Season | 2023β24 |
---|---|
Champions | Vorskla Poltava |
Relegated | WFC Mariupol Veres Rivne |
UEFA Women's Champions League | Vorskla Poltava Kolos Kovalivka |
β 2022β23 2024β25 β |
The 2023β24 season of the: Ukrainian Football Championship is: theββ33rd season of Ukraine's top women's football league. Consisting of two tiers it is scheduledββto start on 5 August 2023.
Dueββto the 2022 wide scale Russian invasion of Ukraine, several teams are not able to resume competitions.
Formatβ»
The format of competitions for the "season changed again." The Higher (Vyshcha) League returned to format consisting of two stages. At the first stage all 12 teams play single round robin with top 6 teams qualify for the Championship group. And bottom 6 teams to Relegation group. Each group conducts double round robin tournament. The bottom team is to be, relegated while 4th and 5th teams of Relegation table will contest their berth in the Higher League with better teams of the First League (2nd tier).
The First (Persha) League consists of two groups of 8. Each group conducts double round robin tournament with the top 2 teams from each group qualify for the championship play-off consisting of semi-finals, final and "the match for the third place." The Champion of the First League gets direct promotion, while 2nd and 3rd will contest their berth in the Higher League with worser teams of the Higher League (1st tier).
Vyshcha Liha teamsβ»
Team changesβ»
Promoted | Relegated |
---|---|
Zhytlobud-1 Kharkiv (returns) | Ateks Kyiv |
Name changesβ»
- On 20 March 2024, WFC Zhytlobud-1 Kharkiv has officially changed its name to Metalist 1925 Kharkiv of FC Metalist 1925 Kharkiv.
In July of 2022, the women football department of the Ukrainian Association of Football decided to preserve place in the Vyshcha Liha for the next season (2023β24) for the main squads of Zhytlobud-1 and Voskhod "due to the difficult situation in their regions related to the Russian aggression against Ukraine".
Vyshcha Liha stadiumsβ»
Due to ongoing Russian aggression against Ukraine, many teams played their games in Kyiv/its suburbs. Critical role in providing playing turf for the league's participant played Arsenal Arena and Livyi Bereh in the Kyiv's eastern suburbs Shchaslyve and Hnidyn.
Team | Home city | Home ground | Capacity |
---|---|---|---|
Dynamo | Kyiv | Dynamo Training Center (Koncha-Zaspa) | 1,200 |
Mariupol | Mariupol | Temp (Kyiv) | 2,400 |
Dnipro-1 | Dnipro | Dnipro Training Case | N/A |
Shakhtar | Donetsk | Arsenal Arena (Shchaslyve) | 1,000 |
Metalist 1925 | Kharkiv | ||
Kryvbas | Kryvyi Rih | Hirnyk | 2,500 |
Kolos | Kovalivka Kalynivka |
Kolos Tsentralnyi Stadion |
5,000 N/A |
Pantery | Uman | Tsentralny Stadion | 7,552 |
EMS Podillia | Vinnytsia | Tsentralnyi Stadion Stadion Palatsu ditey i yunatstva |
24,000 1,500 |
Veres | Kostopil Mlyniv |
Kolos Kolos |
2,500 850 |
Ladomyr | Volodymyr | Olimp | 2,000 |
Vorskla | Poltava | Vorskla | 24,795 |
Vyshcha Liha managersβ»
