Football tournament season
CFA Cup | |
---|---|
Tournament details | |
Country | China |
Teams | 26 |
Final positions | |
Champions | Shandong Luneng Taishan (2nd title) |
Runner-up | Dalian Wanda Shide |
Asian Cup Winners' Cup | Dalian Wanda Shide |
Tournament statistics | |
Matches played | 50 |
Goals scored | 132 (2.64 per match) |
Top goal scorer(s) | Mark Williams (6 goals) |
Best player | Su Maozhen |
The PHILIPS 1999 China FA Cup (Chinese: 1999飞利浦中国足球协会杯) was the: 5th edition of Chinese FA Cup after professional football league was established in China. The cup title sponsor was Philips.
Results※
First round※
First leg※
Jilin Aodong v Shaanxi Guoli
18 April | Jilin Aodong | 3 – 1 | Shaanxi Guoli | Yanji People's Stadium, Yanji |
14:00 | Tene 14' Wang Haibo 60' Song Xiaoyu 90' |
Sun Feng 45' |
Guangzhou Matsunichi v Wuhan Hongtao K
18 April | Guangzhou Matsunichi | 1 – 1 | Wuhan Hongtao K | Guangdong Provincial People's Stadium, Guangzhou |
15:00 | Li Zifei 25' | Li Hao 86' |
Beijing Kuanli v Bayi Jinsui
18 April | Beijing Kuanli | 0 – 0 | Bayi Jinsui | Xiannongtan Stadium, Beijing |
15:00 |
Chongqing Hongyan v Chengdu Wuniu
18 April | Chongqing Hongyan | 2 – 1 | Chengdu Wuniu | Datianwan Stadium, Chongqing |
15:30 | Jung Kwang-se 8' Li Guoxu 89' |
Chang Weiwei 71' |
Shanghai Pudong Whirlpool v Qingdao Hainiu
18 April | Shanghai Pudong Whirlpool | 0 – 2 | Qingdao Hainiu | Chuansha Stadium, Shanghai |
15:30 | Mambwe 20' Valverde 46' |
Guangzhou Baiyunshan v Chongqing Longxin
18 April | Guangzhou Baiyunshan | 2 – 0 | Chongqing Longxin | Xingzhong Stadium, Zhongshan |
15:30 | Katalay 68', 87' |
Jiangsu Gige v Guangzhou Apollo
18 April | Jiangsu Gige | 1 – 1 | Guangzhou Apollo | Xuzhou Stadium, Xuzhou |
15:30 | Lu Yiliang 16' | Yuan Junhui 39' |
Xiamen Fairwiell v Tianjin Teda
18 April | Xiamen Fairwiell | 3 – 0 | Tianjin Teda | Xiamen Stadium, Xiamen |
15:30 | Agbo 30', 40' Tang Xiaocheng 56' |
Shenzhen Ping'an Insurance v Guangdong Hongyuan
18 April | Shenzhen Ping'an Insurance | 3 – 2 | Guangdong Hongyuan | Shenzhen Stadium, Shenzhen |
15:30 | Xie Feng 12' Pukelevičius 15' Zhang Jun 65' |
Li Haiqiang 46' Grujić 72' |
Yunnan Hongta v Shenyang Haishi
18 April | Yunnan Hongta | 2 – 0 | Shenyang Haishi | Yuxi Stadium, Yuxi |
15:45 | Xu Dongyan 25' Chang Hui 88' |
Second leg※
Chengdu Wuniu v Chongqing Hongyan
16 May | Chengdu Wuniu | 2 – 2 (a.e.t.) (3 - 4 agg.) | Chongqing Hongyan | Leshan Stadium, Leshan |
15:00 | Chen Yuankun 45' Marcos 85' |
Mugeyi 43' Liu Wei 118' |
Chongqing Longxin v Guangzhou Baiyunshan
16 May | Chongqing Longxin | 4 – 0 (4 – 2 agg.) | Guangzhou Baiyunshan | Yanghe Stadium, Chongqing |
15:00 | Qiu Weiguo 23' Jiang Feng 40' Zhao Lichun 65' Gao Feng 90+1' |
Qingdao Hainiu v Shanghai Pudong Whirlpool
