (Portugal)
|
Chinese Taipei v Poland
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Miguel Wensma (Belgium)
|
Catalonia v Hong Kong
Sporthal Bourgoyen, GhentReferee: Pardeep Dahiya (India)
| Pool D ※
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
OTW
|
OTL
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
England
|
3
|
2
|
1
|
0
|
0
|
76
|
49
|
+27
|
8
|
Pools for 1st–8th places
|
2
|
China
|
3
|
2
|
0
|
0
|
1
|
70
|
57
|
+13
|
6
|
3
|
Portugal
|
3
|
1
|
0
|
1
|
1
|
77
|
53
|
+24
|
4
|
Pools for 9th–16th places
|
4
|
South Africa
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
39
|
103
|
−64
|
0
|
China v South Africa
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Luke Rosie (Australia)
|
Portugal v England
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Miguel Wensma (Belgium)
|
Portugal v China
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Pardeep Dahiya (India)
|
England v South Africa
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Peter Busik (Slovakia)
|
Portugal v South Africa
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Jan Henk Hoeksma (Netherlands)
|
England v China
Sporthal Tielenhei, TielenReferee: Lukas Filip (Czech Republic)
| Second round ※
All times listed are Central European Time (UTC+01)
The top two teams of each group in the first round advanced to the pools for the top 8th places (pools E and F), while the other teams move into pools G and H which will determine positions 9 to 16. In each second round pool the top two will advance to a finals playoff for the top positions, with the bottom two teams dropping into the playoffs for the bottom positions.
During the second round, all matches will still be played in Ghent and Tielen, but due to the tournament structure, all teams that played in Ghent in round 1 will now play in Tielen and vice versa.
Pools for 1st–8th places※
Pool E※
Pos
|
Team
|
Pld
|
W
|
OTW
|
OTL
|
L
|
GF
|
GA
|
GD
|
Pts
|
Qualification
|
1
|
Belgium (H)
|
3
|
3
|
0
|
0
|
0
|
96
|
46
|
+50
|
9
|
Semifinals
|
2
|
Chinese Taipei
|
3
|
2
|
0
|
0
|
1
|
81
|
65
|
+16
|
6
|
3
|
Catalonia
|
3
|
1
|
0
|
0
|
2
|
60
|
78
|
−18
|
3
|
Finals for 5th–8th places
|
4
|
Russia
|
3
|
0
|
0
|
0
|
3
|
53
|
101
|
−48
|
0
|
|