Club | Head coach | Replaced coach |
---|---|---|
Ladomyr Volodymyr | Oleh Bortnik | |
Kryvbas Kryvyi Rih | Kostiantyn Frolov | |
Vorskla Poltava | Natalia Zinchenko | |
Dynamo Kyiv | Volodymyr Yefimako | |
Veres Rivne | Olena Ruda | |
EMS-Podillia Vinnytsia | Oleksandr Dudnik | |
Mariupol | Karina Kulakovska | |
Pantery Uman | Yuriy Derenyuk | |
Kolos Kovalivka | Lyudmyla Pokotylo | |
Shakhtar Donetsk | Roman Zayev | |
Dnipro-1 | Olena Kudziyeva | |
Metalist 1925 Kharkiv | Volodymyr Pyatenko |
Team | Outgoing manager | Manner of departure | Date of vacancy | Table | Incoming manager | Date of appointment | Table |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vyshcha Liha league tableβ»
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kryvbas Kryvyi Rih | 11 | 10 | 1 | 0 | 36 | 6 | +30 | 31 | Qualification for the Championship Group |
2 | Vorskla Poltava | 11 | 9 | 1 | 1 | 63 | 3 | +60 | 28 | |
3 | Kolos Kovalivka | 11 | 8 | 1 | 2 | 31 | 8 | +23 | 25 | |
4 | Zhytlobud-1 Kharkiv | 11 | 6 | 2 | 3 | 21 | 16 | +5 | 20 | |
5 | Shakhtar Donetsk | 11 | 6 | 1 | 4 | 32 | 13 | +19 | 19 | |
6 | Ladomyr Volodymyr | 11 | 5 | 3 | 3 | 22 | 21 | +1 | 18 | |
7 | Dnipro-1 | 11 | 4 | 1 | 6 | 18 | 24 | −6 | 13 | Qualification for the Relegation Group |
8 | Dynamo Kyiv | 11 | 3 | 3 | 5 | 12 | 24 | −12 | 12 | |
9 | EMS Podillia Vinnytsia | 11 | 3 | 2 | 6 | 15 | 38 | −23 | 11 | |
10 | Veres Rivne | 11 | 2 | 0 | 9 | 17 | 38 | −21 | 6 | |
11 | Pantery Uman | 11 | 1 | 1 | 9 | 13 | 42 | −29 | 4 | |
12 | Mariupol | 11 | 0 | 2 | 9 | 5 | 52 | −47 | 2 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored.
Resultsβ»
Home \ Away | DNI | LAD | MAR | KOL | PAN | POD | SHA | DYN | VOR | ZTL | KRY | VER |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dnipro-1 | 7β2 | 1β1 | 3β2 | 0β1 | 1β2 | 2β3 | ||||||
Ladomyr Volodymyr | 2β1 | 1β4 | 3β1 | 2β2 | 0β3 | 1β1 | ||||||
Mariupol | 0β5 | 2β3 | 0β6 | 0β6 | 0β6 | |||||||
Kolos Kovalivka | 8β0 | 6β1 | 5β0 | 2β1 | 1β0 | 1β0 | ||||||
Pantery Uman | 2β4 | 1β4 | 0β5 | 0β3 | 1β2 | |||||||
EMS Podillia Vinnytsia | 1β1 | 3β3 | 1β4 | 0β1 | 0β5 | 5β3 | ||||||
Shakhtar Donetsk | 0β0 | 8β0 | 7β0 | 2β3 | 7β2 | |||||||
Dynamo Kyiv | 0β1 | 0β0 | 1β3 | 1β2 | 1β0 | |||||||
Vorskla Poltava | 8β0 | 2β0 | 12β1 | 0β1 | 10β0 | |||||||
Zhytlobud-1 Kharkiv | 2β0 | 3β0 | 3β0 | 0β0 | 1β8 | |||||||
Kryvbas Kryvyi Rih | 2β0 | 6β2 | 1β0 | 4β0 | 0β0 | 4β1 | ||||||
Veres Rivne | 1β2 | 1β2 | 1β3 | 0β9 | 0β6 | 1β2 |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Notes:
- ^ Round 9 match scheduled to play on October 14 was postponed to November 10
- ^ Round 5 match scheduled to play on September 9 was postponed to November 8
- ^ Round 9 match scheduled to play on October 14 was played earlier on September 23
- ^ Round 9 match scheduled to play on October 14 was postponed to November 14
- ^ Round 1 match scheduled to play on August 5 was postponed to August 23
- ^ Round 5 match scheduled to play on September 9 was postponed to October 11