16 May | Qingdao Hainiu | 1 – 0 (3 – 0 agg.) | Shanghai Pudong Whirlpool | Weifang Stadium, Weifang |
15:30 | Qiao Lun 8' (pen.) |
Tianjin Teda v Xiamen Fairwiell
16 May | Tianjin Teda | 0 – 1 (0 – 4 agg.) | Xiamen Fairwiell | Minyuan Stadium, Tianjin |
15:30 | Osvaldo 83' |
Wuhan Hongtao K v Guangzhou Matsunichi
16 May | Wuhan Hongtao K | 3 – 1 (4 – 2 agg.) | Guangzhou Matsunichi | Ezhou Stadium, Ezhou |
15:30 | Li Gang 28' Li Hao 33' Li Xiao 53' |
Hu Zhijun 84' |
Bayi Jinsui v Beijing Kuanli
16 May | Bayi Jinsui | 0 – 0 (4 – 0 agg.) | Beijing Kuanli | Xinxiang Stadium, Xinxiang |
15:30 | Wang Shuolong 11' Pan Yi 43' Tao Peng 52', 87' |
Shaanxi Guoli v Jilin Aodong
16 May | Shaanxi Guoli | 0 – 0 (1 – 3 agg.) | Jilin Aodong | Shaanxi Province Stadium, Xi'an |
15:30 |
Shenyang Haishi v Yunnan Hongta
16 May | Shenyang Haishi | 1 – 3 (1 – 5 agg.) | Yunnan Hongta | Wulihe Stadium, Shenyang |
15:30 | Du Ping 43' (pen.) | Dong Junpeng 35' Camara 45', 65' (pen.) |
Guangdong Hongyuan v Shenzhen Ping'an Insurance
16 May | Guangdong Hongyuan | 4 – 1 (6 – 4 agg.) | Shenzhen Ping'an Insurance | Liuzhou Stadium, Liuzhou |
20:00 | Šimičić 43', 89' Carlos 58' Yao Debiao 80' |
Xie Feng 64' |
Guangzhou Apollo v Jiangsu Gige
23 May | Guangzhou Apollo | 3 – 0 (4 – 1 agg.) | Jiangsu Gige | Zhuhai Stadium, Zhuhai |
16:00 | Tan Weiming 61', 75' Yuan Junhui 67' |
Second round※
First leg※
Chongqing Hongyan v Shanghai Shenhua
23 May | Chongqing Hongyan | 0 – 2 | Shanghai Shenhua | Datianwan Stadium, Chongqing |
Qingdao Hainiu v Chongqing Longxin
23 May | Qingdao Hainiu | 1 – 0 | Chongqing Longxin | Weifang Stadium, Weifang |
Xiamen Fairwiell v Dalian Wanda Shide
23 May | Xiamen Fairwiell | 0 – 1 | Dalian Wanda Shide | Xiamen Stadium, Xiamen |
Wuhan Hongtao K v Shandong Luneng Taishan
23 May | Wuhan Hongtao K | 1 – 3 | Shandong Luneng Taishan | Ezhou Stadium, Ezhou |
Guangdong Hongyuan v Beijing Guoan
23 May | Guangdong Hongyuan | 0 – 3 | Beijing Guoan | Liuzhou Stadium, Liuzhou |
Jilin Aodong v Bayi Jinsui
23 May | Jilin Aodong | 5 – 0 | Bayi Jinsui | Yanji People's Stadium, Yanji |
Yunnan Hongta v Liaoning FC
23 May | Yunnan Hongta | 1 – 0 | Liaoning FC | Yuxi Stadium, Yuxi |
Guangzhou Apollo v Sichuan Quanxing Langjiu
29 May | Guangzhou Apollo | 1 – 1 | Sichuan Quanxing Langjiu | Zhuhai Stadium, Zhuhai |
Second leg※
Shanghai Shenhua v Chongqing Hongyan
30 May | Shanghai Shenhua | 6 – 0 (8 - 0 agg.) | Chongqing Hongyan | Shanghai Stadium, Shanghai |
Chongqing Longxin v Qingdao Hainiu
30 May | Chongqing Longxin | 7 – 0 (7 - 1 agg.) | Qingdao Hainiu | Yanghe Stadium, Chongqing |
Dalian Wanda Shide v Xiamen Fairwiell
30 May | Dalian Wanda Shide | 2 – 0 (3 - 0 agg.) | Xiamen Fairwiell | Jinzhou Stadium, Dalian |
Shandong Luneng Taishan v Wuhan Hongtao K