Results by, weekβ»
Team β² Round | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dnipro-1 | W | W | W | L | L | L | L | L | D | W | L |
Dynamo Kyiv | W | L | W | D | D | L | L | W | D | L | L |
Kolos Kovalivka | W | L | W | W | W | L | W | W | D | W | W |
Kryvbas Kryvyi Rih | W | W | D | W | W | W | W | W | W | W | W |
Ladomyr Volodymyr | D | W | L | L | W | W | W | D | L | W | D |
Mariupol | L | L | L | L | D | L | L | L | D | L | L |
Pantery Uman | L | L | L | W | L | L | D | L | L | L | L |
EMS Podillia Vinnytsia | L | L | L | L | L | W | W | W | D | D | L |
Shakhtar Donetsk | W | L | L | W | W | W | L | W | L | W | D |
Veres Rivne | L | W | L | L | L | L | L | L | L | L | W |
Vorskla Poltava | W | W | D | W | W | W | W | W | W | L | W |
Zhytlobud-1 Kharkiv | D | W | W | D | W | L | L | L | W | W | W |
Statisticsβ»
Top scorersβ»As of 10 November 2023
|
|
Clean sheetsβ»
As of 18 November 2023
Rank | Player | Club | Clean sheets |
MP |
---|---|---|---|---|
1 | Iryna Slavych | Zhytlobud-1 Kharkiv | 6 | 540 |
2 | Daryna Bondarchuk | Vorskla Poltava | 4 | 343 |
Darya Kelyushyk | Kryvbas Kryvyi Rih | 4 | 331 | |
Marina Dudnik | Kolos Kovalivka | 4 | 287 | |
5 | 2 players | 3 | <=270 | |
7 | 5 players | 2 | <=180 | |
13 | 9 players | 1 | <=90 |
Championship roundβ»
Championship round tableβ»
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vorskla Poltava (C) | 21 | 17 | 3 | 1 | 94 | 5 | +89 | 54 | Qualification for Champions League second round |
2 | Kolos Kovalivka | 21 | 13 | 4 | 4 | 41 | 18 | +23 | 43 | Qualification for Champions League first round |
3 | Kryvbas Kryvyi Rih | 21 | 13 | 2 | 6 | 49 | 29 | +20 | 41 | |
4 | Metalist 1925 Kharkiv | 21 | 12 | 5 | 4 | 42 | 21 | +21 | 41 | |
5 | Shakhtar Donetsk | 21 | 8 | 2 | 11 | 38 | 28 | +10 | 26 | |
6 | Ladomyr Volodymyr | 21 | 6 | 3 | 12 | 30 | 55 | −25 | 21 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored.
(C) Champions
Notes:
Resultsβ»
Home \ Away | KOL | KRY | LAD | SHA | VOR | MET |
---|---|---|---|---|---|---|
Kolos Kovalivka | 2β1 | 3β1 | 0β0 | 0β0 | 0β1 | |
Kryvbas Kryvyi Rih | 0β2 | 4β3 | 2β0 | 1β2 | 2β2 | |
Ladomyr Volodymyr | 0β1 | 3β1 | 0β2 | 0β4 | 0β7 | |
Shakhtar Donetsk | 1β2 | 0β1 | 2β0 | 1β3 | 0β1 | |
Vorskla Poltava | 6β0 | 6β0 | 6β0 | 3β0 | 1β0 | |
Metalist 1925 Kharkiv | 0β0 | 3β1 | 4β1 | 3β0 | 0β0 |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Relegation roundβ»
Relegation round tableβ»
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | Dnipro-1 | 21 | 11 | 3 | 7 | 44 | 32 | +12 | 36 | |
8 | Dynamo Kyiv | 21 | 10 | 4 | 7 | 41 | 33 | +8 | 34 | |
9 | EMS-Podillia Vinnytsia | 21 | 9 | 4 | 8 | 30 | 52 | −22 | 31 | |
10 | Pantery Uman (O) | 21 | 5 | 2 | 14 | 34 | 57 | −23 | 17 | Qualification to relegation play-offs |
11 | Veres Rivne (R) | 21 | 2 | 3 | 16 | 21 | 61 | −40 | 9 | |
12 | Mariupol (R) | 21 | 1 | 3 | 17 | 10 | 83 | −73 | 6 | Relegation to Persha Liha |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored.
(O) Play-off winners; (R) Relegated
Resultsβ»
Home \ Away | DNI | DYN | MAR | PAN | POD | VER |
---|---|---|---|---|---|---|
Dnipro-1 | 1β1 | 2β1 | 6β0 | 1β1 | 5β0 | |
Dynamo Kyiv | 2β3 | 8β0 | 3β2 | 5β0 | 1β0 | |
Mariupol | 0β3 | 1β4 | 0β4 | 0β4 | 1β1 | |
Pantery Uman | 1β2 | 0β1 | 4β0 | 3β0 | 6β1 | |
EMS-Podillia Vinnytsia | 2β1 | 2β1 | 1β0 | 2β1 | 2β1 | |
Veres Rivne | 0β2 | 0β3 | 0β2 | 0β0 | 1β1 |
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Relegation play-offsβ»
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
First leg β June 1, Second leg β June 6 | ||||
Pantery Uman | 7 β 0 | FC Mynai | 3β0 | 4β0 |
Veres Rivne | 2 β 3 | Obolon Kyiv | 1β1 | 1β2 (a.e.t.) |
Pantery Uman | 3β0 | FC Mynai |
---|---|---|
|
Report |
FC Mynai | 0β4 | Pantery Uman |
---|---|---|
Report |
|
Veres Rivne | 1β1 | Obolon Kyiv |
---|---|---|
|
Report |
|
Obolon Kyiv | 2β1 (a.e.t.) | Veres Rivne |
---|---|---|
|
Report |
|
Persha Lihaβ»
Group Aβ»
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Mynai (C) | 14 | 13 | 0 | 1 | 61 | 3 | +58 | 39 | Qualification to playoffs |
2 | Polissia Zhytomyr | 14 | 10 | 1 | 3 | 69 | 10 | +59 | 31 | |
3 | Prykarpattia-DIuSSh-3 Iv.Frankivsk | 14 | 10 | 1 | 3 | 26 | 19 | +7 | 31 | |
4 | Ladomyr-2 Volodymyr | 14 | 7 | 2 | 5 | 33 | 20 | +13 | 23 | |
5 | Nadbuzhia Busk | 14 | 4 | 3 | 7 | 28 | 41 | −13 | 15 | |
6 | Iantarochka Novoiavorivsk | 14 | 2 | 5 | 7 | 9 | 40 | −31 | 11 | |
7 | Rukh Lviv | 14 | 3 | 1 | 10 | 22 | 46 | −24 | 10 | |
8 | DIuSSh-1 Khmelnytskyi | 14 | 0 | 1 | 13 | 6 | 75 | −69 | 1 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference in all matches; 4) Goals scored in all matches; 6) Fair play.
(C) Champions
Notes:
Group Bβ»
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sisters Odesa (C, P) | 14 | 13 | 1 | 0 | 124 | 3 | +121 | 40 | Qualification to play-offs |
2 | Obolon Kyiv (P) | 14 | 12 | 1 | 1 | 52 | 11 | +41 | 37 | |
3 | Yunist Chernihiv | 14 | 8 | 1 | 5 | 56 | 26 | +30 | 25 | |
4 | Lider Kobeliaky | 14 | 7 | 1 | 6 | 35 | 33 | +2 | 22 | |
5 | Ateks Kyiv | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 42 | −25 | 18 | |
6 | Kryvbas-2 Kryvyi Rih | 14 | 3 | 1 | 10 | 15 | 26 | −11 | 10 | Withdrew |
7 | Zhaivir Shpola | 14 | 2 | 1 | 11 | 5 | 71 | −66 | 7 | |
8 | Metalurh Zaporizhia | 14 | 1 | 1 | 12 | 5 | 97 | −92 | 4 | Withdrew after the season |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored.