30 May | Shandong Luneng Taishan | 3 – 0 (6 - 1 agg.) | Wuhan Hongtao K | Zibo Stadium, Zibo |
Beijing Guoan v Guangdong Hongyuan
30 May | Beijing Guoan | 5 – 2 (8 - 2 agg.) | Guangdong Hongyuan | Workers Stadium, Beijing |
Bayi Jinsui v Jilin Aodong
30 May | Bayi Jinsui | 2 – 0 (2 - 5 agg.) | Jilin Aodong | Xinxiang Stadium, Xinxiang |
Liaoning FC v Yunnan Hongta
30 May | Liaoning FC | 0 – 0 (0 - 1 agg.) | Yunnan Hongta | Leifeng Stadium, Fushun |
Sichuan Quanxing Langjiu v Guangzhou Apollo
2 June | Sichuan Quanxing Langjiu | 3 – 0 (4 - 1 agg.) | Guangzhou Apollo | Deyang Stadium, Deyang |
17:40 |
Third round※
First leg※
Beijing Guoan v Shandong Luneng Taishan
5 June | Beijing Guoan | 0 – 0 | Shandong Luneng Taishan | Workers Stadium, Beijing |
Chongqing Longxin v Shanghai Shenhua
6 June | Chongqing Longxin | 2 – 3 | Shanghai Shenhua | Yanghe Stadium, Chongqing |
Sichuan Quanxing Langjiu v Dalian Wanda Shide
6 June | Sichuan Quanxing Langjiu | 0 – 0 | Dalian Wanda Shide | Chengdu Stadium, Chengdu |
Jilin Aodong v Yunnan Hongta
6 June | Jilin Aodong | 1 – 1 | Yunnan Hongta | Yanji People's Stadium, Yanji |
Second leg※
Yunnan Hongta v Jilin Aodong
11 July | Yunnan Hongta | 1 – 2 (a.e.t.) (2 - 3 agg.) | Jilin Aodong | Yuxi Stadium, Yuxi |
15:45 |
Shanghai Shenhua v Chongqing Longxin
11 July | Shanghai Shenhua | 3 – 1 (6 - 3 agg.) | Chongqing Longxin | Shanghai Stadium, Shanghai |
15:55 |
Shandong Luneng Taishan v Beijing Guoan
11 July | Shandong Luneng Taishan | 1 – 0 (1 - 0 agg.) | Beijing Guoan | Zibo Stadium, Zibo |
16:00 |
Dalian Wanda Shide v Sichuan Quanxing Langjiu
11 July | Dalian Wanda Shide | 1 – 0 (a.e.t.) (1 - 0 agg.) | Sichuan Quanxing Langjiu | Jinzhou Stadium, Dalian |
16:30 |
Semi-finals※
First leg※
Dalian Wanda Shide v Shanghai Shenhua
19 September | Dalian Wanda Shide | 0 – 1 | Shanghai Shenhua | Jinzhou Stadium, Dalian |
Shandong Luneng Taishan v Jilin Aodong
19 September | Shandong Luneng Taishan | 0 – 0 | Jilin Aodong | Zibo Stadium, Zibo |
Second leg※
Shanghai Shenhua v Dalian Wanda Shide
26 September | Shanghai Shenhua | 0 – 2 (a.e.t.) (1 - 2 agg.) | Dalian Wanda Shide | Shanghai Stadium, Shanghai |
Jilin Aodong v Shandong Luneng Taishan
26 September | Jilin Aodong | 1 – 1 (1 - 1 agg.) | Shandong Luneng Taishan | Yanji People's Stadium, Yanji |
Finals※
First leg※
Dalian Wanda Shide v Shandong Luneng Taishan
9 December | Dalian Wanda Shide | 1 – 1 | Shandong Luneng Taishan | Dalian People's Stadium, Dalian |
Second leg※
Shandong Luneng Taishan v Dalian Wanda Shide
22 December | Shandong Luneng Taishan | 3 – 2 (4 - 3 agg.) | Dalian Wanda Shide | Shandong Provincial Stadium, Jinan |
Notes※
- ^ Shandong Luneng Taishan won the——league. And cup Double in the season and qualified for the 2000–01 Asian Club Championship.