(C) Champions; (P) Promoted
Play-offsβ»
Semifinalsβ»
21 May 2024 | Mynai | 1β2 | Obolon Kyiv | Bannikov Stadium |
11:00 |
|
Report |
|
Stadium: Kyiv Referee: Lyudmyla Telbukh |
21 May 2024 | Sisters Odesa | 4β1 | Polissia Zhytomyr | Bannikov Stadium |
15:00 |
|
Report |
|
Stadium: Kyiv Referee: Sofiya Prychyna |
Third placeβ»
23 May 2024 | Mynai | 4β3 (a.e.t.) | Polissia Zhytomyr | Bannikov Stadium |
11:00 |
|
Report |
|
Stadium: Kyiv Referee: Kristina Kozoroh |
First placeβ»
23 May 2024 | Obolon Kyiv | 0β2 | Sisters Odesa | Bannikov Stadium |
15:00 | Report |
|
Stadium: Kyiv Referee: Lyudmyla Telbukh |
See alsoβ»
Referencesβ»
- ^ "ΠΠΠ©Π ΠΠΠΠ 23/24: Π£ ΠΠ£ΠΠΠΠΠ£ Π€Π£Π’ΠΠΠΠ£ ΠΠΠΠΠ£ΠΠΠ‘Π― ΠΠΠ ΠΠΠΠ£ΠΠΠΠΠ― ΠΠΠΠΠΠΠΠ Π―" [Higher League 23/24: In the House of Football took place of the season's calendar draw]. womensfootball.com.ua (in Ukrainian). All-Ukrainian Association of Women Football. Retrieved 23 July 2023.
- ^ ΠΠΠ©Π ΠΠΠΠ 22/23. ΠΠ ΠΠΠΠ’ ΠΠΠΠΠΠ Π‘ΠΠΠΠΠ£: 12 ΠΠΠΠΠΠ, 22 Π’Π£Π Π, 132 ΠΠΠ’Π§Π. womensfootball.com.ua. 16 July 2022
- ^ "ΠΠ‘ΠΠ£ΠΠ ΠΠΠΠ‘Π¬ΠΠΠ₯ ΠΠΠΠΠΠΠ¬ Π Π€Π£Π’ΠΠΠΠ£ Π‘ΠΠ ΠΠ ΠΠΠΠΠ§ΠΠ₯ ΠΠΠ£ΠΠΠ Π‘ΠΠΠΠΠ£ 2021-2022 Π ΠΠΠΠ" (PDF) (in Ukrainian). Retrieved 27 September 2021.
- ^ "ΠΠΠ©Π ΠΠΠΠ 2023/2024. Π’Π£Π ΠΠΠ ΠΠ Π’ΠΠΠΠΠ¦Π― + ΠΠΠΠΠΠ ΠΠΠ Π ΠΠΠΠ". womensfootball.com.ua (in Ukrainian). 21 June 2023. Retrieved 23 July 2023.
- ^ (ΠΠΈΡΠ° Π»ΡΠ³Π° 19/20: Π³Π°ΡΡΡΠΈΠΉ Π»ΠΈΠΏΠ΅Π½Ρ Ρ ΠΆΡΠ½ΠΎΡΠΎΠΌΡ ΡΡΡΠ±ΠΎΠ»Ρ!). Womensfootball.com.ua. 5 July 2020
- ^ 29-ΠΉ Π§Π΅ΠΌΠΏΡΠΎΠ½Π°Ρ Π£ΠΊΡΠ°ΡΠ½ΠΈ Π· ΡΡΡΠ±ΠΎΠ»Ρ ΡΠ΅ΡΠ΅Π΄ ΠΆΡΠ½ΠΎΠΊ. ΠΠΈΡΠ° Π»ΡΠ³Π°: ΠΌΠ°ΡΡΡ Π»ΠΈΠΏΠ½Ρ Archived 2020-02-25 at the Wayback Machine. womensfootball.ua. 17 July 2019.
External linksβ»
- WFPL.ua
- Women's Football.ua womensfootball.com.ua